Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu?
Twoja kuchnia lśni, ale piekarnik wygląda tak, jakby piekł non stop i to dla całej rodziny? Przypalony tłuszcz i resztki jedzenia to twardy orzech do zgryzienia. Są jednak na to metody, Sprawdź, czym wyczyścić przypalony piekarnik. Poznaj skuteczne metody, które pozwolą Ci na szybkie usunięcie tego problemu.
Czyszczenie piekarnika? Nie musi być trudne!
Chyba każdy z nas zna ten ból, kiedy patrzy na swój piekarnik i od razu wie, że nie będzie łatwo. Przypalony tłuszcz, który od kilku tygodni domaga się naszej uwagi, to trudny przeciwnik. Co więcej, z tyłu głowy przyświeca nam myśl, że uporczywe szorowanie może przynieść więcej szkody niż dobrego i nieodwracalnie uszkodzić urządzenie.
Jednakże czyszczenie piekarnika nie będzie nam spędzało snu z powiek, jeśli zadbamy o kilka podstawowych rzeczy.
O czym musisz pamiętać? Zacznijmy od tego, że piekarnik warto czyścić na bieżąco. Po ścierkę zaś warto sięgać za każdym razem, kiedy zauważymy, że na ściankach pojawia się tłuszcz. W tym celu wystarczy skropić roztworem wody i octu, a następnie przetrzeć wilgotną szmatką.
Ponadto sprawdź, czy Twój piekarnik nie ma funkcji, dzięki której może czyścić się samodzielnie. Przykładem jest czyszczenie pyrolityczne. Polega ono na tym, że urządzenie nagrzewa się do wysokiej temperatury, która może sięgać nawet 500 stopni Celsjusza. Dzięki temu tłuszcz zmienia się w popiół i opada na dno.
Innym przykładem czyszczenia piekarnika jest działanie katalizy. Jeśli Twój piekarnik ma funkcję czyszczenia katalicznego, oznacza to, że wnętrze piekarnika zawiera wkłady pokryte emalią katalityczną, które przyciągają zanieczyszczenia. Po zakończeniu procesu wystarczy je delikatnie przetrzeć.
Jak czyścić piekarnik? Sprawdzone sposoby
Przejdźmy do sprawdzonych sposobów na to, jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu. Kiedy problem już się pojawił, warto mieć pod ręką profesjonalne środki czyszczące. Ich skład pozwoli Ci na skuteczne usunięcie zabrudzeń z delikatnej powierzchni urządzeń. To bardzo ważne, aby zapobiec jej zarysowaniu, a nawet zniszczeniu.
Czym czyścić piekarnik w środku? Do mycia urządzenia możesz skorzystać z Płynów do zabrudzeń kuchennych z zaawansowaną formułą i skutecznym działaniem usuwającym tłuszcz. W przypadku trudniejszych zabrudzeń warto zwrócić uwagę na dedykowane preparaty do czyszczenia piekarnika.
Niezależnie od tego, z jakich środków korzystasz. Przeczytaj etykietę i pamiętaj o zachowaniu środków ostrożności. Założenie ochronnych rękawiczek jest punktem obowiązkowym! Ponadto zwróć uwagę na to, aby usunąć ze ścianki piekarnika pozostałości detergentu, a tym samym zapobiec przedostaniu się ich na powierzchnię jedzenia.
Domowe metody na to, jak szybko wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu
Specjalistyczne preparaty to nie jedyny sposób na to, czym wyczyścić piekarnik. Przypalony tłuszcz można usunąć również za pomocą domowych metod. W tym celu można skorzystać ze sprawdzonych środków, które najprawdopodobniej już posiadasz.
Zacznijmy od sody oczyszczonej. Zapewne nieraz ktoś mówił o jej nieprawdopodobnej skuteczności w trakcie sprzątania. Faktycznie. Jest ona niezastąpiona podczas mycia kuchni czy łazienki. Brudny piekarnik również nie jest dla niej problemem. Wystarczy połączyć sodę oczyszczoną z dodatkiem płynu do mycia naczyń i wodę. W efekcie otrzymasz jednolitą mieszankę. Następnie rozprowadź ją po wnętrzu urządzenia i zostaw na około 20 minut. Teraz wystarczy już tylko przetrzeć piekarnik i umyć go ciepłą wodą, aby usunąć resztki sody.
Innym sposobem na to, jak wyczyścić piekarnik bez szorowania jest użycie octu. Wymieszaj go z wodą w proporcji 1:1 i dokładnie wymieszaj. Następnie spryskaj nim powierzchnię piekarnika i poczekaj kilka minut. Taki roztwór powinien zmiękczyć tłuszcz, dzięki czemu jego usunięcie jego z wnętrza piekarnika będzie znacznie łatwiejsze.
Podsumowanie
Jak wyczyścić przypalony piekarnik? Najlepiej jak najszybciej! Im dłużej zwlekamy ze sprzątaniem, tym będzie trudniej. Warto zatem wyrobić sobie nawyk mycia urządzenia po każdym jego użyciu, aby nie martwić się jego szorowaniem w przyszłości. Jeśli jednak już do tego dojdzie, miej pod ręką płyn do mycia naczyń, sodę oczyszczoną lub specjalistyczne środki, które umyją Twój zabrudzony piekarnik.