Logo General Fresh
General Fresh 29 kwietnia 2021 4 min czytania
W kuchni

Jak wyczyścić szafki kuchenne z tłuszczu

jak20wyczyscic20szafki20kuchenne20z20tluszczu

Czyszczenie szafek kuchennych może być dla wielu osób prawdziwą zmorą. Gotowanie, smażenie, czy pieczenie to czynności, przez które na meblach kuchennych osadza się tłuszcz i kurz. Takie plamy są bardzo nieestetyczne, a przy okazji - trudne do umycia. Na szczęście istnieją łatwe domowe sposoby na kuchenne zabrudzenia, więc jeżeli chcesz wiedzieć jak wyczyścić szafki kuchenne z tłuszczu, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Dbaj o meble kuchenne codziennie

Przed tym, jak opiszemy sposoby na brudne szafki, chcemy przypomnieć główną zasadę na walkę z zabrudzeniami: o meble kuchenne należy dbać codziennie. Brzmi pospolicie, ale wiele osób zapomina, że brud osadza się nie tylko na blacie, ale również w szafkach i na ich frontach. Dlatego podczas sprzątania kuchni powinno się pamiętać także o przetarciu tych powierzchni, których nie widać na pierwszy rzut oka.

Dobrze jest wyrobić w sobie nawyk regularnej kontroli czystości mebli. Zaschnięte tłuste plamy są o wiele trudniejsze do czyszczenia, dlatego jeżeli chcesz, aby Twoja kuchnia zawsze lśniła czystością, staraj się usuwać wszystkie zanieczyszczenia na bieżąco. Możemy zapewnić, że cykliczne sprzątanie, w gruncie rzeczy, zajmuje mniej czasu, niż szorowanie starych plam z mieszanki tłuszczu i kurzu.

Domowe sposoby na czyszczenie mebli kuchennych

Jest kilka łatwych sposób, aby pozbyć się tłuszczu, czy zatłuszczonego kurzu z szafek w kuchni. W większości przypadków do pozbycia się brudu wystarczą produkty, które każdy z nas ma w domu. Do czyszczenia mebli możesz wykorzystać np. ocet, płyn do mycia naczyń np. Splash, czy sodę oczyszczoną.

Za pomocą mieszanki octu i wody można wyczyścić praktycznie każdą powierzchnię w domu. To połączenie nie zawodzi również w przypadku zabrudzonych powierzchni szafek w kuchni. Tłuste plamy wystarczy spryskać octem, pozostawić na kilka minut, po czym przetrzeć miejsce miękką ściereczką. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie stosować octu na powierzchnie wykonane z drewna lub płyty mdf, ponieważ są one bardzo delikatne i ocet (nawet połączony z wodą) może je uszkodzić.

Jeżeli nie przepadasz za zapachem octu, możesz spróbować wyczyścić szafki kuchenne płynem do naczyń. On co do zasady służy do walki z tłuszczem, a skład płynu jest zazwyczaj bezpieczny dla blatów, frontów i półek - nawet drewnianych. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to wytarcie umytej powierzchni do sucha.

W czyszczeniu szafek kuchennych może pomóc także soda oczyszczona. To kolejny produkt, który świetnie sobie radzi z większością domowych zabrudzeń, dlatego warto mieć go zawsze pod ręką. Aby skutecznie pozbyć się otłuszczonego brudu, wystarczy wymieszać sodę z wodą (w proporcjach litr wody: cztery łyżki sody), w mieszance zamoczyć ścierkę, po czym przetrzeć zabrudzone miejsce. Unikaj mocnego tarcia blatu i frontów, aby nie uszkodzić mebli. Pamiętaj również, aby po czyszczeniu dokładnie wysuszyć powierzchnię szafki.

Dla wyjątkowo trudnych zanieczyszczeń polecamy płyn do zanieczysczeń kuchennych Splash Czysta Kuchnia.

Woda amoniakalna na mocno zaschnięty tłuszcz

Jeżeli szafki w kuchni są na tyle brudne, że nie pomaga już żadna z powyższych metod, można spróbować użyć wody amoniakalnej. Specyfik ten powinien poradzić sobie nawet z najcięższymi plamami. Mebli kuchennych nie można jednak myć amoniakiem za często - to silna substancja, a do zrobienia skuteczniej mieszanki wystarczy jedna łyżka wody amoniakalnej na każdy litr wody zwykłej. Pamiętaj też, aby po jej umyciu przetrzeć miejsce świeżą szmatką zwilżoną czystą wodą, po czym dokładnie osuszyć sprzątaną powierzchnię.

To może Cię zainteresować

pexels rene asmussen 1358900 1
W kuchni
Szafki kuchenne to zdecydowanie jedne z najbardziej istotnych miejsc do przechowywania, jakie znajdują...
Logo General Fresh
General Fresh
27 marca 2024 4 min czytania
pexels klaus nielsen 6287223 1
W kuchni
Mole spożywcze to uciążliwy problem, który niestety może pojawić się w domu każdego z nas. Czasem mimo...
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 5 min czytania
triki kuchnia
W kuchni
Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, w którym spędzamy czas z bliskimi na...
Logo General Fresh
General Fresh
30 listopada 2023 5 min czytania
garnekprzypalony
W kuchni
Z pewnością każdy z nas choć raz w swoim życiu przez przypadek przypalił garnek. Wystarczy chwila...
Logo General Fresh
General Fresh
12 września 2023 4 min czytania