Logo General Fresh
General Fresh 21 listopada 2022 4 min czytania
W domu

Jak usunąć grzyba ze ściany?

grzyb20na20sCC81cianie

Grzybowa narośl i nieprzyjemny zapach - kiedy na ścianie pojawia się grzyb, to sygnał, że w Twoim domu jest zbyt wysoka wilgotność. Jak się uporać z tym problemem? Dowiedz się, jak usunąć grzyba ze ściany. Poznaj domowe i specjalistyczne sposoby.

Czy się różni pleśń od grzyba?

Jest wiele przyczyn powstawania pleśni i grzyba na ścianie. Zanim jednak przejdziemy do omówienia najczęstszych z nich, powiedzmy o tym, czym różnią się one między sobą. Wbrew pozorom są to dwa różne zjawiska. 

Pleśń atakuje wierzchnią warstwę budynku. Najczęściej możesz ją zauważyć na ścianie lub na suficie. Może przybierać różne kolory takie jak: brunatny, zielony czy szary.

Z kolei grzyb może atakować wnętrza murów, strukturę tynku oraz stropów. Co więcej, grzyb wnika w meble. Może on nawet uszkodzić elementy konstrukcyjne. Rozpoznasz go po naroślach grzybowych, które wydzielają charakterystyczny zapach.

Jakie są przyczyny powstawania grzyba na ścianie?

Pojawienie się grzyba na ścianie nie jest powodem, który można zlekceważyć. Może on bowiem prowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych. Skąd się on jednak bierze?

Nadmiar wilgoci

Najczęstszą przyczyną wystąpienia grzyba na ścianie jest nadmiar wilgoci. Dotyczy to nie tylko łazienki czy kuchni. Taki sam problemem może wystąpić w salonie czy w sypialni. Wysoka wilgotność stwarza idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów. Jednym z czynników, które na nią wpływają, jest nieprawidłowo działająca wentylacja.

Niewłaściwa wentylacja

Budynki mieszkalne są konstruowane w ten sposób, aby móc odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Służą w tym celu np.: nieszczelności w oknach. Problem pojawia się wtedy, kiedy mieszkanie jest izolowane w 100%, a wilgotne powietrze nie ma gdzie uciec. Kolejną przyczyną jest montaż mechanicznego wentylatora w łazience, który blokuje dostęp do kratki wentylacyjnej. 

Nieprawidłowa konstrukcja budynku

Do powstawania wilgoci, a tym samym pojawienia się grzyba na ścianach, przyczyniają się również błędy konstrukcyjne. Dotyczą one zwłaszcza struktury budynku i nieprawidłowości w wykonanie izolacji. Może ona powodować mostki termiczne - niepożądane luki, przez które budynek traci ciepło, powodujące skraplanie się wody.

Jak usunąć grzyba ze ściany domowym sposobem?

Usuwanie pleśni i grzyba nie powinno czekać. Jeśli nie masz pod ręką specjalistycznych środków, możesz wykorzystać domowe sposoby. Pamiętaj również o osuszeniu ściany na samym początku.

Jakie są domowe sposoby na usunięcie grzyba? Mogą przydać Ci się takie środki jak:

  • soda oczyszczona - wymieszaj ją z wodą, aby powstała gęsta pasta. Następnie nałóż ją na ścianę, aby usunąć grzyb i nie kryjemy zapach.

  • ocet spirytusowy - wymieszaj go z wodą w proporcji 4:1. Ocet ma działanie grzybobójcze. Dzięki temu pozwoli Ci pozbyć się problemu.

  • sól kuchenna - wymieszaj z niewielką ilością wody i nałóż na zainfekowaną powierzchnię. Pomoże Ci ona pochłonąć wilgoć i niechciany zapach.

  • wybielacz i proszek do prania - jednym z proponowanych sposobów jest także wymieszanie pół szklanki wybielacza z ⅓ szklanki proszku do prania oraz 4 lirami wody. Następnie wyszoruj zagrzybioną ścianę i przemyj ciepłą wodą. 

Jakie są specjalistyczne preparaty do usuwania grzyba ze ściany?

Kiedy problem jest poważniejszy, domowe sposoby mogą nie wystarczyć. W takim wypadku warto skorzystać ze specjalistycznych preparatów, które mają działanie grzybobójcze.

Chociaż są one droższe od domowych środków, pozwalają skutecznie usunąć grzyb ze ściany.  O czym musisz pamiętać przed ich użyciem? Zapoznaj się dokładnie z instrukcją obsługi. Przygotuj sobie odpowiednią odzież, rękawiczki oraz maseczkę. Zwróć również uwagę czy w pomieszczeniu nie znajdują się przedmioty, na których osad z preparatu może się osadzić i stać się zagrożeniem dla mieszkańców. Będzie to np.: jedzenie czy zabawki.

Podsumowanie

Jak usunąć grzyb ze ściany? Na szczęście istnieje sporo domowych sposobów. Nie brakuje również specjalistycznych środków o właściwościach grzybobójczych. Warto jednak zlokalizować źródło problemu i zadbać o odpowiednią wentylację. Dzięki temu ochronisz się przed ponownym pojawieniem się grzyba i pleśni na ścianie.

To może Cię zainteresować

pexels olly 3768910 1
W domu
Każdy, kto przynajmniej raz przeprowadzał mycie okien wodą i ręcznikiem papierowym, to doskonale wie,...
Logo General Fresh
General Fresh
21 czerwca 2024 4 min czytania
radiator 250558 1280
W domu
Czy zdawaliście sobie sprawę, że regularne czyszczenie grzejników, szczególnie przed rozpoczęciem...
Logo General Fresh
General Fresh
19 czerwca 2024 7 min czytania
pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania