Logo General Fresh
General Fresh 19 maja 2022 4 min czytania
Praktyczne rozwiązania

Jak wykorzystać sodę oczyszczoną?

Jak20wykorzystac20sode20oczyszczona

Kilka złotych. Właśnie tyle kosztuje pojedyncze opakowanie sody oczyszczonej. Jej właściwości są jednak bezcenne. Przekonaj się o jej niezastąpionym zastosowaniu w domu. Nie tyko podczas gotowania, ale również przy sprzątaniu. Sprawdź, jak wykorzystać sodę oczyszczoną.

Czym jest soda oczyszczona?

Soda oczyszczona to nic innego jak wodorowęglan sodu oznaczany symbolem E500b. Jest to naturalny związek chemiczny, jaki można znaleźć w wodach słodkich i złożach mineralnych. Zanim trafi do sprzedaży, jest poddawany oczyszczaniu, suszeniu i traktowaniu dwutlenkiem węgla. W ten sposób powstaje cenny preparat, którego nie może zabraknąć w Twoim domu.

Właściwości sody oczyszczonej

Zastosowanie sody oczyszczonej jest szerokie. Najczęściej kojarzy się ją z wykorzystaniem w kuchni. Już amerykańscy kucharze w czasach kolonialnych przekonali się o tym, że wspomaga ona wypiekanie ciast z uwagi na swoje właściwości fermentujące.

To jednak nie wszystkie sposoby na to, jak wykorzystać sodę oczyszczoną w domu. Sprawdzi się ona również podczas sprzątania. Jak się przekonasz, pomoże Ci ona zneutralizować zapachy, usunąć zabrudzenia i udrożnić rury. Do tego jest ekologicznym i tanim środkiem, który dostaniesz w najbliższym sklepie.

Czy soda oczyszczona jest bezpieczna?

Czy stosowanie sody oczyszczonej do gotowania lub podczas sprzątania jest bezpieczne? Wiele osób obawia się jej właściwości żrących, dzięki którym zawdzięcza wszechstronne zastosowanie. Jak jest naprawdę?

Właściwości żrące sody oczyszczonej są niewielkie. Chociaż pozwalają na skuteczne usunięcie zabrudzeń, nie wywołują problemów ze zdrowiem. Co więcej, używanie sody w kuchni w zalecanych dawkach nie powinno stanowić zagrożenia dla zdrowia. Skutki uboczne mogą pojawić się w przypadku spożycia większej ilości. Jednak nie powinniśmy się jej obawiać w normalnych warunkach.

Pochłaniacz zapachów

Jedną z najbardziej znanych właściwości sody oczyszczonej jest neutralizowanie zapachów. Z jej pomocą usuniesz nieprzyjemną woń z lodówki, koszy na śmieci, szaf i innych miejsc. Wystarczy rozpuścić 1 łyżkę sody oczyszczonej w szklance z wodą i zostawić na kilka godzin. Możesz również rozsypać proszek na wybrane miejsca, aby usunęła ona drażniący zapach.

Mycie piekarników

Kto z nas nie przeszedł przez uciążliwe i czasochłonne czyszczenie piekarnika? Zaschnięty tłuszcz jest trudny do usunięcia bez użycia profesjonalnych środków. Jak się okazuje, skuteczna będzie także soda oczyszczona. W tym celu rozpuść ją w wodzie, aby powstała gęsta pasta i rozprowadź ją po wnętrzu piekarnika. Odczekaj kilka godzin, a następnie zetrzyj pozostałości czyścikiem i wodą.

Czyszczenie fug i zlewu

Brudne fugi w łazience? To powszechny problem, z którym często musimy się zmierzyć. A przecież wystarczy mieć pod ręką sodę i ocet. Za ich pomocą bez trudu wyczyścisz przestrzenie między płytkami. Jak to zrobić?

Wymieszaj sodę oczyszczoną z octem tak, aby powstała pasta. Nałóż ją na mokre fugi i zaczekaj 30 minut. Następnie wyszoruj je przy pomocy starej szczoteczki do zębów. Efekt robi wrażenie, prawda?

Udrażnianie rur

Nie czekaj, aż odpływy kanalizacyjne całkowicie się zatkają. Zamiast tego przeczyść je raz na jakiś czas domowymi sposobami. Przekonaj się, jakie to łatwe. W tym celu potrzebujesz wsypać sodę oczyszczoną (¾ szklanki) i wlać ocet (½ szklanki) do odpływu. Po pół godziny później spłukaj obficie wodą.

Odkamienianie czajnika

Kamień w czajniku jest wynikiem twardej wody w kranie. Chociaż nie jest on niebezpieczny, warto odkamieniać urządzenie, kiedy pojawi się nieestetyczny osad. Jak szybko wyczyścić czajnik? Nalej do niego wodę i wsyp łyżkę sody oczyszczonej. Włącz urządzenie i poczekaj około 20 minut. Następnie wypłucz je dokładnie. Po osadzie nie powinno być już śladu.

Czyszczenie pralki

Soda oczyszczona posłuży również do czyszczenia pralki. W tym celu wsyp ją do dozownika na proszek i włącz puste pranie. Zabieg ten warto powtarzać co miesiąc. W ten sposób zadbasz o żywotność urządzenia.

Co więcej, soda oczyszczona to także sposób na usunięcie trudnych zabrudzeń. Dodaj ją wraz z proszkiem do prania, a Twoje ubrania będą czyste i śnieżnobiałe.

Podsumowanie

Jak wykorzystać sodę oczyszczoną? Pomysłów nie brakuje. Warto zatem zaopatrzyć się w ten ekologiczny preparat. Użyjesz go zarówno podczas wypieków, jak i w czasie sprzątania.

To może Cię zainteresować

pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 4 min czytania
pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania
pexels cottonbro 4107249 1
W domu
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie regularne odkurzanie Twojego domu? To nie...
Logo General Fresh
General Fresh
23 kwietnia 2024 9 min czytania