Logo General Fresh
General Fresh 25 września 2020 3 min czytania
W łazience

Jak wyczyścić wannę?

shutterstock 720754192 6810
Wanna to idealne środowisko do rozwoju bakterii i pleśni. Bez problemu gromadzi się na niej kamień, zbiera wilgoć. Pozornie pokrywa ją mydlany osad, a w praktyce po prostu brud. Właśnie dlatego wannę czyścić trzeba skutecznie i regularnie. Jak i czym? Podpowiadamy!

Jak wyczyścić wannę? 5 kroków

1. Sprawdź rodzaj wanny 

Na początek ustal, jaki masz rodzaj wanny. To od tego zależy dobór środka do czyszczenia! Do wyboru mamy trzy rodzaje wanien: żeliwną, stalową i akrylową. Pierwsza jest najbardziej tradycyjna i jednocześnie chyba najbardziej powszechna. Wynika to z jej trwałości, bo służy i zachowuje swój wygląd nawet przez dziesięciolecia.  Powstaje z żeliwa, które pokrywa się emalią. Druga, czyli wanna stalowa, jest lżejsza od żeliwnej, a emalia pokrywa ją od wewnątrz. Szybko traci ciepło. Trzecia, akrylowa, jest najlżejsza, gładka i przyjemna w dotyku. Ze względu na te właściwości uznaje się, że jest też najłatwiejsza w czyszczeniu.

2. Wybierz właściwy środek 

Do wanien żeliwnych i stalowanych najlepiej sprawdzają się środki czystości do domu w formie mleczka lub żelu. Należy unikać aplikacji różnego rodzaju proszków oraz rozprowadzania preparatów ostrą gąbką (typu druciak). Powierzchnie tych wanien są łatwe do zarysowania, więc ma to duże znaczenie. Natomiast środek do czyszczenia wanny akrylowej powinien być gęsty. Tutaj również sprawdzą się mleczka, ale trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich skład. Nie powinny zawierać amoniaku, alkoholu czy acetonu. Do czyszczenia wanny możemy także wybrać któryś z delikatnych środków uniwersalnych dostosowanych do zabrudzeń łazienkowych. Warto jednak pamiętać, że są to preparaty, które sprawdzają się najlepiej podczas porządków na co dzień. Nie zawsze poradzą sobie z trudnymi zabrudzeniami, chociaż oczywiście nie jest to regułą. Ponadto, środek do czyszczenia wanny można przygotować samemu np. z sody o octu (w proporcji 2:1). Trzeba jednak liczyć się z tym, że domowe preparaty mogą nie być bezpieczne dla powłoki wanny.

3. Wyczyść wannę  Czyszczenie wanny należy zacząć od jej zamoczenia. W tym celu odkręć wodę i rozprowadź ją gąbką lub po prostu użyj strumienia ze słuchawki prysznicowej. Następnie nałóż środek bezpośrednio na wannę lub na miękką gąbkę (zależnie od instrukcji użycia). Delikatnie rozprowadź preparat. Nie szoruj. Środek możesz zmyć od razu, ale sugerujemy zostawienie go na powierzchni wanny na kilka minut. W tym czasie jego składniki uaktywnią się i dadzą jeszcze lepsze efekty. Środek dokładnie spłukujemy. W razie potrzeby czyszczenie można powtórzyć. 4. Usuń trudne zabrudzenia  Jeśli wanna długo nie była czyszczona, prawdopodobnie znajdują się na niej trudne zabrudzenia. W takim przypadku warto sięgnąć po mocne, specjalistyczne środki do czyszczenia lub zostawić środek zwykły na dłużej. W drugim przypadku polecamy przygotowanie pasty z preparatu z odrobiną wody. Podczas czyszczenia należy pamiętać o tym, aby – mimo trudnych zabrudzeń – unikać szorowania. Miękka gąbka lub szczotka powinny w zupełności wystarczyć. 5. Dbaj o wannę  Mycie wanny będzie łatwiejsze, jeśli wyrobisz sobie nawyk regularnego czyszczenia. Dobrze jest to robić raz na 2 tygodnie. Dodatkowo po każdej kąpieli opłukuj wannę wodą z dodatkiem płynu czyszczącego. Dzięki temu będzie czystsza na dłużej.

To może Cię zainteresować

szafka pod zlewem
W łazience
Każdy, kto kiedykolwiek stanął przed wyzwaniem organizacji szafki pod zlewem, wie, że to nie lada...
Logo General Fresh
General Fresh
14 grudnia 2023 3 min czytania
kamien w toalecie
W łazience
Kamień w toalecie to problem, z którym boryka się wiele gospodarstw domowych. Nie tylko szpeci...
Logo General Fresh
General Fresh
11 grudnia 2023 5 min czytania
wanna prysznic
W łazience
Prysznic czy wanna? To pytanie, przed którym stoi każda osoba, która decyduje się na...
Logo General Fresh
General Fresh
6 grudnia 2023 4 min czytania
czyszczenielazienki
W łazience
Sprzątanie łazienki to dla Ciebie nieprzyjemny i czasochłonny obowiązek? Nie musi dłużej tak być....
Logo General Fresh
General Fresh
21 czerwca 2023 4 min czytania