Logo General Fresh
General Fresh 12 czerwca 2020 3 min czytania
W pralni

Jak wyczyścić bęben pralki?

shutterstock 264273866 6740

Z Twojej pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach? To znak, że trzeba wyczyścić bęben! Jeśli to zignorujesz, możesz nieświadomie doprowadzić do awarii. Jak zrobić to skutecznie? Istnieje kilka sposobów.

Jak wyczyścić bęben pralki szybko i skutecznie?

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na wyczyszczenie bębna pralki jest użycie specjalnego środka np. płynu General Fresh. Taki preparat został stworzony z myślą o usunięciu kamienia i rdzy, pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu i pielęgnacji pralki. Cechuje się wysoką skutecznością, a dodatkowo jest całkowicie bezpieczny dla urządzenia. Wystarczy użyć go zgodnie z zaleceniami producenta (najczęściej trzeba środek włożyć do bębna i wstawić pranie), aby cieszyć się czystą i zabezpieczoną pralką.

Domowe sposoby czyszczenia pralki

Bęben pralki można też wyczyścić domowymi sposobami. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą to być metody niekoniecznie bezpieczne dla urządzenia. Często wymagają też sporo czasu, bo specyfik do czyszczenia należy przygotować samemu. Bywa też, że gotowy już środek jest tańszy od domowego.

 

Niemniej, jeśli akurat masz w domu potrzebne składniki i jest Ci to na rękę, możesz wyczyścić bęben bez specjalnych środków. Najpopularniejszym domowym specyfikiem jest roztwór octu z kwasem cytrynowym. Należy wlać do bębna ok. 3 litry octu spożywczego i dodać do tego 2 opakowania kwasku cytrynowego. Następnie włącz pralkę, ustawiając pranie na najwyższą temperaturę. Po takim zabiegu bęben powinien być czysty, ale może przez jakiś czas nieładnie pachnieć.

 

Innym dość popularnym sposobem jest ten z użyciem sody oczyszczonej. Należy ją dodać do pojemnika na proszek (mniej więcej tak, aby zapełnić połowę) i wstawić pranie (z pustym bębnem). To sposób, który zadziała na mało zabrudzony bęben.

Dlaczego czyszczenie bębna jest koniecznością?

Wiadomo, że czyścić bęben pralki trzeba po to, aby pranie ładnie pachniało. Ale czy to jedyny powód? Otóż nie. Jeśli zaniedbamy bęben, kamień w pralce nagromadzi się. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że kiedy czyścimy bęben, czyścimy całe urządzenie – od środka. Może więc być tak, że bęben będzie wydawał się w miarę czysty, ale pozostałe elementy pralki będą całe w kamieniu i rdzy. To prosta droga do awarii pralki. Warto więc czyścić bęben regularnie np. raz w miesiącu.

 

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 3 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania