Logo General Fresh
General Fresh 10 grudnia 2021 4 min czytania
W pralni

Jak usunąć plamy z oleju silnikowego?

Jak20usunac20plamy20z20oleju20silnikowego

Niezależnie od tego, czy właśnie naprawiasz samochód, czy tankujesz na stacji paliwowej, plamy z oleju silnikowego mogą przydarzyć się każdemu. Uchodzą za jedne z najtrudniejszych do usunięcia.

Jeśli podejdziesz do nich niewłaściwie, mogą pozostać na Twoich ubraniach na zawsze. Możesz jednak temu zapobiec. W jaki sposób? Dowiedz się, jak je usunąć szybko oraz skutecznie.

Dlaczego tak ciężko usunąć plamy z oleju silnikowego?

Nie bez powodu na plamy z oleju silnikowego poświęcamy osobny artykuł. Sporo osób ma bowiem problem, aby je skutecznie usunąć. Kiedy się pojawiają, wpadamy w panikę, bo wiemy, jak bardzo są uciążliwe. Dlatego stworzyliśmy nasz poradnik, który pomoże Ci przejść przez to bez nerwów.

Zacznijmy od tego, dlaczego tłuste plamy uchodzą za najgorsze. W końcu ubrania brudzą się na co dzień. Wystarczy jedno pranie i po sprawie.

Jak się jednak okazuje, w przypadku olejów, sprawa wygląda mniej ciekawie. Za wszystko odpowiada ich struktura. Mają one bardzo tłustą powierzchnię. Bez trudu wnikają w tkaniny i brudzą nasze ulubione ubrania. Mogą zostawić trwały ślad na kostce brukowej i tymczasowy na skórze.

W przypadku plam z oleju silnikowego potwierdza się zasada, że im szybciej zapierzesz brudne ubrania, tym masz większe szanse na sukces. Musisz bowiem wiedzieć, że kiedy tłuste ślady zaschną, będą opierały się działaniu detergentów. Ich usunięcie będzie wtedy już niestety niemożliwe.

4 kroki na to, jak usunąć plamy z oleju silnikowego w domu

Przejdźmy zatem od razu do rzeczy. Jak już wiesz, goni Cię czas, więc zostaw eksperymenty na później. Zamiast nich wypróbuj sprawdzone metody na to, jak uratować ubrania po kontakcie z olejem silnikowym.

1. Usuń nadmiar oleju

Nie sięgaj po detergenty, jeśli na Twoim ubraniu jest nadmiar oleju. W pierwszej kolejności warto go usunąć. Możesz to zrobić na przykład za pomocą tępego noża itp. Uważaj tylko, aby nie wcierać go głębiej w tkaninę, co tylko utrudni kolejne kroki.

2. Zapierz brudne ubranie

Chociaż proszek do prania jest niezwykle ważny, jeszcze przyjdzie na niego pora. Plama po oleju silnikowym jest trudna do usunięcia. Wymaga dodatkowych środków, które pomogą Ci ją wywabić. Jednym z nich jest odplamiacz.

Butelka odplamiacza do tkanin powinna stać w każdym domu. Dlaczego? Dlatego, że nigdy nie wiesz, kiedy ubrudzisz swoją ulubioną bluzkę tłuszczem w trakcie gotowania czy nagłej naprawy auta. Żeby zadziałał z pełną mocą, musi być użyty jak najszybciej. Im dłużej z nim czekasz, tym trudniej będzie wywabić tłustą plamę.

Jak wykorzystać odplamiacz? Wystarczy, że użyjesz go punktowo na zabrudzone miejsca. Kiedy rozdrobnisz go wodą, powstanie pasta, jaką możesz nałożyć na plamy. Teraz pozostaje Ci czekać. Kilka, kilkanaście minut wystarczy, aby przejść do kolejnego kroku.

3. Włóż do pralki

Twoje ubranie zdążyło już poleżeć z odplamiaczem? Skoro tak, to nie zostaje Ci nic innego, jak potraktować je proszkiem do prania. Włącz odpowiedni program do danej tkaniny i wybierz najwyższą bezpieczną temperaturę.

Pamiętaj, aby nie prać innych ubrań razem z tkaninami, które są zabrudzone olejem. W innym razie mogą one również się zabarwić i mieć nieestetyczne plamy. Po zakończeniu prania najlepiej jest je wywiesić na zewnątrz. Jeśli nie jest to możliwe postaraj się zapewnić im miejsce wewnątrz w przeciągu.

4. W razie potrzeby powtórz

Jeśli przejdziesz przez 3 powyższe kroki, powinno udać Ci się usunąć tłuste plamy. Jeśli jednak Twoje ubrania są zabrudzone jeszcze bardziej albo minęło sporo czasu od kontaktu z olejem, powtórz te czynności jeszcze raz. Tak jak poprzednio, wykorzystaj odplamiacz do tkanin i proszek do prania.

Podsumowanie

Skoro wiesz już, jak usunąć plamy z oleju silnikowego, możesz brać się do pracy. Pamiętaj! Nie panikuj! Liczy się czas, ale jeśli działasz w dużym pośpiechu, możesz narobić jeszcze więcej szkód. Sięgnij po odpowiednie detergenty i postępuj z naszymi wskazówkami. Dzięki temu uratujesz swoje ubrania.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania