Logo General Fresh
General Fresh 15 kwietnia 2021 3 min czytania
Praktyczne rozwiązania

Jak wyczyścić szybę w kominku

jak20wyczyscic20szybe20kominka

Kominki od wielu lat cieszą się ogromną popularnością, która ciągle rośnie. Nic dziwnego, elegancki kominek ze szklaną obudową wspaniale ozdabia wystrój wnętrza, a przy okazji sprawia, że w całym pomieszczeniu unosi się przyjemny zapach drewna i paleniska.

Niestety, poza walorami, posiadanie kominka ma również jedną główną wadę - szybka główna często się brudzi. Na szczęście czyszczenie szyby w kominku nie jest skomplikowane i korzystając ze sprawdzonych sposobów, w łatwy sposób można pozbyć się zabrudzeń.

Jeżeli więc zastanawiasz się jak wyczyścić szybę w kominku, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Dlaczego szyba kominkowa staje się brudna?

Głównym sprawcą zabrudzeń szyby kominkowej jest sadza. Powstaje ona w wyniku częściowego spalania produktów zawierających w swoim składzie chemicznym dużą ilość węgla. W przypadku sadzy, na szybie pozostają tłuste i ciemne zabrudzenia, które praktycznie w całości potrafią zasłonić widok na palące się drewno.

Pamiętać należy, że nie można do końca wyeliminować wpływu sadzy na szybę. Niemniej jednak są sposoby, które pozwalają wpłynąć na brud, który pozostawia ogień i sprawiają, że czyszczenie szyby kominka przestaje być przykrym obowiązkiem.

Jak wyczyścić szybę w kominku domowymi sposobami

Do czyszczenia szyb kominkowych można wykorzystać nie tylko specjalne preparaty dostępne w sklepach. Istnieją domowe sposoby mycia szyb kominków. Niewielkie (codzienne) zabrudzenia możesz czyścić płynem do mycia naczyń.

Wystarczy wylać płyn na wilgotną ściereczkę i przetrzeć szybę kominka. Warto pamiętać, aby czyścić szybę regularnie - najlepiej po każdym użyciu. Dzięki temu szyba nie zdąży porządnie się ubrudzić.

Jednym z najbardziej tradycyjnych sposobów na pozbycie się brudu z paleniska jest stara gazeta i popiół. Wystarczy niewielką ilość popiołu rozproszyć po szybie, a potem pocierać nią szarą gazetą. Brud znika natychmiastowo. Pamiętaj jednak, żeby opcji z popiołem nie wykorzystywać zbyt często, ponieważ gazeta może porysować szkło.

Kolejnym prostym sposobem na czyszczenie szyby jest przygotowanie mieszanki z octu, sody oczyszczonej i amoniaku (w proporcjach kolejno: szklanka, łyżeczka, pół szklanki). Taka mikstura nie tylko wyczyści zabrudzenia, ale również nada blask szkle, działając jak płyn do szyb.

Czym wyczyścić szybę, gdy domowe sposoby nie dają rady

Poza domowymi sposobami, do czyszczenia szkła w kominku świetnie sprawdzają się dobrej jakości preparaty dostępne w specjalistycznych sklepach. Zazwyczaj są one bezpieczne i nie zawierają szkodliwych związków chemicznych.

Przed ich zakupem warto poczytać skład i zalecenia producenta. Zakup specjalistycznych produktów to wygodne rozwiązanie. Często można ich używać nie tylko do mycia szyb, ale również do czyszczenia całego zabudowania kominka - w tym: płyt ceramicznych, obudowy i komina.

Warto również zadbać o to, aby możliwie maksymalnie zniwelować powstawanie zabrudzeń. Przede wszystkim - do palenia w kominku używamy tylko i wyłącznie drewna lub specjalnej podpałki. Nie wolno wykorzystywać domowego paleniska jako sposobu na pozbycie się śmieci (i nie chodzi tutaj tylko o zabrudzenia, jakie pozostają na szybie - po prostu, nie wolno tego robić).

Dodatkowo należy palić suchym drewnem, ponieważ wilgotne zwiększa nawarstwianie się sadzy. Dobrze jest również zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza wewnątrz kominka oraz regularną kontrolę serwisową.

To może Cię zainteresować

shutterstock 528721780201
Praktyczne rozwiązania
Naturalne środki czystości są coraz bardziej popularne, a samodzielne metody czyszczenia różnych...
Logo General Fresh
General Fresh
4 września 2023 3 min czytania
carautumn
Praktyczne rozwiązania
Zmiana pór roku z letnich na zimowe wiąże się nie tylko ze zmianą krajobrazu za oknem, ale...
Logo General Fresh
General Fresh
29 sierpnia 2023 5 min czytania
biuro
Praktyczne rozwiązania
Czystość w biurze odgrywa kluczową rolę zarówno w wydajności pracy, jak i w ogólnym...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2023 5 min czytania
wiosenne czyszczenie auta
Praktyczne rozwiązania
Wiosna to idealny moment na gruntowne czyszczenie auta. Czyszczenie samochodu gwarantuje cenne walory...
Logo General Fresh
General Fresh
17 kwietnia 2023 4 min czytania