Logo General Fresh
General Fresh 28 listopada 2022 4 min czytania
W pralni

Jak usunąć plamę z czerwonego wina?

czerwone20wino 2

Czy czerwone wino zamiast poprawić, popsuło Twój wieczór? Niechciane plamy na ubraniach i dywanie mogą być trudne do usunięcia, jeśli nie wiesz, jak to zrobić. Dowiedz się, jak usunąć plamy z wina. Poznaj sprawdzone sposoby, z których możesz skorzystać już teraz.

Jak sprać czerwone wino? Najważniejsza jest szybka reakcja

Nie warto płakać po rozlanym winie. Czerwona plama wymaga szybkiej reakcji. Im jest świeższa, tym prościej jest ją usunąć. Stare plamy nie chcą tak łatwo zejść. Dlatego, zamiast panikować, przejdź od razu do działania.

Od czego zacząć? Zanim przejdziemy do domowych i sprawdzonych sposobów, zacznijmy od sięgnięcia po ręcznik kuchenny lub ściereczkę. Pozwoli ona na wchłonięcie plamy z czerwonego wina. Uważaj jednak, aby nie wetrzeć trunku w materiał, co utrudni jego usuwanie.

Usuwanie plam z czerwonego wina na ubraniach

Na świeże plamy z czerwonego wina jest wiele sposobów. W naszym artykule skupiliśmy się na tych metodach, które wykorzystują środki, które możesz mieć pod ręką.

Sól kuchenna

Co zrobić ze plamą po winie z czerwonego wina? Sięgnij po sól. Wchłonie wodę, a do tego usunie barwnik z alkoholu. Aby ją wykorzystać, posyp nią zabrudzony materiał. Następnie namocz go w zimnej wodzie. Po 30 minutach wstaw pranie z proszkiem i odplamiaczem do tkanin.

Roztwór wody utlenionej

Innym sposobem na to, jak usunąć plamy z czerwonego wina, jest potraktowanie ich roztworem wody utlenionej. Metoda ta działa doskonale na białe tkaniny. W przypadku kolorowych ubrań rozcieńcz wodę utlenioną zwykłą wodą. Dzięki temu unikniesz nieestetycznego odbarwienia.

Białe wino

Mało osób zna ten skuteczny i prosty sposób. A jednak warto o nim wiedzieć. Możesz być miło zaskoczona. Białe wino szybko wchłania czerwony trunek. Pomoże nawet w przypadku starej plamy. Pamiętaj, aby na końcu wyprać ubranie w pralce zgodnie z oznaczeniami na metce.  Po czerwonym winie nie powinno być już śladu.

Talk

Talk pomoże Ci się w usunięciu nie tylko nadmiaru cieczy, ale również plamy po czerwonym winie. Wystarczy pokryć nim zabrudzoną powierzchnię i odczekać kilka godzin. Po tym czasie wypierz materiał w pralce.

Jak usunąć plamy z czerwonego wina z dywanu?

Co w przypadku plamy na dywanie? Nierzadko wydaje się ona być większym problem niż ubranie. Jego wypranie w pralce jest niemożliwe. Nie oznacza to jednak tego, że jest on do wyrzucenia. Istnieją bowiem sposoby na jego uratowanie. Jakie? 

Wbrew pozorom usuwanie plamy z czerwonego wina z dywanu nie różni się tak bardzo od ratowania ubrania. W pierwszej kolejności ważne jest usunięcie nadmiaru alkoholu z powierzchni. W tym celu użyj ściereczki lub ręcznika. Delikatnie dociskaj ją do materiału, aby wchłonąć nadmiar cieczy. 

W dalszej kolejności sięgnij po sól kuchenną lub sodę oczyszczoną. Rozsyp ją na dywanie, odczekaj kilkanaście minut i zbierz wszystko mokrą gąbką. Kiedy dywan wyschnie, dokładnie odkurz zabrudzone miejsce. 

Plama z czerwonego wina dalej jest na swoim miejscu? Pora na cięższe środki. W tym celu użyj ciepłej wody z dodatkiem amoniaku. Możesz również sięgnąć po przemysłowe odplamiacze do dywanów. W obu przypadkach uważaj z nimi na delikatnych tkaninach. Mogą one zostać zniszczone przez silniejsze detergenty.

O czym musisz pamiętać?

Usunięcie plamy z czerwonego wina nie musi być trudne, jeśli znasz kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby czytać oznaczenia na metce. Sprawdź nie tylko maksymalną temperaturę prania, ale również możliwość prania w pralce i stosowania odplamiacza. W innym razie możesz nieodwracalnie uszkodzić tkaninę.

Istotne jest również to, co zrobisz po praniu. Jeśli na ubraniu znajdują się jeszcze plamy z czerwonego wina, nie używaj suszarki automatycznej ani żelazka. Mogą one bowiem spowodować, że zabrudzenie zostanie na nim na zawsze. Zamiast tego powtórz opisane wyżej czynności, aby usunąć zabrudzenie.

Podsumowanie

Trunki towarzyszą wyjątkowym okazjom. Kiedy jednak czerwone wino rozleje się na dywan, tapicerkę czy ubranie warto działać od razu. Opisane metody pozwolą Ci szybko i skutecznie usunąć plamy z wina. Co więcej, są one bezpiecznie dla materiałów. 

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania