20 Maja 2020

Jak wyczyścić przypaloną blachę z piekarnika?

Dania z piekarnika smakują obłędnie, ale niestety ich przygotowanie często idzie w parze z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Najwięcej problemów przysparza niewątpliwie przypalona blacha. Co zrobić, gdy szorowanie nie pomaga? Jak wyczyścić przypaloną blachę z piekarnika szybko i skutecznie? Odpowiadamy.

Przypalona blacha z piekarnika – zapobieganie przede wszystkim

Na początek trzeba zaznaczyć, że lepiej jest zapobiegać przypaleniom, niż je usuwać. W tym celu warto piec nie bezpośrednio na blasze, a w odpowiednich naczyniach np. w żaroodpornym. Natomiast jeśli to niemożliwe, zawsze pamiętaj o wyłożeniu blachy papierem do pieczenia.

 

Ponadto, bardzo ważne jest czyszczenie blachy z piekarnika od razu po użyciu, nie gdy wszystko już zaschnie. Oczywiście trzeba to robić rozsądnie – tak, by się nie poparzyć. W tym celu wyjmij blachę z piekarnika i poczekaj ok. 15 min (aż blacha trochę ostygnie). Po tym czasie część zabrudzeń możesz usunąć zwykłym papierem ręcznikowym. Nie powinno to sprawić żadnego problemu, bo im blacha cieplejsza, tym usuwanie zabrudzeń łatwiejsze.

Jak wyczyścić przypaloną blachę z piekarnika?

Jeśli już z jakiegoś powodu nie udało Ci się uniknąć przypalenia blachy, musisz zakasać rękawy i postarać się o jej dokładne wyczyszczenia. To ważne, ponieważ przypalone miejsca będą się przypalać jeszcze bardziej przy każdym włączeniu piekarnika. W efekcie potrawy przejdą nieprzyjemnym zapachem, a w urządzeniu może pojawić się siwy dym.

 

Na szczęście czyszczenie przypalonej blachy z piekarnika nie musi być wcale takie trudne. Aby sobie sprawę ułatwić, możesz skorzystać z domowych środków lub użyć specjalnych preparatów do czyszczenia kuchennych zabrudzeń.

1. Domowe sposoby na czyszczenie blachy

  • Sól
    Posyp przypaloną blachę solą i wstaw do rozgrzanego piekarnika. Kiedy sól zbrązowieje, wyjmij blachę i usuń zabrudzenia ręcznikiem papierowym. Opłucz blachę pod bieżącą wodą.

  • Soda i ocet
    Wrzuć do miski opakowanie sody oczyszczonej, dodaj ¾ szklanki octu i szklankę płynu do mycia naczyń. Preparat rozlej na blachę i wstaw do nagrzanego piekarnika (na ok. 60 stopni). Zostaw na całą noc. Rano opłucz.

  • Soda i woda utleniona
    Przygotuj pastę z sody i wody utlenionej (proporcje dobierz do rozmiaru zabrudzeń, konsystencja musi być gęsta). Nałóż pastę na blachę na ok. 20 min, całość posyp solą. Następnie użyj zmywaka, aby wyszorować przypalone miejsce. Potem opłucz blachę.

2. Skuteczne środki do czyszczenia blachy

W wyczyszczeniu przypalonej blachy pomogą Ci też skuteczne środki czyszczące. Wydajne i o dobrym składzie z powodzeniem poradzą sobie nawet z dużym przypaleniem. My polecamy uniwersalny środek do zabrudzeń kuchennych General Fresh. Możesz nim wyczyścić i blachę, i blaty, okapy kuchenne, płyty gazowe… Możliwości jest naprawdę dużo! Do czyszczenia przydadzą Ci się też czyściki kuchenne i ściereczki. Z takim kompletem na pewno usuniesz niejedno przypalenie!