Logo General Fresh
General Fresh 4 września 2018 3 min czytania
W kuchni

Jak wyczyścić piekarnik? Krok po kroku!

modern kitchen 1772638 640 6402

Czyszczenie piekarnika spędza sen z powiek wielu osobom. Przypalony tłuszcz, mnóstwo trudno dostępnych miejsc i wizja ciast pachnących chemicznym środkiem czystości sprawia, że odkładamy czyszczenie piekarnika na nieokreślone “później”. Jak wyczyścić piekarnik skutecznie? Czy naturalne sposoby czyszczenia zawsze się sprawdzają i co zrobić, żeby po czyszczeniu w piekarniku nie pozostał chemiczny zapach? Odpowiedzi w artykule! 

Zakup piekarnika z funkcją automatycznego czyszczenia

Niektóre nowoczesne piekarniki posiadają funkcję automatycznego czyszczenia. Piekarnik nagrzewa się wówczas do bardzo wysokiej temperatury (nawet 500 stopni!) i spala wszystkie zanieczyszczenia, które po skończonym czyszczeniu należy jedynie wymieść. 

Czyszczenie piekarnika - krok po kroku

Po pierwsze, wyjmij wszystkie półki z piekarnika. Jeśli są mocno zabrudzone, przygotuj im kąpiel w wannie. Dno wanny wyłóż ręcznikiem, aby półki nie porysowały akrylu. Nalej trochę wody i dodaj płyn do mycia naczyń. Półki powinny odmaczać się przez około godzinę. Następnie przy pomocy szczoteczki wyszoruj zabrudzenia. 

Następnie przejdź do czyszczenia wnętrza piekarnika. Jeśli dysponujesz piekarnikiem z funkcją czyszczenia parowego, nalej wodę do miseczki i nastaw dolną grzałkę na 100%. Odczekaj kilka minut, wyłącz piekarnik i usuń rozmiękczony brud przy pomocy gąbki. 

Jeśli Twój piekarnik nie posiada funkcji czyszczenia parowego, przygotuj roztwór czyszczący. Dobrze do tego celu nadaje się ocet. Wymieszaj go w proporcjach 1:1 z ciepłą wodą. Za pomocą gąbki wyszoruj wnętrze piekarnika i wypłucz czystą wodą. Możesz skorzystać z dozownika w formie sprayu, którego używasz do kwiatów. Aplikuj sprayem czystą wodę i wytrzyj do sucha czystą szmatką. 

Bardzo silne zabrudzenia

W przypadku bardzo silnych zabrudzeń, naturalne sposoby mogą nie wystarczyć. W takiej sytuacji przygotuj:

  • mleczko do czyszczenia
  • folię aluminiową

Z folii aluminiowej uformuj kulę i nałóż na nią mleczko. Wyszoruj wnętrze piekarnika, a następnie dokładnie wypłucz ciepłą wodą, aby pozostałości mleczka nie pozostały w piekarniku. To naprawdę skuteczny, choć czasochłonny sposób. 


Czyszczenie szyby

Do czyszczenia szyby piekarnika możesz użyć sody oczyszczonej. Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą, aby uzyskać konsystencję pasty. Powstałą pastę nałóż na szybę piekarnika za pomocą gąbki i odczekaj kilkanaście minut. Następnie wyszoruj szybę gąbką. Na koniec wypoleruj ją ścierką z mikrofibry z krótkim włosem. 

Mocno zabrudzony piekarnik jest trudny do wyczyszczenia, dlatego pamiętaj - lepiej zapobiegać niż leczyć! Po każdym użyciu piekarnik przemyj szmatką z roztworem wody z octem. 

 

 

To może Cię zainteresować

pexels rene asmussen 1358900 1
W kuchni
Szafki kuchenne to zdecydowanie jedne z najbardziej istotnych miejsc do przechowywania, jakie znajdują...
Logo General Fresh
General Fresh
27 marca 2024 3 min czytania
pexels klaus nielsen 6287223 1
W kuchni
Mole spożywcze to uciążliwy problem, który niestety może pojawić się w domu każdego z nas. Czasem mimo...
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 5 min czytania
triki kuchnia
W kuchni
Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, w którym spędzamy czas z bliskimi na...
Logo General Fresh
General Fresh
30 listopada 2023 5 min czytania
garnekprzypalony
W kuchni
Z pewnością każdy z nas choć raz w swoim życiu przez przypadek przypalił garnek. Wystarczy chwila...
Logo General Fresh
General Fresh
12 września 2023 4 min czytania