01 Sierpnia 2019

Jak wyczyścić ekran telewizora i monitor?

Smugi na telewizorze czy monitorze potrafią być irytujące. Czyszczenie tych powierzchni sprawia jednak niemały problem, ponieważ nie można użyć do nich standardowych środków czyszczących. Radzimy zatem, jak wyczyścić ekran tv i monitor, aby zawsze lśniły, a ich użytkowanie było łatwe.

Czym czyścić monitory i ekrany?

Przede wszystkim zaopatrz się w ściereczkę z mikrofibry lub specjalną ścierkę stworzoną do czyszczenia takich powierzchni. Zrezygnuj z używania papierów ręcznikowych, ponieważ te mają słabą chłonność, a ich włókna mogą zostać na monitorze.

Niewielkie zabrudzenia możesz usunąć, zwilżając ściereczkę wodą, najlepiej destylowaną. W przypadku dużych zabrudzeń konieczne może być użycie specjalnych środków do czyszczenia monitorów i ekranów. Najczęściej dostępne są one w formie sprayu lub chusteczek do powierzchni LCD i LED.

Na to zwróć uwagę!

Jak wyczyścić ekran tv i monitor? Nie wystarczy użyć specjalnych środków, aby pozbyć się zabrudzeń. Trzeba także pamiętać o kilku rzeczach.

  • Ekrany czyść, kiedy są wyłączone i nie działają już od jakiegoś czasu (co najmniej 20 minut). Dzięki temu wszystkie smugi i zabrudzenia będą łatwo widoczne.
  • Unikaj środków, które mają w składzie alkohol, chyba że jest to alkohol izopropylowy i czyścisz ekran LCD. Szczególnie uważaj na alkohol etylowy – może uszkodzić matrycę.
  • Inne substancje, których nie powinno być w środku czyszczącym to: amoniak, kwas etylu, chlorek metylenu, aceton.
  • Zwróć uwagę, czy preparat, którego używasz, ma działanie antystatyczne. Dzięki temu kurz nie będzie tak szybko osiadał na ekranie tv lub monitorze.
  • Nigdy nie mocz ściereczki całkowicie, ponieważ krople preparatu mogą przedostać się przez obudowę i uszkodzić sprzęt. Ściereczka powinna być jedynie wilgotna, nie mokra.
  • Raczej nie sięgaj po alternatywne rozwiązania, np. płyn do mycia szyb lub płyn do mycia naczyń. Preparaty nieprzystosowane do czyszczenia ekranów mają w składzie szkodliwe dla ekranów substancje.
  • Nie używaj też chusteczek higienicznych lub nawilżanych, które mają inne przeznaczenie.

A jak wyczyścić obudowę?

Pamiętaj, aby regularnie czyścić nie tylko powierzchnie ekranów, ale także obudowy monitora i telewizora. Dzięki temu nie będzie osiadał na nich kurz, co oznacza, że nie przedostanie się on też do wnętrza urządzenia. 

Na szczęście w tym przypadku nie musisz używać specjalistycznych domowych środków czystości, o ile będziesz pamiętać, aby nie dotykać nimi ekranów. W ofercie General Fresh znajdziesz chusteczki nawilżane, które świetnie sprawdzą się w czyszczeniu obudowy. Dodatkowo ochronią ją też przed szybkim osadzaniem się kurzu.

Pamiętaj, regularnie czyszczenie całego sprzętu przedłuży jego żywotność.