Logo General Fresh
General Fresh 30 stycznia 2021 4 min czytania
Praktyczne rozwiązania

Jak wyczyścić białe trampki?

Jak wyczyscic biale trampki

Białe trampki to obuwie ponadczasowe, które pasuje właściwie do wszystkiego. Jego unikalny wygląd ma jednak pewną dużą wadę – białe trampki szybko się brudzą lub żółkną. Wtedy tracą swój urok i przestają wyglądać schludnie. Warto więc zawczasu dowiedzieć się, jak wyczyścić białe trampki, aby znowu cieszyły oko.

Czyszczenie białych trampek: ręcznie czy w pralce?

Większość osób zastanawiających się, jak wyczyść białe trampki, intuicyjnie rozważa pranie w pralce. Tylko czy nie jest to zbyt ryzykowne?

Wbrew pozorom obuwie typu trampki można prać w pralce. Należy jednak liczyć się z tym, że takie czyszczenie jest dla butów dość „agresywne”. Zaleca się więc, aby prać białe trampki w pralce tylko wtedy, gdy są bardzo zabrudzone, czyli po prostu w ostateczności. Dlaczego? Częste powtarzanie tego zabiegu może uszkodzić obuwie. W najlepszym przypadku trampki stracą swój kształt, w najgorszym rozkleją się lub nawet rozerwą.

Warto więc najpierw wypróbować metody ręcznego prania, a gdy te zawiodą, wyprać buty w pralce.

Jak wyczyścić białe trampki w pralce?

Aby bezpiecznie wyczyścić białe buty w pralce, należy pamiętać o kilku rzeczach.

1.Pranie powinno być delikatne, w niskiej temperaturze i bez wirowania.

2.Przed włożeniem białych trampek do pralki należy wyciągnąć sznurówki.

3.Warto zabezpieczyć trampki, wkładając je do specjalnego woreczka lub owijając np. ręcznikiem.

4.Proszek do prania lub płyn piorący powinien mieć dobry, mało agresywny skład.

Jak wyczyścić białe trampki domowymi sposobami?

Białe trampki można wyczyścić ręcznie na wiele sposobów. Wiele z nich bazuje na środkach, które z pewnością znajdziesz w kuchennej szafce, więc prawdopodobnie nie musisz nawet niczego kupować.

Pamiętaj tylko, że nie zawsze rozwiązanie, które sprawdziło się u kogoś innego, sprawdzi się także w Twoim przypadku. Zawsze istnieje ryzyko, że któryś z domowych sposobów czyszczenia białych trampek uszkodzi Twoje obuwie lub po prostu nie zadziała.

Jakie rozwiązania warto mieć na uwadze?

  • Czyszczenie białych trampek płynem do naczyń – stwórz roztwór wody z płynem do naczyń w takim stosunku, aby woda nie pieniła się za bardzo. Następnie zamocz delikatną gąbkę w roztworze i wyczyść nią zabrudzone miejsca. Po wszystkim przetrzyj trampki suchym ręcznikiem, aby zebrać wilgoć. Pozostaw do wyschnięcia.
  • Czyszczenie białych trampek sodą oczyszczoną i octem – to dobry sposób na wybielenie białych trampek, gdy zżółkną. Połącz sodę i ocet w stosunku 1:1, a następnie użyj środka do wyczyszczenia trampek. Do niewielkich zabrudzeń może Ci się przydać szczoteczka do zębów, do większych lepiej sprawdzi się gąbka. Nie szoruj.
  • Czyszczenie białych trampek pastą do zębów – zaleca się, aby stosować tę metodę do czyszczenia gumowych części białych trampek, niekoniecznie do materiału. Aby pozbyć się przebarwień i brudu, nałóż na podeszwę klasyczną pastę do zębów. Po chwili użyj gąbki do czyszczenia powierzchni. Wytrzyj gumę ręcznikiem papierowym.
  • Czyszczenie białych trampek zmywaczem do paznokci – to dość agresywny sposób, dlatego należy używać go z rozwagą. Nabierz zmywacz na wacik, a następnie użyj wacika do czyszczenia mocnych zabrudzeń. Unikaj pocierania wacikiem aluminiowych/metalowych elementów oraz gumy.

Jak wyczyścić białe trampki? Wskazówki, o których warto pamiętać

Aby białe trampki dłużej cieszyły oko, warto zadbać również o inne rzeczy niż samo czyszczenie. Pamiętaj np. o właściwym suszeniu obuwia. Jeśli nie chcesz, aby powstały na nim brzydkie, żółtawe zacieki, nie zostawiaj butów na słońcu. Poza tym wszystkie plamy staraj się usuwać najszybciej, jak to możliwe. Im dłużej pozostawisz je na obuwiu, tym większa szansa na to, że białe trampki już nigdy nie będą idealnie białe. Unikaj również przechowywania obuwia w ścisku, obok brudnych butów i bez dostępu do powietrza.

To może Cię zainteresować

shutterstock 528721780201
Praktyczne rozwiązania
Naturalne środki czystości są coraz bardziej popularne, a samodzielne metody czyszczenia różnych...
Logo General Fresh
General Fresh
4 września 2023 4 min czytania
carautumn
Praktyczne rozwiązania
Zmiana pór roku z letnich na zimowe wiąże się nie tylko ze zmianą krajobrazu za oknem, ale...
Logo General Fresh
General Fresh
29 sierpnia 2023 5 min czytania
biuro
Praktyczne rozwiązania
Czystość w biurze odgrywa kluczową rolę zarówno w wydajności pracy, jak i w ogólnym...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2023 5 min czytania
wiosenne czyszczenie auta
Praktyczne rozwiązania
Wiosna to idealny moment na gruntowne czyszczenie auta. Czyszczenie samochodu gwarantuje cenne walory...
Logo General Fresh
General Fresh
17 kwietnia 2023 4 min czytania