Logo General Fresh
General Fresh 3 lipca 2023 5 min czytania
W pralni

Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?

kanapa

Twoja kanapa widziała lepsze czasy dawno temu? Nie wydawaj fortuny na jej mycie. Odkryj domowe metody. Soda oczyszczona, płyn do mycia naczyń, a może ocet? Dowiedz się, jakie są skuteczne i proste sposoby na czyszczenie kanapy.

Czyścić od razu czy zaczekać?

Co zrobić, kiedy zauważymy plamę na kanapie? Zacząć działać natychmiast czy zaczekać? W wielu przypadkach mówi się o tym, że czas jest kluczowy. Dlatego warto zadziałać jak najszybciej. Jak jest w rzeczywistości? Jak się okazuje, wiele zależy od rodzaju plamy.

Większość zabrudzeń wymaga jak najszybszego usunięcia. Dotyczy to zwłaszcza płynów takich jak wino, kawa czy soki. Podobnie jest w przypadku krwi czy moczu. Im dłużej pozostaną one na tkaninie, tym większe ryzyko, że wnikną głęboko w strukturę. Tym samym czyszczenie kanapy w takiej sytuacji jest o wiele trudniejsze. 

Zdarzają się jednak wyjątki, kiedy cierpliwość popłaca i pranie tapicerki warto zostawić, jak plama wyschnie. Dzieje się tak w przypadku np.: błota. Kiedy zaschnie, jest łatwiejsze do usunięcia. Możesz to zrobić za pomocą po prostu odkurzacza lub szczotki. W innym razie rozcieranie plamy mogłoby spowodować jej rozprzestrzenienie się na większą powierzchnię. 

Czym czyścić kanapę?

Tak naprawdę do czyszczenia tapicerki nie potrzebujesz profesjonalnego sprzętu. Najprawdopodobniej masz już go w domu. Aby wyprać kanapę, sięgnij po:

  1. szmatkę bawełnianą lub z mikrofibry;

  2. ręcznik papierowy;

  3. szczotka do ubrań;

  4. odkurzacz (najlepiej z końcówką do tapicerki).

Najpierw warto delikatnie pochłonąć nadmiar płynu za pomocą czystej, suchej szmatki lub ręcznika papierowego, starając się nie wciskać plamy głębiej w tkaninę. A następnie sięgnąć po wybrany detergent. Poznaj domowe i profesjonalne sposoby.

Czyszczenie kanapy domowymi sposobami

Pranie kanapy nie musi być trudne, jeśli wiemy, jakich środków użyć. Co się sprawdzi do tapicerki meblowej? Domowe sposoby mogą być równe i skuteczne co profesjonalne produkty chemiczne. Odkryj moc sody oczyszczonej, octu i płyny do naczyń.

Przede wszystkim odkurzanie

Regularne odkurzanie kanapy pozwala na bieżąco usuwać różne zabrudzenia z jej powierzchni. Nie tylko przedłuża jej żywotność, ale również zapobiega gromadzeniu się brudu oraz bakterii i innych zanieczyszczeń. 

W tym celu warto użyć odpowiedniej końcówki. Modele przeznaczone do mebli tapicerowanych są miększe i delikatniejsze dla tkaniny. Wciąż jednak skutecznie usuwają z niej zabrudzenia.

Jak wyczyścić kanapę sodą oczyszczoną?

Jak się okazuje, służy ona nie tylko do wypieków. Jest niezastąpiona także podczas sprzątania różnych powierzchni. Sprawdzi się też doskonale podczas czyszczenia kanapy.

Posyp równomiernie zabrudzoną powierzchnię tkaniny sodą oczyszczoną. Możesz do niej również dodać 20-30 kropel olejku cytrynowego. Następnie zaczekaj kilka godzin i odkurz odkurzaczem. Soda oczyszczona działa najlepiej, gdy ma czas na działanie. Dlatego zostaw ją tak długo, jak to możliwe.

Czyszczenie tapicerki octem

Ocet to kolejny naturalny, a zarazem niezwykle skuteczny środek czystości. Można go używać do sprzątania różnych powierzchni, w tym również do czyszczenia kanapy. Przekonaj się, jakie to proste.

Przygotuj roztwór z octu i wody w proporcji 1:1 i nałóż szmatką na brudne miejsce. Po nałożeniu roztworu pozwól tapicerce wyschnąć naturalnie. Jeśli plama nadal jest widoczna po wyschnięciu, możesz powtórzyć proces. Na końcu pamiętaj, że charakterystyczny zapach octu szybko się ulatnia. Nie przejmuj się zatem, jeśli go poczujesz podczas sprzątania.

Wykorzystaj płyn do naczyń

Czyszczenie tapicerki meblowej i płyn do naczyń idą ze sobą w parze. Jak to możliwe? Jak się okazu, płyn, który najczęściej służy nam do zmywania, może pomóc nam usunąć plamy na różnych powierzchniach. W tym także na kanapie.

Rozcieńcz kilka kropel płynu do mycia naczyń w ciepłej wodzie. Następnie nasącz w roztworze szmatkę i delikatniej przetrzyj wybrany obszar. Odczekaj, aż plama wyschnie i w razie potrzeby powtórz zadanie jeszcze raz.

Profesjonalne sposoby na czyszczenie kanapy

Domowe sposoby na czyszczenie kanapy nie zawsze dają sobie radę. Jeśli zależy Ci na szybkim i skutecznym rozwiązaniu, sięgnij po profesjonalne środki.

Sprawdź naszą najnowszą specjalistyczną piankę czyszczącą do tapicerki i dywanów. Nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale również impregnuje i zabezpiecza włókna przed ponownym zabrudzeniem. Doskonale radzi sobie z plamami na wykładzinach, dywanie, kanapie i innych meblach tapicerowanych.

Podsumowanie

Jak widać, nie musisz sięgnąć po kosztowne środki czystości w celu prania kanapy. Domowe sposoby oraz skuteczne detergenty pozwolą Ci zapomnieć o problemie. Pamiętaj, że regularne czyszczenie tapicerki pomaga wydłużyć jej żywotność, zwiększa komfort użytkowania i zapobiega gromadzenia się drobnoustrojów.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 5 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania