Logo General Fresh
General Fresh 17 czerwca 2022 5 min czytania
W kuchni

Jak wyczyścić lodówkę? Krótki poradnik

Jak20wyczyscic20lodowke

Kiedy ostatni raz zdarzyło Ci się umyć lodówkę? Warto o to zadbać jeszcze zanim zacznie ona nieprzyjemnie pachnieć. Ocet, płyn do mycia naczyń, a może inny detergent? Jak wyczyścić lodówkę w bezpieczny i skuteczny sposób? Sprawdź nasze metody.

Jak wyczyścić lodówkę

Zanim zaczniesz myć lodówkę

Jeszcze zanim przejdziemy do tego, jak czyścić lodówkę, warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Nie tylko pomoże nam ono podczas mycia, ale również zabezpieczy urządzenie i jedzenie.

Zacznij od tego, aby wyjąć całe jedzenie. Najlepiej umieść je w lodówce turystycznej. Jeśli nie masz takiej możliwości, przenieś je do miski z lodem. W ten sposób utrzymają one odpowiednią temperaturę. Przy okazji sprawdź ich świeżość i termin spożycia. Może niektóre z nich lepiej jest wyrzucić?

Przed czyszczeniem lodówki, warto także odłączyć urządzenie od prądu. W innym razie płyn do mycia będzie przywierał do ścianek. Często zdarza się, że nie ma się dostępu do kontaktu. W takim wypadku ustaw temperaturę lodówki na najwyższą. Zrób to wtedy, kiedy wyjmiesz wszystkie produkty i włożysz je do chłodnego miejsca.

Na koniec, zwróć uwagę na to, jakich środków używasz. Płyny do innych urządzeń AGD mogą mieć negatywny wpływ na jedzenie. Silne detergenty bywają niebezpieczne nie tylko dla urządzenia, ale również dla zdrowia.

Podczas mycia lodówki upewnij się, że korzystasz z czystej ściereczki lub gąbki. Nie chcesz bowiem przenieść bakterii i zarazków z łazienki czy innej części domu. Pamiętaj także o rękawiczkach do sprzątania. 

Czym czyścić lodówkę?

Po odłączeniu lodówki od prądu, wyjęciu jedzenia i założeniu rękawiczek, możesz rozpocząć sprzątanie. Czym to jednak zrobić? Do wyboru masz środki profesjonalne lub domowe. Omówmy po kolei każdy z nich.

Profesjonalne środki czystości do lodówki to takie, które są dedykowane do tego urządzenia. Dzięki temu masz pewność, że detergent będzie bezpieczny dla jedzenia, ale wystarczająco silny, aby usunąć zabrudzenia. Warto także, aby miał właściwości odkażające, usuwał szron i nieprzyjemne zapachy.

Nie zawsze jednak masz w domu profesjonalne preparaty. Na szczęście możesz ratować się innymi środkami. Na pewno nie raz zdarzyło Ci się słyszeć o płynie do mycia naczyń. Zdecydowanie ułatwi on usuwanie zabrudzeń i tłuszczu z wnętrza lodówki. Ponadto jest bezpieczny dla żywności.

Do domowych środków czystości należy za to ocet. Ma on działanie odkażające, a do tego skutecznie czyści brudne powierzchnie. Aby go wykorzystać, połącz go z wodą w proporcji 1:1. Rozpryskaj go wewnątrz lub zwilż nim ścierkę.

Na szczęście nieprzyjemny zapach octu szybko się ulatnia. Nie musisz zatem martwić się o to, że przeniknie on do jedzenia. Warto jednak poznać sztuczkę z sodą oczyszczoną. Potrafi ona bowiem zneutralizować zapachy. A o te w lodówce nietrudno. Wystarczy wsypać ją do pojemnika i włożyć do środka.

Na co dzień stosuj także pochłaniacze zapachów do lodówek, które zadbają o to, aby nie doskwierała Ci dokuczliwa woń jedzenia.

Jak skutecznie wyczyścić lodówkę?

Czyszczenie lodówki nie musi zająć Ci wiele czasu, jeśli wiesz, co zrobić po kolei. Napisaliśmy, o czym warto pamiętać na początku. Wiesz też, jakich środków czyszczących użyć. Możesz zatem przejść do sprzątania.

Mycie lodówki najczęściej sprowadza się do półek i szuflad. Warto wyjąć je na zewnątrz i umyć pod prysznicem lub w zlewie. Masz wtedy pewność, że będą w całości czyste.

Pamiętaj jednak, że to, co najgorsze, może być ukryte gdzie indziej, a dokładnie w uszczelkach. Dlatego koniecznie przetrzyj te miejsca. Są trudno dostępne, możesz więc pomóc sobie patyczkami higienicznymi. 

Jeśli posiadasz lodówkę no frost, w lodówce masz ukryty pojemnik na wodę. Znajdziesz go z tyłu urządzenia. Warto od czasu do czasu go przepłukać. Zebrana w nim woda bowiem może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu.

Kiedy skończysz myć wnętrze lodówki, opłukaj i włóż szuflady i półki z powrotem. Zanim to jednak zrobisz, dokładnie je osusz.

Podsumowanie

Nie zapominaj o regularnym czyszczeniu lodówki. To w końcu w niej przechowujesz świeże jedzenie, warzywa i owoce. Warto zatem, aby znajdowały się one w odpowiednich warunkach. Czysta lodówka zapewnia bezpieczeństwo i chroni przed nieprzyjemnymi niespodziankami.

To może Cię zainteresować

pexels rene asmussen 1358900 1
W kuchni
Szafki kuchenne to zdecydowanie jedne z najbardziej istotnych miejsc do przechowywania, jakie znajdują...
Logo General Fresh
General Fresh
27 marca 2024 5 min czytania
pexels klaus nielsen 6287223 1
W kuchni
Mole spożywcze to uciążliwy problem, który niestety może pojawić się w domu każdego z nas. Czasem mimo...
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 5 min czytania
triki kuchnia
W kuchni
Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, w którym spędzamy czas z bliskimi na...
Logo General Fresh
General Fresh
30 listopada 2023 5 min czytania
garnekprzypalony
W kuchni
Z pewnością każdy z nas choć raz w swoim życiu przez przypadek przypalił garnek. Wystarczy chwila...
Logo General Fresh
General Fresh
12 września 2023 4 min czytania