Logo General Fresh
General Fresh 28 lutego 2021 3 min czytania
W pralni

Jak usunąć plamy z malin, jeżyn, jagód? Sposoby na pozbycie się trudnych plam

plamy z jagod na koszulce

Maliny, jeżyny, jagody – pyszne, ale jakie brudzące! Plamy z tych owoców są bardzo trudne do usunięcia i przysparzają wielu kłopotów. Na szczęście, jeśli zdarzy Ci się mała wpadka z jeżynami w roli głównej, nie musisz spisywać swojego ubrania na strony. Jak usunąć plamy z jagód, malin i jeżyn?

Plamy z jeżyn, jagód i malin? Szybka reakcja jest ważna!

W przypadku tak trudnych plam, jakimi są plamy z malin, jagód czy jeżyn, istotny jest czas reakcji. Im szybciej rozpoczniesz walkę z zabrudzeniem, tym lepiej! Jeśli jesteś poza domem i pranie jest niemożliwe, sugerujemy miejscowe namoczenie zabrudzenia (najlepiej z dodatkiem szarego mydła).

Natomiast z pewnością nie ma sensu czekać kilka dni, aby wyprać ubranie. Wtedy plama może być już nie do usunięcia, chyba że użyjesz bardzo silnych środków i to na odpornej tkaninie.

Sposoby na usunięcie plam z malin / jeżyn / jagód

Plamy z owoców takich jak malina, jeżyny i jagody są podobnie trudne, dlatego można je usuwać tymi samymi sposobami. Ponadto, jak w przypadku większości metod, tak i tutaj można skorzystać ze sposobów domowych lub profesjonalnych.

W pierwszym przypadku bardzo popularne są domowe roztwory na bazie octu lub cytryny. Należy te składniki połączyć z wodą w proporcjach 1:2 i namoczyć w takiej miksturze plamę. Po ok. godzinie można ubranie wyprać klasycznymi środkami czyszczącymi.

Jednak ten sposób na plamy z jeżyn i podobnych owoców sprawdza się na stosunkowo świeże i niewielkie zabrudzenia. Co w przypadku większych, zaschniętych zabrudzeń?

Usuwanie plam z jagód i malin za pomocą odplamiacza

Z tak trudnymi plamami warto walczyć zdecydowanie, czyli za pomocą stworzonych do tego środków chemii domowej. Poza dobrym proszkiem do prania przyda się z pewnością odplamiacz do tkanin. To skoncentrowany środek, który usunie nawet duże plamy z jeżyn / jagód / malin. Pamiętaj jednak, aby stosować go zgodnie z instrukcją na opakowaniu oraz tylko na tkaninach, które są do tego przystosowane. Koniecznie sprawdź więc metkę w poszukiwaniu właściwych zaleceń. A jeśli nie masz pewności, jak czytać symbole na metkach, to niezbędne informacje znajdziesz w innym artykule na naszym blogu.

A może pralnia?

Czasami zawodzą nawet najlepsze sposoby na pozbycie się trudnych plam z jagód czy malin. Wtedy warto rozważyć oddanie ubrania do pralni, zwłaszcza jeśli jest to ubranie, na którym Ci zależy. Pamiętaj jednak, że czyszczenie chemiczne może być bardzo kosztowne (cena zależy od materiału, marży pralni i zabrudzenia), dlatego najpierw zalecamy wypróbowania domowych metod lub odplamiacza.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 3 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania