Logo General Fresh
General Fresh 23 lutego 2021 3 min czytania
W kuchni

Jak wyczyścić szybę w piekarniku?

piekarnik z otwartymi drzwiczkami1

Czyszczenie szyby piekarnika nie powinno być trudne, jeśli robisz to regularnie, najlepiej po każdym użyciu. Wiadomo jednak, że w natłoku domowych obowiązków trudno o taką skrupulatność. Jak wyczyścić szybę, która jest bardzo zabrudzona? Jakich środków użyć? Co z przypaloną szybą? Odpowiadamy!

Czyszczenie szyby piekarnika – lepiej szybciej niż później!

Szyba w drzwiach piekarnika ma zastosowanie praktyczne, bo pozwala sprawdzić, jak prezentuje się potrawa w trakcie pieczenia, ale też estetyczne, bo urozmaica wygląd urządzenia. W związku z tym o jej czyszczeniu przypominamy sobie dopiero, gdy pokrywa się brudem. Nie wygląda wtedy ani estetycznie, ani nie sprawdza się jako „okienko”. Niestety, czekanie na ten moment to duży błąd.

Przypalony, stary tłuszcz ma właściwości rakotwórcze, a to właśnie taki gromadzi się na szybie od piekarnika. Poza tym im brudniejsze urządzenie, tym mniejsza jego wydajność. Warto więc pamiętać, że czyszczenie szyby to nie tylko poprawa estetyki. To ważna czynność, której nie należy lekceważyć.

Jak czyścić szybę od piekarnika?

Szybę od piekarnika można czyścić na zewnątrz oraz wewnątrz. Najprostszym rozwiązaniem, zwłaszcza do regularnego mycia, będą specjalne środki chemiczne. Świetnie sprawdzi się np. płyn do zabrudzeń kuchennych od General Fresh, za pomocą którego możesz wyczyścić całe urządzenie, a nawet kuchenkę. Natomiast jeśli nie masz go pod ręką, być może uda Ci się przygotować jeden z domowych preparatów.

Do usunięcia tłuszczu świetnie sprawdzi się środek na bazie sody oczyszczonej. Wystarczy połączyć ten składnik z wodą w stosunku 1:1 i delikatnie wymieszać. Pamiętaj, by założyć przed tym rękawiczki, ponieważ środek może być drażniący. Następnie nałóż pastę na szybę od piekarnika i pozostaw środek na ok. 15 minut. Po tym czasie zmyj go.

Ważne: jeśli chcesz wyczyścić szybę piekarnika bardzo dokładnie, rozważ odkręcenie drzwiczek.

Jak wyczyścić przypaloną szybę piekarnika?

Jeśli szyba się przypaliła i znajdują się na niej charakterystyczne brązowe smugi, pomyśl nad wykorzystaniem pasty do zębów. Nałóż ją na przypalone miejsca i zostaw na ok. 5 minut, a następne użyj szorstkiej gąbki do „zdrapania” zabrudzenia. Po szorowaniu usuń pastę, wytrzyj szybę suchym ręcznikiem.

W walce z przypaleniami mogą się sprawdzić także tabletki do zmywarki. Wystarczy rozpuścić jedną w wodzie, w takim stosunku, aby masa przypominała pastę. Następnie postępuj jak z innymi środkami, czyli zostaw pastę na kilka minut na zabrudzeniu, a potem usuń.

Czym czyścić szybę od piekarnika?

Do czyszczenia szyby wystarczy klasyczny zmywak kuchenny. Natomiast do miejsc trudnodostępnych, np. koło zawiasów, przyda się szczoteczka do zębów. Pamiętaj też, aby nie używać ostrych gąbek typu druciaki. Mogą porysować szybę.

To może Cię zainteresować

pexels rene asmussen 1358900 1
W kuchni
Szafki kuchenne to zdecydowanie jedne z najbardziej istotnych miejsc do przechowywania, jakie znajdują...
Logo General Fresh
General Fresh
27 marca 2024 3 min czytania
pexels klaus nielsen 6287223 1
W kuchni
Mole spożywcze to uciążliwy problem, który niestety może pojawić się w domu każdego z nas. Czasem mimo...
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 5 min czytania
triki kuchnia
W kuchni
Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, w którym spędzamy czas z bliskimi na...
Logo General Fresh
General Fresh
30 listopada 2023 5 min czytania
garnekprzypalony
W kuchni
Z pewnością każdy z nas choć raz w swoim życiu przez przypadek przypalił garnek. Wystarczy chwila...
Logo General Fresh
General Fresh
12 września 2023 4 min czytania