Logo General Fresh
General Fresh 17 lutego 2022 4 min czytania
Praktyczne rozwiązania

Jak wybielić stanik domowym sposobem?

Jak20wybielic20stanik20domowym20sposobem

Twój nowy, śnieżnobiały stanik zrobił się szary? Biustonosze z czasem tracą swój kolor. Nie znaczy to jednak, że musisz je od razu wyrzucać. Przywróć im dawną nieskazitelną biel. Dowiedz się, jak wybielić stanik domowymi sposobami w naszym artykule.

Jak wybielić stanik domowym sposobem

Dlaczego stanik traci kolor?

Biały biustonosz to podstawowe wyposażenie każdej garderoby. Nie tylko jest symbolem elegancji, ale także niezbędnym elementem strojów formalnych, w których chcemy dopasować kolor bielizny do ubrania.

Z czasem jednak biel staje się szara lub żółta. Dotyczy to nie tylko bielizny, ale również innych ubrań. Powodem jest codzienne użytkowanie. W ciągu dnia stanik bezpośrednio dotyka naszego ciała, ma kontakt z potem i kurzem. W efekcie traci swój pierwotny kolor.

Czy zszarzały biustonosz nadaje się tylko do wyrzucenia? Niekoniecznie. Białą bieliznę warto raz na jakiś czas wybielić, aby odzyskała swoją barwę. Dzięki temu nie musisz kupować nowego stanika, aby cieszyć się jego bielą. Poniżej zaprezentowaliśmy najprostsze domowe sposoby na to, jak wybielić stanik. Wypróbuj je sama i przekonaj się, że Twój biustonosz może być na nowo biały.

3 domowe sposoby na to, jak wybielić stanik

Kiedy zwykłe pranie nie wystarcza, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby na wybielenie ubrań. Wybielacz nie zawsze jest najlepszym pomysłem. W przypadku bielizny może zniszczyć się materiał. Aby tego uniknąć, wypróbuj metody i produkty, które masz już w domu.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest często wykorzystywana nie tylko podczas gotowania, ale również w czasie sprzątania. Jej właściwości sprawiają, że może być używana jako preparat chemiczny. Służy do czyszczenia powierzchni użytkowej, usuwania kamienia czy do prania.

Jest ona także domowym sposobem na wybielenie stanika. Wystarczą 3 łyżki sody, 2 łyżki soli, ciepła woda i odrobina proszku do prania. Włóż do takiego roztworu bieliznę i zaczekaj około 20 minut. Po takiej kąpieli stanik powinien odzyskać swoją dawną biel. Teraz wystarczy tylko wyprać go w pralce.

Ocet

Innym sposobem na to, jak wybielić stanik w niecałe 30 minut, jest kąpiel w occie. Podobnie jak soda oczyszczona jest on skutecznym preparatem wykorzystywanym do czyszczenia różnych powierzchni.

Aby wybielić stanik, wlej do letniej wody szklankę octu. Namaczaj przez około 30 minut. Następnie włóż bieliznę do pralki i wypierz przy pomocy proszku do prania. Pamiętaj, że ocet charakteryzuje się silnym zapachem. Na szczęście szybko się ulatnia. Po tradycyjnym praniu nie powinno być po nim śladu.

Nadtlenek wodoru

Ta chemiczna nazwa oznacza nic innego jak powszechnie znaną wodę utlenioną. Na co dzień służy do odkażania ran. Można jednak wykorzystać ją do wybielenia bielizny.

W tym celu wystarczy rozpuścić ok. 2 łyżek nadtlenku wodoru 3% w 1 litrze letniej wody. Następnie włóż biustonosz do roztworu. Po 30 minutach możesz go wyjąć i wstawić tradycyjne pranie.

Jak zadbać o biustonosz? Czytaj metki!

Zdarza się, że je pomijamy, odrywamy lub w ogóle nie zwracamy na nie uwagi. “W końcu stanik jak stanik. Mogę prać go jak każde inne ubranie. Co się stanie?” Ano właśnie.

Nasze ubrania są wykonane z różnych tkanin. Poszczególne materiały mogą zniszczyć się w pralce lub w zbyt wysokiej temperaturze. Dlatego warto sprawdzić, jakie instrukcje zostawił nam producent.

Pamiętaj, że stanik jest dość delikatny. Lepiej wybrać niższą temperaturę prania. Upewnij się też, czy możesz użyć odplamiacza do tkanin. Zwróć uwagę na to, z czym go pierzesz. Chcąc przedłużyć jego żywotność, nie wkładaj go do pralki, kiedy bęben jest przeładowany. Białą bieliznę pierz w woreczkach z ubraniami w takim samym kolorze o podobnych zaleceniach.

Nie bez znaczenia jest również sposób suszenia. Zapomnij o kładzeniu stanika na grzejnikach. Być może nie zszarzeje on z tego powodu, ale straci swój pierwotny kształt. Odkształcony nie będzie spełniał swojej funkcji. Zamiast tego połóż go na suszarce do prania tak, aby nie zwisał i pozwól mu spokojnie wyschnąć.

Podsumowanie

Kiedy stanik przestaje być biały, nie znaczy to, że trzeba go wyrzucić. Korzystając z domowych sposobów, możesz przywrócić jego biel. Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja stanika nie tylko zachowuje jego kolor, ale także przedłuża jego żywotność. Dlatego zadbaj o niego już na samym początku, aby posłużył Ci jak najdłużej.

To może Cię zainteresować

shutterstock 528721780201
Praktyczne rozwiązania
Naturalne środki czystości są coraz bardziej popularne, a samodzielne metody czyszczenia różnych...
Logo General Fresh
General Fresh
4 września 2023 4 min czytania
carautumn
Praktyczne rozwiązania
Zmiana pór roku z letnich na zimowe wiąże się nie tylko ze zmianą krajobrazu za oknem, ale...
Logo General Fresh
General Fresh
29 sierpnia 2023 5 min czytania
biuro
Praktyczne rozwiązania
Czystość w biurze odgrywa kluczową rolę zarówno w wydajności pracy, jak i w ogólnym...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2023 5 min czytania
wiosenne czyszczenie auta
Praktyczne rozwiązania
Wiosna to idealny moment na gruntowne czyszczenie auta. Czyszczenie samochodu gwarantuje cenne walory...
Logo General Fresh
General Fresh
17 kwietnia 2023 4 min czytania