Logo General Fresh
General Fresh 23 września 2021 4 min czytania
W pralni

Jak wyczyścić ślady na dywanach po środkach do pielęgnacji obuwia?

czyszczenie20sladow20na20dywanach20po20srodkach20do20pielegnacji20obuwia

Zabrudzenie dywanu środkami do pielęgnacji obuwia zdarza się najczęściej wtedy, gdy bardzo się śpieszymy do wyjścia z domu.

Nie od razu mamy wtedy czas na usuwanie plamy, a na dodatek nie jest to łatwe zadanie. Nieudane próby usuwania plam mogą sprawić, że dywan zostanie trwale zniszczony. Jak sobie poradzić z zabrudzeniami?

czyszczenie śladów na dywanach po środkach do pielęgnacji obuwia

Odplamiacze do dywanów

Pasta do butów zawiera barwniki i tłuszcze. Gdy spowoduje ona plamę na dywanie, należy natychmiast delikatnie zeskrobać pastę z włosia łopatką lub nożem.

Trzeba przy tym uważać, by nie wetrzeć pasty w runo. Im wcześniej przystąpimy do tej czynności, tym większe są szanse na zlikwidowanie zabrudzenia. Na pozostałą plamę należy zastosować specjalny preparat do odplamiania dywanów.

Nakłada się go delikatnie od brzegów plamy ku jej środkowi. Jeżeli nie mamy w domu specjalistycznego środka, możemy wykorzystać odplamiacz do tkanin z formułą aktywnego tlenu.

Rozcieńczony detergent można nakładać szczoteczką do zębów kolistymi, delikatnymi ruchami, uważając, by środek nie przemoczył podłoża dywanu.

Nadmiar płynu osusza się suchymi i czystymi ściereczkami domowymi. Ostatnim krokiem jest zastosowanie płynu do prania dywanów, zgodnie z instrukcją producenta.

Domowe metody usuwania plam z pasty do butów

Środki do pielęgnacji obuwia zawierają duże ilości tłuszczu. Gdy znajdą się na dywanach, możemy usunąć je domowymi metodami.

Pierwszym krokiem jest delikatne zeskrobanie środka do pielęgnacji butów. Na pozostałą plamę można nałożyć pastę z boraksu i wody, a następnie odczekać kilka godzin.

Zabieg należy powtarzać kilkukrotnie, aż do zniknięcia plamy. Inną metodą jest czyszczenie plamy szmatką nasączoną terpentyną lub alkoholem. Możemy także wcierać w plamę olej roślinny lub benzynę lakową.

Następnie czekamy 15 minut i szmatką zmoczoną uprzednio w roztworze amoniaku zwilżamy plamę. Jeżeli nie zniknęła, przecieramy ją szmatką zwilżoną łagodnym roztworem octu. Dywan z długim włosiem pomoże nam uratować lakier do włosów.

Spryskujemy nim plamę z pasty do butów i czekamy, aż zaschnie. Wówczas delikatnie zeskrobujemy go wraz z pastą. Starą plamę ze środków do obuwia zlikwidujemy za pomocą rozpuszczalnika lub wazeliny.

Nakładamy ją na zabrudzenie i pozostawiamy na pół godziny, a następnie zmywamy spirytusem metylowym. Wszystkie, wyżej wymienione metody wymagają wyprania dywanu po zakończeniu odplamiania.

Na co zwrócić uwagę, likwidując zabrudzenie?

Plamy z zabrudzeń środkami do pielęgnacji obuwia możemy czyścić z pomocą wielu substancji, jednak zawsze należy sprawdzić metkę dywanu i dostosować się do zaleceń jego producenta.

Warto także wcześniej zrobić próbę w niewielkim, mało widocznym miejscu. Specyfiki mogą bowiem odbarwić czyszczone runo dywanu. Odplamiacz musi działać delikatnie, by nie uszkodzić włókien.

Zawsze rozpoczynamy od delikatnego zeskrobania pasty do butów i dopiero wtedy przystępujemy do odplamiania. Nigdy nie moczymy nadmiernie dywanu, lecz delikatnie go zwilżamy, a w miarę potrzeby osuszamy czystą ściereczką lub papierowym ręcznikiem.

Zawsze czyścimy plamę, począwszy od jej zewnętrznych brzegów ku środkowi, nie trąc silnie. Spowodowałoby to powiększenie się plamy i zniekształciło runo. Dopiero po zlikwidowaniu zabrudzenia czyścimy powierzchnię szamponem do dywanów.

W przypadku zaplamienia dywanu środkami do pielęgnacji obuwia należy działać szybko, gdyż zwiększa to szanse na zlikwidowanie zanieczyszczeń. Jeżeli nie wiemy, jak najlepiej usunąć plamę i boimy się, że uszkodzimy dywan, możemy oddać go w ręce fachowców.

To może Cię zainteresować

czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 4 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania
posciel pranie
W pralni
Łóżko to miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszych dni, warto więc zadbać o to,...
Logo General Fresh
General Fresh
10 października 2023 6 min czytania
pralkaczyszczenie
W pralni
Pralka jest niezbędnym urządzeniem w domu każdego z nas, to dzięki niej możemy cieszyć się codziennie...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2023 6 min czytania