Logo General Fresh
General Fresh 15 lipca 2022 4 min czytania
W pralni

Jak usunąć zapach ropy z ubrania?

jak usunac zapach ropy z ubrania

Naprawa samochodu może skończyć się poplamionym ubraniem. Paliwo czy olej silnikowy nie należą do najprostszych do usunięcia. Mamy na to jednak sprawdzone sposoby. Sprawdź, jak usunąć zapach ropy z ubrania.

Dlaczego należy usunąć zapach ropy z ubrania?

Zapach ropy nie jest najprzyjemniejszy. Co więcej, ma negatywny wpływ na zdrowie. Dlatego warto go usunąć jak najszybciej. Pamiętaj, aby do tego czasu, nie nosić ubrań, od których czuć benzynę.

Ropa jest substancją skrajnie łatwopalną. Sprawia duże niebezpieczeństwo pożaru. Z tego powodu zanim przejdziesz do walki z nieprzyjemnym zapachem z ubrań, upewnij się, że nie są one zalane ropą. W innym razie będzie trzeba usunąć z nich plamy za pomocą specjalistycznych środków.

Jak usunąć zapach ropy z ubrania domowymi sposobami?

Jeśli Twoje ubranie pachnie ropą, warto czym prędzej coś z tym zrobić. Niemiła woń będzie bowiem odczuwalna w całym pomieszczeniu. Co więcej, zapach może przenieść się także na inne elementy odzieży.

Aby uniknąć pachnącej ropą garderoby, warto zlikwidować nieprzyjemny zapach. Co w tym celu możesz zrobić?

Przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość. Zneutralizowanie woni ropy wymaga czasu. Nie zawsze podany sposób zadziała za pierwszym razem. Niekiedy będzie trzeba go powtórzyć kilkakrotnie. Dlatego warto poznać skuteczne sposoby na to, jak usunąć zapach ropy z ubrania.

Wywietrz ubrania

To najprostsza, a zarazem wymagająca najwięcej cierpliwości czynność. Ubrania, od których czuć ropę, wywieś na świeżym powietrzu. Jeśli jest taka możliwość, zrób przeciąg. W innym razie możesz posłużyć się wentylatorem lub wiatrakiem. Dzięki temu przyspieszysz usuwanie nieprzyjemnego zapachu.

Soda kalcynowana

Jest to inaczej węglan sodu. Stosuje się go jako regulator kwasowości, dodaje do wypieków i używa jako spulchniacza. Odnajduje zastosowanie także w przemyśle. Sprawdzi się świetnie podczas prania, ponieważ wzmacnia działanie proszku.

Sodę kalcynowaną możesz również użyć do usunięcia zapachu ropy z ubrania. W tym celu rozpuść kilka łyżeczek w gorącej wodzie. Następnie namocz w niej tkaniny. Zaczekaj min. godzinę i włóż do pralki. Dodaj proszek do prania i płyn do zmiękczania. Wybierz najwyższą zalecaną temperaturę i włącz program.

Zmielona kawa

Nie masz w domu sody kalcynowanej? Nic nie szkodzi. Mamy na to inny domowy sposób. W tym celu potrzebujesz zmielonej kawy. Jak usunąć za jej pomocą zapach ropy?

Namocz tkaniny i posyp je zmieloną kawą. Odczekaj co najmniej godzinę. Następnie włóż do pralki, wsyp proszek i włącz najwyższy program dla danej tkaniny. Podczas suszenia, rozwieś ubranie w przewiewnym miejscu.

Sok z cytryny

Naszym ostatnim domowym sposobem jest sok z cytryny i olej roślinny. Może to być dowolny olej. Ważne jednak, aby był pochodzenia roślinnego.

Aby przygotować roztwór, wlej 5 łyżek soku z cytryny i 1 łyżkę oleju. Następnie wylej go na zabrudzony obszar. Odczekaj co najmniej 30 minut i włóż do pralki.

O czym musisz pamiętać?

Jest wiele sposobów na to, jak usunąć zapach ropy z ubrania. Benzyna lub olej silnikowy zostawiają na długo swój aromat w powietrzu. Musisz jednak pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, zanim zaczniesz z nimi walczyć.

Przede wszystkim przenieś ubrania do dobrze wentylowanego pomieszczenia. Unikaj na początku prania w gorącej wodzie. W innym razie zapach ropy szybko rozprzestrzeni się po całym pokoju.

Jeśli chcesz wrzucić ubranie do pralki, lepiej z tym zaczekaj, aż usuniesz niemiłą woń. Odór może pozostać w urządzeniu nawet po zakończeniu prania.

Na koniec pamiętaj, aby wszystkie czynności wykonywać w rękawiczkach. Jeśli na tkaninie znajduje się choćby odrobina ropy, może być ona niebezpieczna dla powierzchni Twojej skóry. Nie chcesz przecież usunąć jej zapachu kosztem swojego zdrowia, prawda?

Podsumowanie

Usunięcie zapachu ropy z ubrania nie należy do najłatwiejszych. Jednak nie jest niemożliwe. Warto zrobić to jak najszybciej, aby niemiła woń nie przeniosła się na pozostałą część garderoby. Wybierz jeden z naszych domowych sposobów i wypróbuj go na swoich ubraniach.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania