Logo General Fresh
General Fresh 31 stycznia 2021 4 min czytania
Praktyczne rozwiązania

Jak wyczyścić srebro i złoto?

srebrna bizuteria

Aby biżuteria długo cieszyła oko, należy ją regularnie czyścić. Nie ma znaczenia rodzaj surowca, z którego powstała. Tylko jak zrobić to bezpiecznie? Bez szkody dla ulubionego kompletu? W tym artykule podpowiadamy, jak wyczyścić złoto i srebro, aby odzyskały swój dawny blask.

Czyszczenie srebra i złota – środki ostrożności

Należy pamiętać, że złoto i srebro to metale, które są odporne na wiele, ale wciąż stosunkowo łatwo jest je uszkodzić. Dlatego zanim zaczniesz wykorzystywać domowe metody czyszczenia złota i srebra, przygotuj odpowiednie materiały.

Niezbędna będzie ściereczka z mikrofibry. To najbezpieczniejszy materiał do czyszczenia srebra i złota, bo z pewnością nie zarysuje biżuterii. Nie należy używać niczego szorstkiego, zwłaszcza różnego rodzaju szczotek i szczoteczek.

Upewnij się także, czy biżuteria na pewno potrzebuje kompleksowego czyszczenia. Być może problemem jest jedynie kurz? Jeśli będziesz go regularnie usuwać np. za pomocą ściereczki zamoczonej w wodzie, unikniesz nagromadzenia się ciężkich do usunięcia zabrudzeń.

Jak wyczyścić srebro?

Sposób czyszczenia srebra powinien zależeć od stopnia zabrudzenia. Jeśli chcesz pozbyć się niewielkiego brudu np. tłuszczu lub kurzu, umieść biżuterię w miseczce z wodą i mydłem. Nie szoruj! Po namoczeniu użyj ściereczki z mikrofibry do wyczyszczenia wszystkich zakamarków.

Natomiast jak wyczyścić srebro, które zaśniedziało? Jeśli srebrna biżuteria pokryła się czarnym, delikatnie lepkim osadem, warto ją wyczyścić za pomocą sody oczyszczonej oraz soli. W tym celu wyłóż niewielkie naczynie kuchenną folią aluminiową, matową stroną do dołu. Włóż do niego srebrną biżuterię i zalej wrzątkiem. Do wody dodaj łyżkę sody oczyszczonej i łyżkę soli. Delikatnie wymieszaj. Dzięki reakcji chemicznej srebro powinno odzyskać swój dawny blask. Uwaga: nie wyjmuj biżuterii gołą ręką.

Wydaje Ci się to skomplikowane? Więc pewnie zastanawiasz się, jak wyczyścić srebro bez wrzątku, folii i innych dodatków. Mamy dobrą wiadomość: do wielu zabrudzeń wystarczy roztwór płynu do mycia naczyń z wodą (najlepiej gazowaną). Po namoczeniu wyjmij biżuterię i delikatnie wypoleruj mikrofibrą.

Czyszcząc srebro, unikaj stosowania szczoteczek gumowych oraz czyszczenia w gumowych rękawiczkach (guma może wchodzić w reakcję z niektórymi środkami).

Jak wyczyścić złoto?

Jeśli chcesz jednocześnie wyczyścić złoto i srebro, z pewnością ucieszy Cię informacja, że niektóre sposoby możesz wykorzystać w obu przypadkach. Dotyczy to mycia biżuterii mydłem oraz płynem do mycia naczyń. Ponadto, do bardzo zabrudzonego złota możesz użyć tego samego sposobu z sodą, solą i folią, który opisaliśmy wyżej, w akapicie „jak wyczyścić srebro”.

Innym wartym uwagi sposobem czyszczenia złota jest metoda z użyciem cytryny. Biżuterię wystarczy potrzeć cytryną, a następnie zostawić złoto w soku z cytryny na kilka godzin. Potem opłucz biżuterię i wypoleruj ją mikrofibrą. Tak samo możesz postąpić z octem.

Do wyczyszczenia złota sprawdzi się także proszek do pieczenia. Rozrób niewielką ilość proszku z wodą i nałóż otrzymaną pastę na wacik kosmetyczny. Przetrzyj nim złoto i pozostaw na ok. godzinę. Następnie opłucz biżuterię i osusz.

Czyszczenie z rozsądkiem

Na koniec warto dodać, że bardzo zabrudzone złoto lub srebro, lepiej jest powierzyć złotnikowi. Domowe sposoby mogą być w takim przypadku nieskuteczne. Podobnie należy postąpić z biżuterią, która została stworzona nie tylko ze złota lub srebra, czyli np. posiada jakiś kamień.

To może Cię zainteresować

pexels rohanmuzafar 3054690 1
W kuchni
Chrupiący kurczak z ryżem jak z Tajlandii? Większość dań kuchni azjatyckiej o wiele łatwiej przygotować,...
Logo General Fresh
General Fresh
24 czerwca 2024 4 min czytania
radiator 250558 1280
W domu
Czy zdawaliście sobie sprawę, że regularne czyszczenie grzejników, szczególnie przed rozpoczęciem...
Logo General Fresh
General Fresh
19 czerwca 2024 7 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania