Logo General Fresh
General Fresh 2 kwietnia 2019 3 min czytania
W pralni

Jak usunąć plamy z długopisu?

shutterstock 553503343 6472

Jak usunąć plamy z długopisu? Ślady atramentu na ubraniach to prawdziwa zmora. Na szczęście usuwanie ich nie jest aż tak trudne. Wystarczy jedynie poznać kilka trików.


Wszystko zależy od tkaniny

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak usunąć plamy z długopisu, trzeba zaznaczyć, że z każdą tkaniną należy postępować inaczej. Ponadto trzeba być bardzo delikatnym, ponieważ uszkodzenie materiału przy usuwaniu plamy z długopisu to dość prosta sprawa.


Tkaniny naturalne

Tkaniny naturalne, np. bawełna i len, można wyczyścić sokiem z cytryny. Aby usunąć plamę z długopisu, wystarczy nasączyć nim wilgotną szmatkę i delikatnie przetrzeć brudne miejsce.


Materiały syntetyczne

Z atramentem na sztucznych materiałach bardzo dobrze radzi sobie ciepłe mleko. Należy zalać nim tkaninę i odstawić na około 20 minut. Później wystarczy wypłukać materiał pod ciepłą wodą. Wiele osób poleca również...lakier do włosów. Spryskanie nim plamy powinno pomóc w jej usunięciu. 


Białe tkaniny

Plamy z długopisu bardzo trudno usunąć z białych tkanin. W tym wypadku najlepiej skorzystaj z wybielacza, np. Splash od General Fresh. Dzięki temu ryzyko uszkodzeń zostanie zminimalizowane.


Wełna

Jak usunąć plamy z długopisu z wełny? Tutaj również przyda się mleko, ale powinno być gorące i najlepiej wymieszane z sokiem z cytryny. Pamiętaj jednak, aby nie zalać całego ubrania. Skup się jedynie na miejscu zabrudzenia, ponieważ wełna nie lubi wilgoci.


Jedwab

Z usunięciem plamy z długopisu na jedwabiu powinien poradzić sobie płyn do prania jedwabiu. Zabrudzenie należy usuwać, zaczynając od jego brzegów. Uważaj na to, aby nie rozetrzeć atramentu po większej części materiału.


Jak usunąć plamy z długopisu? Tego nie rób!

Pamiętaj, aby nigdy nie prasować tkaniny z plamą z atramentu. W ten sposób ją tylko utrwalisz i prawdopodobnie nie będzie już do usunięcia. Nie możesz też tkaniny rozciągać – przy usuwaniu tak specyficznego zabrudzenia trzeba być delikatnym.


Plamy z atramentu na dywanie

Atrament z dywanów syntetycznych można usunąć za pomocą soli kuchennej. Należy ją rozsypać na powierzchni i odkurzyć po około godzinie. Jeśli plama z długopisu znajduje się na wykładzinie, najlepiej będzie zalać ją ciepłym mlekiem wraz z solą, a następnie zetrzeć roztwór wilgotną szmatką. W przypadku wełny należy postępować jak z ubraniem, czyli delikatnie usunąć zabrudzenie za pomocą ciepłego mleka i soku z cytryny.

Po usunięciu plamy z długopisu można dywan dodatkowo odświeżyć za pomocą specjalnego odświeżacza do tkaniny od General Fresh. Dzięki temu pozbędziesz się też zapachu atramentu, jeśli zabrudzenie było duże.

To może Cię zainteresować

czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 3 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania
posciel pranie
W pralni
Łóżko to miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszych dni, warto więc zadbać o to,...
Logo General Fresh
General Fresh
10 października 2023 6 min czytania
pralkaczyszczenie
W pralni
Pralka jest niezbędnym urządzeniem w domu każdego z nas, to dzięki niej możemy cieszyć się codziennie...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2023 6 min czytania