Logo General Fresh
General Fresh 30 sierpnia 2022 4 min czytania
W pralni

Jak usunąć plamy z trawy na białych i kolorowych ubraniach?

jak usunac plamy z trawy

Wiosną i latem plamy z trawy nikogo nie dziwią. Jednak ich pojawienie się nastręcza niemałych trudności. Dowiedz się, jak usunąć plamy z trawy na białych i kolorowych ubraniach. O czym nie wie większość osób? Czego unikać? Poznaj sprawdzone sposoby.

Dlaczego tak trudno usunąć plamy z trawy?

Lato sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Niestety sprzyja również plamom z trawy. Są na nie narażone nie tylko dzieci. Piknik, spacer czy koncert w plenerze to najczęstsze sytuacje, kiedy na Twoich ubraniach pojawiają się niechciane zielone zabrudzenia.

Są one trudne do usunięcia. Przekonał się o tym każdy, kto miał z nimi styczność. Co sprawia, że są tak uciążliwe? Zacznijmy od tego, co za nie odpowiada. Ich zielony kolor jest wynikiem działania chlorofilu, czyli barwnika znajdującego się w roślinach. Jest on silnie barwiący.

Często jest on wykorzystany w malarstwie. Z tego powodu jego usunięcie z materiału nie należy do prostych zadań. Mamy jednak na to kilka sprawdzonych sposobów.

O czym nie wie większość osób?

Wracasz do domu i na ubraniu odnajdujesz zieloną plamę. Co robisz? Większość osób zdejmuje ubranie, aby zaprać je pod gorącą wodą. Niestety, ale robią to źle. O czym nie wiedzą? Ciepła woda sprawia, że chlorofil jeszcze głębiej wnika w tkaninę. Jego usunięcie będzie teraz trudniejsze.

Co zatem zrobić? Aby usunąć plamy z trawy na białych i kolorowych ubraniach, sięgnij po zimną wodę. Dzięki niej łatwiej pozbędziesz się uporczywego barwnika. W kolejnych akapitach napisaliśmy dokładniej, co należy zrobić.

Jak usunąć plamy z trawy? Na początek warto spróbować tradycyjnego prania. Jeśli plama z trawy jest jeszcze świeża, proszek do prania powinien sobie z nią poradzić. Przed włożeniem ubrania do pralki, warto zamoczyć tkaninę w zimnej wodzie z detergentem. Niektórzy zalecają także, aby zaprać ją szarym mydłem. Jeśli chcesz mieć pewność, że plama zostanie usunięta w trakcie prania, sięgnij po odplamiacz. Uważaj jednak na delikatne tkaniny. Silne detergenty mogą je nieodwracalnie uszkodzić.

Teraz ustaw pranie na normalny cykl prania. Koniecznie sprawdź oznaczenia na metce, aby wybrać właściwy program. Nie wybieraj ani za wysokiej, ani za niskiej temperatury. Kieruj się za to wskazówkami producenta.

Jakie są domowe sposoby na plamy z trawy?

Proszek do prania i odplamiacz nie pomógł? Ciężkie do usunięcia plamy z trawy wymagają specjalnych środków. Jak się okazuje, domowe sposoby także mogą być skuteczne. Które z nich warto wypróbować?

Alkohol

W internecie znajdziesz niejedną poradę na temat, jak usunąć plamę z trawy na białych i kolorowych ubraniach. W większości z nich polecany jest alkohol. Dlaczego? Alkohol rozpuszcza uporczywe plamy. Aby tak się stało, musi być mocny. Najlepiej, aby miał 70%.

Namocz zabrudzone miejsca zimną wodą, a następnie nasącz je alkoholem. Teraz wystarczy wrzucić ubrania do prania i gotowe. Po wyjęciu z pralki nie powinno być śladu po plamie.

Kwasek cytrynowy

Jak usunąć plamy z trawy na białych i kolorowych ubraniach? Z domowych sposobów warto wymienić kwasek cytrynowy. Jest on niezawodny w przypadku uciążliwych zabrudzeń jak: wino, kawa, jagody, a także trawa. Jak go użyć?

Nanieś kwasek na plamę i delikatnie potrzyj. Spłucz zimną wodą i sprawdź, czy plama zniknęła. Jeśli tak, wypierz ubranie w pralce. W innym razie powtórz zabieg z kwaskiem cytrynowym.

Płyn do mycia naczyń

Jeśli domowe sposoby nie są Ci obce, zapewne wiesz, że płyn do mycia naczyń jest bezpieczny do czyszczenia niejednej powierzchni. Nie inaczej jest z ubraniami. Dlatego warto po niego sięgnąć, kiedy chcesz usunąć plamy z trawy na delikatnej tkaninie.

W tym celu zapierz je w zimnej wodzie. Dodaj płyn do mycia naczyń. Kolejnym krokiem jest upranie ich w pralce. I gotowe.

Podsumowanie

Plamy z trawy to codzienność niejednej pani domu. Chociaż są trudne do usunięcia, można sobie z nimi poradzić. Wszystko, czego potrzebujesz, to odpowiedni sposób. Wypróbuj jeden z naszych trików na to, ja usunąć plamy z trawy i ciesz się czystymi ubraniami.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania