Logo General Fresh
General Fresh 22 grudnia 2021 4 min czytania
W pralni

Jak usunąć plamy z potu?

Jak20usunac20plamy20z20potu

Chociaż chce się tego uniknąć, to normalna reakcja organizmu, na którą nie ma co poradzić. Mowa oczywiście o poceniu. Uciążliwe plamy z potu i dezodorantu mogą być przykrą pamiątką po upalnym dniu lub wizycie na siłowni. Dowiedz się, jak z nimi walczyć i skutecznie je usunąć.

Jak usunąć plamy z potu

Jak powstają plamy z potu?

Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu. Można co prawda je ograniczać w wybranych miejscach, ale nie eliminować całkowicie. Pot jest bowiem konieczny, aby regulować temperaturę naszego ciała. Skąd jednak biorą się te plamy?

Pot jest bezwonny i nie ma koloru. Nieprzyjemny zapach oraz plamy są przyczyną bakterii na powierzchni skóry. Wchodzą one w reakcję z potem i stąd nieestetyczne plamy na naszych ubraniach.

Pamiętaj jednak, że źródłem plam na Twoich bluzkach może być również dezodorant. Chociaż wiele z nich ma nie pozostawiać plam, mogą się one pojawiać, jeśli w składzie jest aluminium, które wchodzi w reakcję z potem. Plamy mogą doskwierać Ci również wtedy, kiedy dezodorant nie zdąży się wchłonąć. Zaczekaj zatem około 30 sekund przed założeniem ubrania.

Sposoby na skuteczne usunięcie plam z potu

Zauważyłeś plamy z potu? Warto zadziałać jak najszybciej. Najlepiej od razu, kiedy się one pojawiły. W pierwszej kolejności przygotuj odpowiednie detergenty, które wywabią plamy. Sam proszek do prania, nie ważne jak silny i skuteczny, nie zawsze da sobie radę. Dotyczy to zwłaszcza plam, które powstały już jakiś czas temu i dopiero teraz je widzisz. Zobacz, co robić krok po kroku.

Użyj odplamiacza do tkanin

Nie musisz od razu wrzucać ubrań do pralki. Najpierw zastosuj odplamiacz do tkanin bezpośrednio na materiał, aby mógł wniknąć we włókna. Poczekaj jak detergent się wchłonie i dopiero wtedy przejdź do następnego kroku.

Zrób pranie

Kiedy odczekasz już co najmniej kilkanaście minut możesz włożyć ubranie do pralki. Wsyp proszek do prania i wybierz najwyższą bezpieczną temperaturę dla danego rodzaju materiału. Jeśli po praniu plamy dalej będą widoczne, powtórz cały proces jeszcze raz.

Jaki odplamiacz wybrać?

Skuteczne odplamiacze do tkanin nie tylko usuwają zabrudzenia, ale również nie uszkadzają tkanin. Zwróć zatem uwagę na to, aby w składzie nie było chloru, który może zaszkodzić kolorowym tkaninom.

Pamiętaj, że nie każdą tkaninę możesz potraktować odplamiaczem. Co więcej, nie każdą możesz wrzucić do prania. Zanim weźmiesz się za usuwanie plam z potu, przeczytaj na wszywce zalecenia producenta. W innym razie zabrudzenia znikną kosztem Twojego ubrania.

Jak usunąć plamy z potu domowymi metodami?

Nie masz odplamiacza ani wybielacza pod ręką, a masz niewiele czasu? W takim razie nic straconego. Wypróbuj domowe metody na to, jak usunąć plamy z potu.

Pierwszym produktem, z jakim warto się zaprzyjaźnić, jest ocet. Ten nieoceniony płyn przydaje się nie tylko w kuchni, ale również w trakcie sprzątania i jak się okazuje - w trakcie prania. Wystarczy polać octem zabrudzone ubrania i odczekać kilkanaście minut. Po tym czasie sięgnij po proszek, aby zaprać plamę. Jeśli plama nie zejdzie całkowicie, spróbuj powtórzyć czynność.

Innym domowym sposobem na usunięcie plam z potu jest mieszanina octu i sody oczyszczonej. Przygotuj roztwór w proporcji 2:3 i nałóż na poplamione ubranie. Odczekaj godzinę i włóż do pralki na normalny cykl prania.

Aby usunąć plamy z potu, możesz wypróbować również roztwór wody i soli. Nie zadziała on jednak tak skutecznie, jeśli zabrudzenia są silne. Unikaj za to domestosu. Co prawda, potrafi on odplamiać ubrania, ale jednocześnie niszczy materiał.

Jak widzisz, jest kilka sposobów na to, jak usunąć plamy z potu. Odpowiednie detergenty są najbezpieczniejszą opcją, jaka gwarantuje Ci bezpieczeństwo. Domowe sposoby nie zawsze poradzą sobie z każdym zabrudzeniem. Warto jednak mieć o nich świadomość, aby wiedzieć jak ich użyć.

Jak usunąć plamy z potu? Podsumowanie

Kiedy wiesz już jak usunąć plamy z potu, możesz zacząć działać. Pamiętaj, że czas nie jest po Twojej stronie i im szybciej użyjesz odpowiednich środków, tym łatwiej pozbędziesz się uciążliwych plam. Przekonaj się, że ani sport, ani upał nie zniszczą Twoich ulubionych ubrań.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania