27 Września 2018

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania?

Guma do żucia przyklejona do ubrań, dywanu czy tapicerki to chyba najbardziej irytujący rodzaj plamy. Odklejenie gumy prawie zawsze powoduje, że na materiale pozostają jej resztki, których pozbycie się jest bardzo trudne. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym usunięcie zaschniętej lub roztartej plamy po gumie do żucia stanie się łatwiejsze! Zobacz, jak pozbyć się gumy do żucia z każdego materiału!


Mrożenie materiału

Pierwszym sposobem na skuteczne i całkowite pozbycie się gumy jest umieszczenie ubrania na 3-4 godziny w zamrażalniku. Po tym czasie ubranie należy wyjąć, a gumę usunąć za pomocą tępej strony noża. Następnie ubranie można wyprać w pralce w temperaturze zgodnej z zaleceniami znajdującymi się na metce. No dobrze, ale co, jeśli plama z gumy znajduje się na dywanie lub innej tkaninie, której w żaden sposób nie można zmieścić do zamrażalki? Pomocne w takiej sytuacji mogą okazać się kostki lodu. Natrzyj nimi plamę lub pozostaw na kilkanaście minut i spróbuj usunąć gumę. 

Ciepły ocet

Drugim narzędziem w walce z gumą jest przeciwieństwo pierwszego, czyli...ciepło! Do tego sposobu możesz wykorzystać ocet spirytusowy. Podgrzej w garnku mała ilość octu, namocz w nim małą szmatkę i ciepłym (nie wrzącym!) octem pocieraj plamę. Guma odklei się od tkaniny i nie pozostawi po sobie plamy. Możesz również namoczyć część materiału, na której znajduje się w plama w roztworze wody i octy. Sprawdź jedna na niewidocznej części ubrania, czy ocet nie powoduje odbarwienia koloru. 

Wtarta w ubranie guma - jak ją usunąć?

Niestety, jeśli guma jest nie tylko przyklejona, ale też wtarta w materiał, powyższe metody mogą okazać się niewystarczające. Taka sytuacja może mieć miejsce, kiedy usiądziesz na gumie, na przykład w komunikacji miejskiej. W pierwszym kroku można zamrozić materiał i nożem usunąć wypukłe ślady gumy, natomiast wtarte fragmenty gumy należy usunąć szczoteczką (można użyć starej szczoteczki do zębów lub szczoteczki do paznokci) zamoczoną w ciepłym occie. Pomocny może okazać się także tradycyjny odplamiacz, na przykład dostępny w naszym sklepie odplamiacz Splash.