Logo General Fresh
General Fresh 27 lipca 2022 4 min czytania
W pralni

Jak usunąć plamy z wosku?

jak usunac plamy z wosku

 

Świeczki potrafią stworzyć magiczny nastrój. Mogą być także źródłem problemów. Kapiący wosk ubrudził Twoje ubrania? Mamy na to sposób. Sprawdź, jak usunąć plamy z wosku. Poznaj niezawodne, domowe metody.

Zaczekaj aż ostygnie

W przypadku plam z wosku zasada “im szybciej, tym lepie” nie sprawdza się. Dlaczego? Ponieważ gorący wosk jest ciekły. Trudno się go usuwa. Możesz się nim także poparzyć. Dlatego lepiej jest z tym zaczekać, aż wystygnie i stanie się twardy.

Nie chcesz czekać? Nic nie szkodzi. Wystarczy, ze schłodzisz materiał. W tym celu możesz włożyć go do lodówki lub położyć na nim kilka kostek lodu. Tylko chwila i wosk stanie się twardy i łatwy do usunięcia.

Teraz wystarczy tępy nóż. Za pomocą delikatnych ruchów usuń wosk. Uważaj, aby nie uszkodzić tkaniny. Na koniec przetrzyj ściereczką. Jeśli plama dalej jest widoczna, sprawdź metodę na gorąco, którą opisaliśmy w kolejnym akapicie.

Sięgnij po żelazko

Pomimo schłodzenia i zeskrobania plama z wosku jest ciągle widoczna? W takim przypadku zastosuj jedną z najpopularniejszych metod. W przeciwieństwie do wcześniejszego sposobu potrzebujesz do niej źródła ciepła. Najlepiej sprawdzi się żelazko lub suszarka do włosów.

Jak usunąć plamy z wosku przy pomocy żelazka? Połóż kawałek ręcznika papierowego na deskę do prasowania. Ułóż na nim zabrudzoną tkaniną, a na niej kolejny kawałek ręcznika. Weź gorące żelazko i wykonuj szybkie ruchy. Pamiętaj, aby papier ciągle przesuwać albo wymieniać na nowy. Dzięki temu usuniesz plamę z wosku i nie przypalisz ubrania.

Gorące żelazko pomoże zebrać cały wosk z ubrania. Możliwe jednak, że zostanie po nim tłusta plama. Jej usunięcie będzie jednak proste. Wystarczy zaprać materiał szarym mydłem lub płynem do mycia naczyń. Następnie włóż do pralki, wsyp proszek do prania i wybierz program.

Możesz również użyć odplamiacza. Uważaj jednak na delikatne tkaniny, które mogą być podatne na tego rodzaju detergenty.

Usuń plamę z wosku olejem

Wiesz już jak usunąć plamę z wosku ze świec. Co jednak w przypadku wosku kosmetycznego? Podczas depilacji nietrudno o wypadek i pobrudzenie ubrania lub ręcznika. Na szczęście są na to sposoby. Dowiedz się, jakie.

Aby usunąć wosk kosmetyczny, sięgnij po tłustą substancję. Nie musi to być olej spożywczy. Sprawdzi się również oliwka do ciała. Tłuszcz rozpuszcza wosk, dlatego ta metoda jest taka skuteczna. Uważaj jednak, aby nie rozprowadzić plamy na większą powierzchnię. Zrób to precyzyjnie.

 

Kolejny krok to tradycyjne pranie. Po tym zabiegu nie powinno być śladu po plamie.

Pamiętaj, że zaschnięty wosk kosmetyczny jest trudny do usunięcia. W przeciwieństwie do tradycyjnego wosku nie czekaj aż ostygnie. Warto pozbyć się go jak najszybciej.

O czym musisz pamiętać?

Powyższe metody są skuteczne i sprawdzone. Ale musisz pamiętać o jednej rzeczy. Nie wszystkie sposoby sprawdzą się w przypadku każdej tkaniny.

Jak usunąć plamy z wosku z delikatnych tkanin? Przede wszystkim nie używaj silnych detergentów. Odplamiacz czy rozpuszczalnik nie zawsze będą najlepszym wyborem. Zamiast nich poszukaj czegoś łagodniejszego np.: szare mydło. Jeśli obawiasz się, czy tkanina na tym nie ucierpi, wybierz niewidoczne miejsce i sprawdź, czy nic się nie dzieje.

Co innego w przypadku kolorowego wosku. Zachowuje się inaczej pod wpływem ciepła. Może barwić materiał dookoła, a jego usunięcie jest trudniejsze. Dlatego w jego przypadku warto spróbować profesjonalnego odplamiacza.

Zwróć także uwagę na oznaczenia na metce. Niektóre ubrania źle znoszą działanie wysokich temperatur. W takim przypadku gorące żelazko lub suszarka nie sprawdzą się najlepiej. Unikaj też prania w wysokich temperaturach i gorącego nawiewu.

Podsumowanie

Jaki jest najczęstszy błąd podczas usuwania wosku z ubrań? Chcemy to zrobić zbyt szybko. Kiedy widzimy plamę, chcemy jak najszybciej się jej pozbyć. Nie czekamy, aż wystygnie. Warto jednak chwilę zaczekać, aby usunąć plamę z wosku w łatwiejszy sposób i uratować ulubione ubranie. Pamiętaj, że nie zawsze im szybciej, tym lepiej. Cierpliwość także popłaca.

To może Cię zainteresować

czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 4 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania
posciel pranie
W pralni
Łóżko to miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszych dni, warto więc zadbać o to,...
Logo General Fresh
General Fresh
10 października 2023 6 min czytania
pralkaczyszczenie
W pralni
Pralka jest niezbędnym urządzeniem w domu każdego z nas, to dzięki niej możemy cieszyć się codziennie...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2023 6 min czytania