02 Kwietnia 2019

Jak usunąć plamy z długopisu?

Jak usunąć plamy z długopisu? Ślady atramentu na ubraniach to prawdziwa zmora. Na szczęście usuwanie ich nie jest aż tak trudne. Wystarczy jedynie poznać kilka trików.


Wszystko zależy od tkaniny

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak usunąć plamy z długopisu, trzeba zaznaczyć, że z każdą tkaniną należy postępować inaczej. Ponadto trzeba być bardzo delikatnym, ponieważ uszkodzenie materiału przy usuwaniu plamy z długopisu to dość prosta sprawa.


Tkaniny naturalne

Tkaniny naturalne, np. bawełna i len, można wyczyścić sokiem z cytryny. Aby usunąć plamę z długopisu, wystarczy nasączyć nim wilgotną szmatkę i delikatnie przetrzeć brudne miejsce.


Materiały syntetyczne

Z atramentem na sztucznych materiałach bardzo dobrze radzi sobie ciepłe mleko. Należy zalać nim tkaninę i odstawić na około 20 minut. Później wystarczy wypłukać materiał pod ciepłą wodą. Wiele osób poleca również...lakier do włosów. Spryskanie nim plamy powinno pomóc w jej usunięciu. 


Białe tkaniny

Plamy z długopisu bardzo trudno usunąć z białych tkanin. W tym wypadku najlepiej skorzystaj z wybielacza, np. Splash od General Fresh. Dzięki temu ryzyko uszkodzeń zostanie zminimalizowane.


Wełna

Jak usunąć plamy z długopisu z wełny? Tutaj również przyda się mleko, ale powinno być gorące i najlepiej wymieszane z sokiem z cytryny. Pamiętaj jednak, aby nie zalać całego ubrania. Skup się jedynie na miejscu zabrudzenia, ponieważ wełna nie lubi wilgoci.


Jedwab

Z usunięciem plamy z długopisu na jedwabiu powinien poradzić sobie płyn do prania jedwabiu. Zabrudzenie należy usuwać, zaczynając od jego brzegów. Uważaj na to, aby nie rozetrzeć atramentu po większej części materiału.


Jak usunąć plamy z długopisu? Tego nie rób!

Pamiętaj, aby nigdy nie prasować tkaniny z plamą z atramentu. W ten sposób ją tylko utrwalisz i prawdopodobnie nie będzie już do usunięcia. Nie możesz też tkaniny rozciągać – przy usuwaniu tak specyficznego zabrudzenia trzeba być delikatnym.


Plamy z atramentu na dywanie

Atrament z dywanów syntetycznych można usunąć za pomocą soli kuchennej. Należy ją rozsypać na powierzchni i odkurzyć po około godzinie. Jeśli plama z długopisu znajduje się na wykładzinie, najlepiej będzie zalać ją ciepłym mlekiem wraz z solą, a następnie zetrzeć roztwór wilgotną szmatką. W przypadku wełny należy postępować jak z ubraniem, czyli delikatnie usunąć zabrudzenie za pomocą ciepłego mleka i soku z cytryny.

Po usunięciu plamy z długopisu można dywan dodatkowo odświeżyć za pomocą specjalnego odświeżacza do tkaniny od General Fresh. Dzięki temu pozbędziesz się też zapachu atramentu, jeśli zabrudzenie było duże.