Logo General Fresh
General Fresh 16 września 2021 3 min czytania
W pralni

Jak usunąć plamy z tapicerki samochodowej?

Jak20usunac20plamy20z20tapicerki20samochodowej

Co zrobić, gdy na tapicerce pojawiają się zabrudzenia lub tłuste plamy? Jak usunąć smar i plamy z kleju, które nierzadko szpecą wnętrze samochodu po wizycie w warsztacie samochodowym?

Jak pozbyć się śladów kredek oraz jedzenia, pozostawionych przez dzieci? Podpowiadamy, jak skutecznie usunąć te trudne zabrudzenia bez większego wysiłku.

Jak usunąć plamy z tapicerki samochodowej?

Domowe metody

Wśród produktów, które możemy zastosować do wyczyszczenia plamy na tapicerce, jest soda oczyszczona. Odkurzamy starannie tapicerkę, a następnie posypujemy plamę sodą i pozostawiamy na kilka godzin.

Po tym czasie starannie odkurzamy. Inną metodą jest spryskanie tapicerki roztworem sody z dodatkiem cytryny lub octu. Podobne działanie ma pięcio- lub dziesięcioprocentowy roztwór kwasku cytrynowego.

Delikatnie przecieramy spryskaną powierzchnię ściereczką domową. Jeżeli mimo wysiłków plama nie znika, można zastosować rozpuszczony w ciepłej wodzie proszek do pieczenia lub amoniak.

Plamy z kredek pomoże usunąć aceton. Uwaga: przed zastosowaniem metod domowych należy przeprowadzić próbę w miejscu mało widocznym, by uniknąć odbarwienia materiału.

Benzyna ekstrakcyjna

Najtrudniejsze do usunięcia są plamy ze smaru na jasnej, welurowej tapicerce. Można zastosować czyszczące pianki w sprayu, jednak one nie zawsze są skuteczne, a długotrwałe szorowanie może pozostawić ślady na tapicerce.

W usunięciu plam pomoże nam benzyna ekstrakcyjna lub rozpuszczalnik ekstrakcyjny. Wystarczy założyć rękawiczki i na ściereczkę domową nalać odrobinę benzyny oczyszczonej, a następnie przecierać w miejscu zabrudzenia.

Ważne, by ściereczka, która czyścimy, była cały czas czysta. Nie należy moczyć tapicerki intensywnie benzyną. W czasie odplamiania okna pojazdu powinny być pootwierane, by nie wdychać oparów benzyny.

Wadą tej metody jest długo utrzymujący się, ostry zapach, dlatego po całkowitym wyschnięciu materiału warto wykorzystać odświeżacz do tkanin Arola.

Odplamiacze do tkanin

Przy niewielkich plamach warto skorzystać z pianki czyszczącej. Środkiem w piance spryskuje się zaplamioną powierzchnię i czyści delikatną szczoteczką. Po wyschnięciu tapicerkę należy odkurzyć.

Gdy cała tapicerka jest w plamach, dobrym sposobem na jej oczyszczenie jest użycie odplamiacza do tkanin General Fresh. Nie zawiera on chloru, dlatego można bezpiecznie stosować go do kolorowej tapicerki.

Innowacyjna formuła aktywnego tlenu sprawia, że nie ma konieczności długotrwałego namaczania tkaniny. Przed odplamianiem starannie odkurzamy czyszczoną powierzchnię.

Rozpuszczamy odplamiacz zgodnie z instrukcją producenta i nanosimy go szczotką o odpowiedniej miękkości, dobranej do rodzaju tapicerki.

Wcieramy roztwór w całą powierzchnię tapicerki. Ta metoda wymaga schnięcia przez kilka godzin. Gdy materiał będzie suchy, ponownie go odkurzamy.

Czy można uniknąć plam?

Nawet bardzo uważne korzystanie z samochodu nie uchroni go przed pojawieniem się plam. Wystarczy moment nieuwagi, by zabrudzić tapicerkę. Zaschnięte, stare plamy są trudne do usunięcia, dlatego należy reagować szybko.

Plamy zmniejszają estetykę i obniżają komfort jazdy. Tapicerka w miarę użytkowania wymaga odświeżania, gdyż szarzeje i chłonie zapachy. Dlatego nawet gdy nie ma widocznych plam, należy ją regularnie odświeżać.

Warto stosować odświeżacz samochodowy nowej generacji, dzięki któremu w samochodzie zapanuje świeżość.

Plamy z tapicerki można skutecznie usunąć odpowiednio dobranymi środkami. Warto mieć je zawsze w pobliżu, gdyż świeże plamy łatwiej jest zlikwidować. Zaoszczędzi nam to czasu i energii.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 3 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania