Logo General Fresh
General Fresh 19 marca 2021 3 min czytania
W pralni

Jak usunąć żywicę z ubrań?

jak20usunac20zywice20z20ubran

Żywica na ubraniu nie jest zjawiskiem rzadkim. Wystarczy niewielki kontakt z drzewem, na powierzchni którego znajdowała się żywica. Wystarczy zwykły spacer w parku, po którym żywica może pozostać na powierzchni odzieży.

Jest to sytuacja dość problematyczna, ponieważ nie wystarczy wyprać ubrań, aby pozbyć się niechcianej plamy. Jak zatem usunąć żywicę z ubrań?

Sposoby domowe, uniwersalne

W przypadku plam z żywicy najczęściej wskazuje się na konieczność zastosowania acetonu, terpentyny lub spirytusu. Mimo dość dużej skuteczności warto pamiętać, aby stosując wymienione preparaty zachować szczególną ostrożność. Nieumiejętnie stosowane preparaty mogą doprowadzić do uszkodzenia tkaniny.

Czasami zdarza się, że ktoś poleca jako walkę z plamą po żywicy prasowanie. Niestety jest to sposób, którego nie wolno stosować, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury żywica może już na stałe pozostać w tkaninie. Gorąco utrwali plamę, przez co jej wywabienie nie będzie już możliwe.

Usuwanie żywicy z włókien naturalnych

Sposób postępowania zależy w dużym stopniu od rodzaju materiału. W przypadku włókien naturalnych, jak np. bawełna lub jedwab wykorzystać można denaturat, spirytus lub terpentynę. Wystarczy przygotować odpowiedni roztwór.

W przypadku spirytusu lub denaturatu konieczne jest podłożenie pod plamą grubszej warstwy ręcznika papierowego (opcjonalnie wykorzystać można chusteczkę higieniczną).

Następnie przygotowany wacik należy zanurzyć w spirytusie lub denaturacie i kilkakrotnie przecierać plamę. Stosowanie acetonu lub terpentyny czy spirytusu, w postaci specjalnie przygotowanego roztworu.

W tym celu należy zmieszać wybraną substancję z wodą, aby uzyskać odpowiedni, bezpieczny i skuteczny roztwór. Należy pamiętać, aby na koniec wyprać tkaninę w letniej wodzie z dodatkiem szarego mydła lub proszku do prania.

Ubrania syntetyczne - jak pozbyć się żywicy?

Sposób postępowania w przypadku zabrudzenia tkanin syntetycznych jest w zasadzie taki sam, jak tkanin naturalnych. Różnica postępowania związana jest ze sposobem przygotowania roztworu. W przypadku tkanin syntetycznych jest on przygotowywany w proporcji 1: 1.

Zabrudzenie żywicą tkanin syntetycznych wyklucza stosowanie acetonu.

Zamrażanie

Jednym ze sposobów usuwania żywicy jest zamrażanie. Brzmi trochę niewiarygodnie, ale taka metoda jest stosowana.

Chodzi o to, aby ubranie poplamione żywicą jak najszybciej wsadzić do zamrażarki lub przyłożyć do plamy kostki lodu. Takie postępowanie prowadzi do tego, że znajdująca się na ubraniu żywica zamarza, dzięki czemu można ją skutecznie wydrapać z tkaniny.

Można to zrobić paznokciem bądź nożykiem, uważając, aby nie zniszczyć materiału.

To może Cię zainteresować

czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 3 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania
posciel pranie
W pralni
Łóżko to miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszych dni, warto więc zadbać o to,...
Logo General Fresh
General Fresh
10 października 2023 6 min czytania
pralkaczyszczenie
W pralni
Pralka jest niezbędnym urządzeniem w domu każdego z nas, to dzięki niej możemy cieszyć się codziennie...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2023 6 min czytania