Logo General Fresh
General Fresh 25 sierpnia 2016 4 min czytania
Praktyczne rozwiązania

Jak wyczyścić fugi?

mozaico 1590101 640 1727

Płytki w łazience i kuchni nie tylko pięknie wyglądają, ale są bardzo praktyczne. To najlepszy sposób pokrycia ścian i podłóg w pomieszczeniach, gdzie często korzystamy z wody i tam, gdzie chcemy zachować higieniczną czystość. Niestety, brudne fugi mogą zniszczyć cały efekt. Wielu z Was pyta jak je skutecznie wyczyścić? A zatem – pora na odpowiedź!

Zanim odpowiemy na pytanie, jak zawsze chcemy przytoczyć jedną z wiadomości od Was. Oto historia Marzeny i Karola z Gorzowa Wielkopolskiego:
„Dwa tygodnie temu udało nam się wynająć piękny domek, idealny dla naszej rodziny, która wkrótce powiększy się o kolejnego syna :). Jednak ideały nie istnieją... Problemem w domku okazał się stan fug w łazience, toalecie, a nawet w kuchni nad zlewem. Kiedyś białe, dziś niemal czarne. Czy możecie poradzić nam jak wyczyścić fugi? Jeśli tego nie zrobimy, zmuszę męża do ich wymiany... Wdzięczni za każdą podpowiedź – Marzena i Karol.”
Droga Marzeno! Nie zmuszaj męża do remontu! Oto trzy sposoby na wyczyszczenie fug w
Waszym nowym domu.

Specjalistycznie

W przypadku ciemnych przebarwień i plamek na fugach trzeba wziąć pod uwagę, czy nie rozwinęła się na nich pleśń lub jakaś forma grzybów. Jeśli tak, konieczny będzie zakup specjalistycznego środka grzybobójczego, który nie tylko czyści, ale również eliminuje pleśń i likwiduje zarodniki. Przy korzystaniu z takich środków nie wolno zapominać o rękawiczkach, stałym wietrzeniu pomieszczenia i dokładnym przestrzeganiu instrukcji. Ten sposób nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i osób z chorobami układu oddechowego.

Naturalnie

A teraz ulubiona metoda czyszczenia (nie tylko fug) wśród identyfikujących się z ruchem EKO. Potrzebne będą ocet spirytusowy, soda oczyszczona i woda w proporcjach 1:3:2. Wystarczy je zmieszać i tak powstałą pastą pokryć fugi na pół godziny. Po tym czasie trzeba je wyszorować mokrą szczoteczką (może być stara szczoteczka do zębów lub do rąk), a następnie dobrze spłukać chłodną wodą i wytrzeć do sucha. Warto najpierw wykonać test na niewielkiej powierzchni w mało widocznym miejscu. Choć metoda opiera się o produkty kuchenne, to lepiej, aby nie korzystała z niej kobieta w ciąży (ze względu na opary, jakie wydziela soda połączona z octem).

Stomatologicznie

Nazwa nieco przewrotna, ale zupełnie uzasadniona, ponieważ trzeci sposób na fugi wymaga użycia... pasty do zębów! To nie żart. Wystarczy rozprowadzić szczoteczką warstwę pasty wybielającej do zębów i po kwadransie zacząć myć fugi tak, jak myje się zęby. Jak łatwo się domyślić ta metoda jest bezpieczna dla wszystkich. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to dokładne spłukanie i osuszenie fug po zakończonym szorowaniu.

A na koniec – profilaktyka

Każdy wie, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Dlatego, kiedy już uda się skutecznie wyczyścić fugi, warto zadbać, aby pozostały czyste. Jak to zrobić? Podczas każdego mycia płytek zwróć uwagę na stan fug. Do ich mycia najlepiej użyć mleczka do czyszczenia General Fresh. Rozprowadź je przy pomocy gąbkowych zmywaków kuchennych lub „emerytowanej” szczoteczki do zębów i pozostaw na chwilę. Już po kilku minutach możesz przetrzeć fugi. Na koniec spłucz pozostałości mleczka chłodną wodą. Takie mycie zajmie tylko kilka minut, a w rezultacie pozwoli Ci się cieszyć higieniczną czystością fug każdego dnia.

 

To może Cię zainteresować

pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 4 min czytania
pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania
pexels cottonbro 4107249 1
W domu
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie regularne odkurzanie Twojego domu? To nie...
Logo General Fresh
General Fresh
23 kwietnia 2024 9 min czytania