Logo General Fresh
General Fresh 28 października 2022 4 min czytania
W pralni

Jak usunąć pleśń z ubrań bez uszkodzenia tkaniny?

pranie20plesn

Wilgoć, słaba wentylacja, niedokładne suszenie. Jest wiele jej przyczyn. Niezależnie od tego, warto wiedzieć, jak się jej pozbyć. Poznaj szybkie metody na to, jak usunąć pleśń z ubrań. Sprawdź domowe i skuteczne sposoby, aby nie uszkodzić tkaniny.

Skąd się bierze pleśń na ubraniach?

Jej pojawienie się nigdy nie jest przypadkowe. Może ono oznaczać, że materiał był przechowywany w nieodpowiedni sposób. Zanim odpowiemy na pytanie, jak ją usunąć, dowiedz się, jakie są jej przyczyny.

Do jej powstania niezbędna jest wilgoć. Dlatego zwróć szczególną uwagę na to, jakie ubrania wkładasz do szafy. Czy wyschły one do końca? Może ona  pojawić się nawet wtedy, gdy odłożysz delikatnie wilgotną tkaninę. Co więcej, problemem może być pleśń, która znajduje się już we wnętrzu szafek i oddziałuje na ubrania wewnątrz niej.

Musisz na nią uważać szczególnie także wtedy, kiedy posiadasz obrusy czy zasłony, które są na zewnątrz domu. Są one wystawione na działanie deszczu i innych czynników atmosferycznych, które sprzyjają pleśni. Nie zapomnij wtedy o regularnym praniu i suszeniu.

Domowe sposoby na to, jak usunąć pleśń z ubrań

Na szczęście usunięcie pleśni z ubrań nie jest skomplikowane. Istnieje wiele domowych sposobów, które nie uszkadzają tkaniny. Co więcej, są one skuteczne i szybkie w działaniu. Pamiętaj jednak, że należy ją usunąć tak szybko, jak tylko ją zauważysz. Nie czekaj na charakterystyczny nalot na materiale. Już sam zapach może być dla Ciebie wskazówką, że coś nie jest w porządku.

Czego potrzebujesz? Do skorzystania z domowych sposobów przyda Ci się woda utleniona, ocet lub soda oczyszczona. Pamiętaj również o tym, aby zaopatrzyć się w skuteczne detergenty np.: proszek do prania Splash. Tyle wystarczy, aby pozbyć się uciążliwego problemu.

Woda utleniona

Pierwszym sposobem na usunięcie pleśni z ubrań jest woda utleniona. Sprawdzi się ona zwłaszcza wtedy, kiedy problem jest tylko miejscowy. Należy wtedy zwilżyć materiał wodą utlenioną, a następnie wyprać w pralce.

To, co istotne, to temperatura prania. Powinna ona być jak najwyższa dla danej tkaniny. Z tego powodu zwróć uwagę na oznaczenia na metce. Nie ustawiaj prania na wyższą temperaturę, niż na tę, którą zalecił producent.

Ocet

Ocet spirytusowy to uniwersalny środek, który przydaje się nie tylko w kuchni. Z jego właściwości możesz skorzystać także w przypadku sprzątania. Skutecznie usuwa nawet silne zabrudzenia. Nie inaczej jest z praniem. Jak za jego pomocą usunąć pleśń?

 

Najpierw musisz wymieszać go z wodą. Na każdy litr wody potrzebujesz szklankę octu. Następnie wrzuć do miski z roztworem ubranie i namaczaj je około 6 godzin. Po tym czasie wypierz w pralce z proszkiem w maksymalnej, bezpiecznej temperaturze dla ubrania.

Soda oczyszczona

Na liście nie mogło zabraknąć sody oczyszczonej. Podobnie jak ocet znajduje ona szerokie zastosowanie zarówno podczas gotowania, jak i sprzątania. Ma ona właściwości wybielające i oczyszczające. Z tego powodu sprawdzi się doskonale do usuwania pleśni na białym materiale.

Czego potrzebujesz? Najpierw wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą tak, aby powstała rzadka pasta. Następnie nanieś ją na ubranie za pomocą szczoteczki i delikatnie wcieraj w materiał. Pozostaw pastę na około 30 minut. Następnie włóż do miski z wodą oraz sodą i namaczaj przez kolejne 30 minut. Po tym czasie wypierz ubranie w pralce w tradycyjny sposób.

Czy pleśń jest niebezpieczna?

Dlaczego należy usunąć pleśń z ubrań jak najszybciej? Ponieważ jest ona niebezpieczna dla zdrowia. Może bowiem powodować

  • stany alergiczne
  • grzybicę
  • choroby dróg oddechowych
  • bóle i zawroty głowy
  • zaburzenia trawienia.

Podczas długotrwałego wystawiania się na jej działanie możliwe jest wystąpienie: rozedmy płuc, uszkodzenia nerek lub wątroby. Nie warto zatem ryzykować, a usunąć ją z ubrań jak najszybciej.

Podsumowanie

Pleśń na ubraniach to znak, że nie były one przechowywane w odpowiedni sposób. Na szczęście można ją w prosty sposób usunąć. W tym celu wystarczą domowe metody, które są nie tylko skuteczne, ale również szybkie i proste.
 

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania