Logo General Fresh
General Fresh 14 października 2021 4 min czytania
W pralni

Jak używać kapsułek do prania?

Jak20uzywac20kapsulek20do20prania

Rozwiązania, które są wygodne i przyspieszają wykonywanie codziennych domowych czynności, są zawsze pożądane.

Jeśli jakiś środek lub preparat miałby przyspieszyć pranie to z pewnością byłby doceniony przez wszystkich, którzy borykają się z tym obowiązkiem.

Dla wielu gospodarzy i gospodyń stosowanie kapsułek do prania jest właśnie takim udogodnieniem. Te niewielkie preparaty są alternatywą dla proszku do prania lub płynu.

Jak używać kapsułek do prania

Kapsułki do prania czy proszek?

Od lat do prania stosuje się sypki proszek składający się z drobnych granulek piorących. Zawarte są w nim m.in. enzymy, związki powierzchniowo czynne, a także związki zmiękczające wodę.

Istnieją różne rodzaje proszków – do odzieży białej, kolorowej, czarnej, a także te, które służą do punktowego odplamiania. Korzystając z proszku, jednocześnie można stosować także płyn do płukania, który nada ubraniom przyjemnego zapachu.

Tymczasem kapsułki do prania zawierają w sobie zarówno środek piorący, płyn do płukania, jak i odplamiacz w jednym. Tym samym są bardziej uniwersalne. Różni się także sposób ich aplikowania.

O ile proszek się wsypuje, a płyn wlewa do odpowiedniej komory, o tyle kapsułkę umieszcza się po prostu w komorze bębna wraz z ubraniami.

Porównując cenę i wydajność proszku oraz kapsułek, widać też pewne różnicę. Otóż opakowanie proszku do prania o wadze 1,5 kg, kosztuje od 20 do 30 złotych, a starcza na około 20 prań.

Pudełko kapsułek, w którym znajduje się przykładowo 60 kapsułek może kosztować nawet 80 zł. Przy czym każda kapsułka starcza na jedno pranie. W przypadku korzystania z proszku, należy też uwzględnić to, że wraz z nim używa się też płyn do płukania raz odplamiacza.

Stosowanie kapsułek do prania

Tak jak zostało to napisane – jedna kapsułka odpowiada jednemu praniu. Chyba, że w bębnie pralki znajduje się naprawdę duża ilość ubrań. Wtedy producenci polecają wrzucenie do niego dwóch kapsułek.

Kapsułka składa się z cienkiej osłonki zabezpieczającej płynno-żelową substancję piorącą, która pod wpływem wysokiej temperatury wody szybko się rozpuszcza. Wtedy preparat samoistnie rozprowadzany jest w komorze bębnowej.

Nie należy wcześniej rozcinać lub dziurawić kapsułki, ani też nie wolno wkładać jej do szuflady na proszek, gdyż mogłoby to spowodować awarię całego urządzenia.

Stosowanie kapsułek jest zatem bardzo wygodne. Nie trzeba samodzielnie odmierzać odpowiedniej ilości, tak jak w przypadku proszku lub płynu.

Kapsułki do prania a temperatura prania

Zdarza się, że pranie ustawia się na nieco mniejsze temperatury niż podstawowe 40 stopni Celsjusza.

Wtedy jednak nie każda kapsułka może się rozpuścić i tym samym w pełni nie zostaną uaktywnione jej właściwości piorące. Należy zatem zapoznać się z informacjami na ich opakowaniu.

Czy kapsułki i proszek do prania można stosować jednocześnie?

Nie ma potrzeby, żeby przy jednym praniu wrzucać do bębna pralki kapsułki i wsypywać proszek do szuflady. Kapsułki do prania jako produkt 3 lub 2 w 1 w kwestii prania są samowystarczalne.

Jakie są zalety kapsułek?

Wśród zalet tego środka piorącego należy wymienić przede wszystkim: uniwersalność, wygodę stosowania, brak potrzeby odmierzania dawki, wysokie właściwości piorące i chroniące kolor ubrań, walory zapachowe a także to, że pudełko kapsułek, jak i one same są niewielkie, w związku z czym łatwo znaleźć dla nich miejsce.

Jakie są wady kapsułek do prania?

Tym co może zniechęcać do wyboru kapsułek jest ich cena, lecz należy pamiętać o tym, że większość z nich to proszek, wybielacz i płyn do płukania w jednym.

Niewątpliwie ich minusem jest to, że kapsułka nie zawsze musi rozpuścić się w całości, w związku z czym drobne fragmenty jej powłoki mogą znajdować się na ubraniach. Problemem może być też to, że kapsułek nie można odmierzyć.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania