Logo General Fresh
General Fresh 9 marca 2021 4 min czytania
Praktyczne rozwiązania

Jak wyczyścić żelazko z kamienia

jak20wyczyscic20zelazko20z20kamienia

Kamień w żelazku jest dość powszechnym i uporczywym problemem. Najczęściej o konieczności odkamienienia żelazka przypominamy sobie, gdy wydostający się podczas prasowania osad brudzi nasze ubrania.

Warto pamiętać, że znajdujący się w żelazku kamień wpływa niekorzystnie na urządzenie i może doprowadzić do jego szybszego uszkodzenia i zużycia.

Czym wyczyścić żelazko z kamienia?

W zasadzie do wyboru są dwie drogi. Pierwsza z nich to skorzystanie z profesjonalnych, specjalnie opracowanych preparatów. Alternatywnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z tzw. domowych sposobów na walkę z kamieniem.

Bez względu na sposób, warto żelazko odkamieniać regularnie, szczególnie gdy do napełnienia zbiornika wykorzystywana jest woda z kranu.

Zaleca się, aby stosować wodę destylowaną, która znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia kamienia. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, szczególnie, że nie jest ona dostępna w każdym sklepie.

Problem z wodą z kranu polega na tym, że może ona być twarda, a to przyspiesza osadzanie kamienia. To z kolei może prowadzić do uszkodzenia żelazka.

Czyszczenie żelazka w środku

Kamień zbiera się głównie wewnątrz urządzenia, ponieważ tam właśnie znajduje się woda. W żelazkach najnowszej generacji stosuje się m.in. specjalne szufladki, które wystarczy wyciągnąć z urządzenia, umyć, osuszyć i gotowe. Starsze modele wymagają jednak nieco więcej działania.

Producenci żelazek zazwyczaj określają w instrukcji sposób odkamieniania oraz środki, które powinny być w tym celu wykorzystywane. Jednak jeszcze kilkanaście lat temu dostęp do takich rozwiązań był dość utrudniony.

Wówczas stosowano inne, często przekazywane z pokolenia na pokolenie, domowe metody. Jedną z częściej wykorzystywanych polegała  na mieszaniu octu i wody destylowanej w odpowiednich proporcjach.

Tak przygotowana mieszanka wlewana była do opróżnionego z pozostałej wody pojemnika dostępnego w żelazku. Po włączeniu urządzenia należało ustawić pokrętło w pozycji pracowania bawełny, a następnie, przytrzymując żelazko w pozycji poziomej w górze, poczekać aż żelazko oczyści się.

Znajdujący się w jego wnętrzu ocet rozpuszcza kamień, który wydostaje się na zewnątrz. Gdy w żelazku zabraknie cieczy zawierającej ocet, do zbiornika należy dolać czystej wody, która powinna wypłukać pozostałość kamienia i octowej mieszaniny.

Czyszczenie stopy żelazka z generatorem pary i żelazek parowych

Należy pamiętać, że wyczyszczenie wnętrza żelazka to jeden z etapów działania. Należy także zadbać, aby i stopa urządzenia pozostawała w dobrej kondycji.

Współczesne żelazka posiadają na stopie otwory, którymi wydostaje się para wodna ułatwiając prasowanie.

Otwory te pozwalają również sprawniej oczyścić żelazko wewnątrz. Zdarza się, że nie spełniają one swojej funkcji, ponieważ zalegający kamień może doprowadzić do ich zatkania. Ponadto także sama stopa może wymagać oczyszczenia.

Również w takich przypadkach dostępne są specjalnie przygotowane preparaty, ale istnieje możliwość skorzystania z domowych sposobów. Zapchane otwory można udrożnić wykorzystując mieszaninę octu, analogiczną jak w przypadku czyszczenia wnętrza.

W tym przypadku przydadzą się jeszcze patyczki do czyszczenia uszu.

Do czyszczenia stopy żelazka przydać się może specjalnie przygotowana pasta z octu, soli kuchennej drobnej i odrobiny wody.

Składniki należy wymieszać w takich proporcjach, aby uzyskać miksturę o konsystencji pasty, którą następnie należy oczyścić żelazko.

Na koniec stopę żelazka należy przetrzeć wilgotną szmatką i gotowe.

Należy pamiętać, że czyszczenie żelazka domowymi sposobami nie jest zalecane przez producentów.

To może Cię zainteresować

pexels rohanmuzafar 3054690 1
W kuchni
Chrupiący kurczak z ryżem jak z Tajlandii? Większość dań kuchni azjatyckiej o wiele łatwiej przygotować,...
Logo General Fresh
General Fresh
24 czerwca 2024 4 min czytania
radiator 250558 1280
W domu
Czy zdawaliście sobie sprawę, że regularne czyszczenie grzejników, szczególnie przed rozpoczęciem...
Logo General Fresh
General Fresh
19 czerwca 2024 7 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania