Logo General Fresh
General Fresh 12 marca 2021 3 min czytania
Praktyczne rozwiązania

Jak usunąć naklejkę z szyby, czego użyć?

jak20usunac20naklejke20z20szyby

Każdy, kto choć raz próbował usunąć naklejkę z szyby wie, jak trudne jest to zadanie. Zdrapywanie kawałek po kawałku to zadanie bardzo czasochłonne i ciężkie, a usuwanie na sucho nie jest dobrym pomysłem.

jak usunac naklejke z szyby

To, jak trudnym do wykonania zadaniem okaże się pozbycie niechcianej naklejki zależy od wielu czynników, w tym rodzaju kleju czy czasu, jaki ozdoba znajdowała się na szybie. Jak w miarę łatwo, sprawnie i skutecznie usunąć naklejkę z szyby?

Rodzaje naklejek

Problemy z usunięciem naklejek zależą w dużym stopniu od tego, z czego zostały wykonane. Naklejki papierowe, winylowe lub foliowe różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale też stopniem trudności ich usuwania.

O tym, jak wiele problemów przysparzają wie chyba każdy, kto posiada dzieci. Najmłodsi potrafią przytwierdzić swoje ulubione naklejki w przeróżnych miejscach, a ich usunięcie nie jest już tak proste. Ale nie tylko dziecięce naklejki przysparzają wiele trudności.

Ogromnym wyzwaniem jest usunięcie naklejki kontrolnej z przedniej szyby samochodu w taki sposób, aby nie uszkodzić jej powierzchni. Jak zatem pozbyć się naklejek skutecznie i nie porysować przy tym powierzchni szyby?

Podgrzewanie

Jednym ze sposobów jest podgrzanie. Co ciekawe, wcale nie trzeba mieć specjalnych urządzeń, wystarczy zwykła suszarka do włosów. Jest to rozwiązanie w zasadzie bezpieczne. Po podgrzaniu naklejkę dość łatwo usunąć bez uszkodzenia (zarysowania) powierzchni szyby.

Temperatura jest także bezpieczna dla ram okiennych oraz fug. Należy jednak pamiętać, aby urządzenie nie było nastawione na zbyt wysoką temperaturą. Ciepłe powietrze z suszarki należy skierować na naklejkę i powoli, delikatnie nagrzewać powierzchnię.

Temperatura sprawi, że klej zacznie się rozpuszczać, a naklejka da się dość łatwo usunąć. Po zakończonym procesie usuwania naklejki należy pamiętać, aby przetrzeć powierzchnię szyby płynem odtłuszczającym.

Metoda nagrzewania wymaga zachowania ostrożności, szczególnie w chłodne dni, gdy amplituda temperatur jest dość wysoka, co w efekcie może doprowadzić do pęknięcia szyby w miejscu, w którym została ona poddana nagrzewaniu.

Zmywacz do paznokci lub spirytus

Kolejnym stosowanym sposobem jest wykorzystanie zmywacza do paznokci lub opcjonalnie spirytusu. Substancje te rozpuszczają klej, dzięki czemu dość łatwo można usunąć niechcianą naklejkę z powierzchni szyby.

Sposób ten najlepiej sprawdzi się w przypadku usuwania naklejek papierowych. Niewielką ilość cieczy wystarczy nanieść na wacik, a następnie pocierać naklejkę. Ważne jest, aby na koniec umyć szybę odtłuszczającym płynem. co ciekawe, spirytus sprawdzi się nie tylko w przypadku szyb, ale także mebli, plastiku czy lodówki.

Benzyna albo nafta

Substancje, jak nafta lub benzyna mogą okazać się równie skutecznym sposobem usuwania naklejek. Takie rozwiązanie, pomimo że jest skuteczne, jest też dość uciążliwe. Głównie ze względu na nieprzyjemny zapach.

WD-40

Ciekawym rozwiązaniem może być wykorzystanie preparatu WD-40. Jest to środek chemiczny, często wykorzystywany przez mechaników podczas napraw samochodów czy innego sprzętu.

Wystarczy nanieść na naklejkę odrobinę preparatu i odczekać kwadrans, a następnie delikatnie zeskrobywać naklejkę skrobaczką do szyb. W sytuacji, gdy naklejka bardzo mocno przywarła do szyby, konieczne może być powtórzenie całej procedury.

To może Cię zainteresować

pexels cottonbro 4107249 1
W domu
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie regularne odkurzanie Twojego domu? To nie...
Logo General Fresh
General Fresh
23 kwietnia 2024 3 min czytania
pexels tima miroshnichenko 6195955 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wiele czasu spędzasz na kanapie? To ona jest świadkiem wielu rodzinnych...
Logo General Fresh
General Fresh
17 kwietnia 2024 9 min czytania
pexels tima miroshnichenko 6195273 1
Praktyczne rozwiązania
Utrzymanie czystości w domu to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i komfortu...
Logo General Fresh
General Fresh
15 kwietnia 2024 9 min czytania
pexels pixabay 38325 1
W domu
Zachowanie czystości w domu to podstawa sprawnego, bezpiecznego i schludnego funkcjonowania wszystkich...
Logo General Fresh
General Fresh
12 kwietnia 2024 5 min czytania