Logo General Fresh
General Fresh 9 stycznia 2020 3 min czytania
W pralni

Jak usunąć wyświecenia z ubrania?

Smugi, które pojawiają się na ubraniach po prasowaniu, to tak zwane wyświecenia. Przyczyną ich powstawania jest źle dobrana temperatura do rodzaju materiału. Wielu ludzi myśli, że gdy wyświecenia się już pojawią, ubranie jest bezpowrotnie zniszczone. Istnieją jednak pewne sposoby na usunięcie wyświeceń. Zdradzamy jakie!


Wyświecenia na ubraniach – jak się ich pozbyć?

1. Para żelazka
Jednym ze sposobów na usunięcie wyświecenia z ubrania jest użycie pary. To bardzo proste i nie wymaga żadnych przygotowań. Co więcej, można tego sposobu użyć zaraz po pojawieniu się wyświeceń, bo przecież już mamy żelazko w ręku.

Jak usunąć wyświecenie z ubrania, wykorzystując do tego parę? Wystarczy spryskać smugę zimną wodą (najlepiej za pomocą spryskiwacza), a następnie włączyć parę w żelazku i przytrzymać urządzenie nad miejscem wyświecenia na wysokości około 3-4 cm.


2. Czarna herbata
Wyświecenia z ubrania można też usunąć, wykorzystując do tego czarną herbatę. W tym celu zaparz herbatę, a zużytą torebkę lub liście (zabezpieczone jakimś materiałem np. woreczkiem do prania bielizny) przyłóż w miejsce smugi. Delikatnie potrzyj wyświecenie. Po kilku minutach wykonywania tego zabiegu smuga po żelazku powinna zniknąć.


3. Ocet
Jeśli na twoim ubraniu pojawiło się wyświecenie, do pozbycia się go możesz użyć octu spirytusowego. Pamiętaj jednak, aby kwas rozcieńczyć! Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie uszkodzisz ubrania. Do usuwania wyświeceń zaleca się roztwór octu w stosunku dwa do trzech (dwa – ocet, trzy – woda). Przygotowanym preparatem nawilż dowolną ściereczkę i przetrzyj nią ubranie w miejscu wyświecenia. Następnie przełóż materiał na drugą stronę i połóż na nim tę samą ściereczkę. Miejsce to przeprasuj (przez ściereczkę). Wyświecenie powinno zniknąć.


4. Amoniak i mięta
Sposobem na usunięcie wyświecenia z ubrania jest również przygotowanie preparatu z mięty i amoniaku. Dlatego jeśli masz te produkty w domu, a pozostałe metody nie zadziałały, spróbuj tej niecodziennej mieszanki. Aby ją przygotować, musisz zaparzyć mocną miętę z kilku torebek (4-5). Do takiej herbaty dodaj łyżeczkę amoniaku i wymieszaj. Namocz w preparacie ściereczkę i zwilż nią ubranie, a następnie wyprasuj przez tę samą ściereczkę.


5. Ziemniaki
Ciekawym i łatwym sposobem na usunięcie wyświecenia z ubrania jest pokrycie smugi pulpą z ziemniaków. Aby to zrobić, wystarczy obrać warzywa i zetrzeć. Pulpę kładzie się na wyświeceniu i szczotkuje nią ubranie. Należy to robić energicznie, dlatego najpierw sprawdź, czy ziemniaczana metoda nie uszkodzi materiału. W tym celu wykorzystaj ziemniaki, testując sposób na usunięcie wyświecenia w innym miejscu ubrania (takim, które nie jest widoczne).

Jak zapobiegać wyświeceniom?

Ponieważ usuwanie wyświecenia z ubrania nie zawsze przynosi skutki, warto wiedzieć, jak mu zapobiegać. Dzięki temu unikniesz problemu w przyszłości. Nie musisz się też martwić czasochłonnością takich przygotowań, bo zapobieganie jest łatwiejsze od usuwania wyświeceń. Wystarczy jedynie dobierać temperaturę do rodzaju materiału. Wskazówki dotyczące prasowania znajdziesz natomiast na metce ubrania.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 3 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania