Logo General Fresh
General Fresh 27 września 2018 2 min czytania
W pralni

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania?

zrzut ekranu 2018 09 27 o 125543 6401
Guma do żucia przyklejona do ubrań, dywanu czy tapicerki to chyba najbardziej irytujący rodzaj plamy. Odklejenie gumy prawie zawsze powoduje, że na materiale pozostają jej resztki, których pozbycie się jest bardzo trudne. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym usunięcie zaschniętej lub roztartej plamy po gumie do żucia stanie się łatwiejsze! Zobacz, jak pozbyć się gumy do żucia z każdego materiału!

Mrożenie materiału

Pierwszym sposobem na skuteczne i całkowite pozbycie się gumy jest umieszczenie ubrania na 3-4 godziny w zamrażalniku. Po tym czasie ubranie należy wyjąć, a gumę usunąć za pomocą tępej strony noża. Następnie ubranie można wyprać w pralce w temperaturze zgodnej z zaleceniami znajdującymi się na metce. No dobrze, ale co, jeśli plama z gumy znajduje się na dywanie lub innej tkaninie, której w żaden sposób nie można zmieścić do zamrażalki? Pomocne w takiej sytuacji mogą okazać się kostki lodu. Natrzyj nimi plamę lub pozostaw na kilkanaście minut i spróbuj usunąć gumę.

Ciepły ocet

Drugim narzędziem w walce z gumą jest przeciwieństwo pierwszego, czyli...ciepło! Do tego sposobu możesz wykorzystać ocet spirytusowy. Podgrzej w garnku mała ilość octu, namocz w nim małą szmatkę i ciepłym (nie wrzącym!) octem pocieraj plamę. Guma odklei się od tkaniny i nie pozostawi po sobie plamy. Możesz również namoczyć część materiału, na której znajduje się w plama w roztworze wody i octy. Sprawdź jedna na niewidocznej części ubrania, czy ocet nie powoduje odbarwienia koloru.

Wtarta w ubranie guma - jak ją usunąć?

Niestety, jeśli guma jest nie tylko przyklejona, ale też wtarta w materiał, powyższe metody mogą okazać się niewystarczające. Taka sytuacja może mieć miejsce, kiedy usiądziesz na gumie, na przykład w komunikacji miejskiej. W pierwszym kroku można zamrozić materiał i nożem usunąć wypukłe ślady gumy, natomiast wtarte fragmenty gumy należy usunąć szczoteczką (można użyć starej szczoteczki do zębów lub szczoteczki do paznokci) zamoczoną w ciepłym occie. Pomocny może okazać się także tradycyjny odplamiacz, na przykład dostępny w naszym sklepie odplamiacz Splash.

To może Cię zainteresować

czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 2 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania
posciel pranie
W pralni
Łóżko to miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszych dni, warto więc zadbać o to,...
Logo General Fresh
General Fresh
10 października 2023 6 min czytania
pralkaczyszczenie
W pralni
Pralka jest niezbędnym urządzeniem w domu każdego z nas, to dzięki niej możemy cieszyć się codziennie...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2023 6 min czytania