Logo General Fresh
General Fresh 28 kwietnia 2022 4 min czytania
Praktyczne rozwiązania

Jak wysuszyć buty?

Jak20wysuszyc20buty

Zaskoczył Cię deszcz? Twoje buty przemokły? A może chcesz je wyprać w pralce? Niezależnie od tego, dowiedz się, jak wysuszyć buty. Poznaj nasze sprawdzone i bezpieczne sposoby na mokre obuwie.

jak wysuszyć buty

Kiedy należy wysuszyć buty?

W zasadzie za każdym razem, kiedy są przemoczone. Mokre buty, należy wysuszyć jak najszybciej. Zapobiegnie to ich odkształceniu, skurczeniu lub rozklejeniu się materiału. Ponadto noszenie takiego obuwia nie jest komfortowe. Może skończyć się nawet przeziębieniem.

Jeśli buty są nie tylko mokre, ale także brudne, należy je w pierwszej kolejności wyczyścić. W tym celu sprawdzą się szczotki i dedykowane środki czyszczące. Niekiedy obuwie może być uprane także w pralce. Jeśli producent zaznaczył taką możliwość, możesz wyprać je przy pomocy proszku do prania. Dotyczy to zwłaszcza obuwia sportowego, które nie jest klejone. Pozostałe obuwie może się niestety zniszczyć.

3 kroki, aby wysuszyć buty

Jak wysuszyć buty? Przede wszystkim zachowaj cierpliwość. Niewłaściwe i szybkie metody mogą doprowadzić do katastrofy. Warto zatem poznać bezpieczne sposoby. Zanim przejdziemy dalej, pamiętaj, aby zabrudzone buty wyczyścić. Jeśli jest na nich błoto lub piasek, sięgnij po ściereczkę lub szczotkę, aby je usunąć.

1. Wyciągnij sznurówki

Wyjęcie z obuwia sznurówek jest ważne, aby buty wyschły w całości. Możesz wysuszyć je oddzielnie, a zawiązać dopiero na końcu. Nie zapomnij również o tym, aby wyciągnąć z buta język na wierzch.

2. Wypełnij obuwie

Mokre buty mają tendencję, aby się zniekształcać. Dlaczego? Ponieważ są one wykonane z różnych materiałów, które nie suszą się w tym samym czasie. W efekcie lekka cholewka ugina się pod ciężarem pozostałej części obuwia. Aby temu zapobiec, wypełnij buty przed ich suszeniem.

W tym celu sprawdzi się zwykła gazeta, papier toaletowy, czy ryż. Mają one działanie higroskopijne, które przyspieszą suszenie się obuwia. Pamiętaj jednak, aby wymieniać je co kilka godzin. Unikaj również kolorowych gazet, które mogą zafarbować środek butów.

3. Pozostaw do wyschnięcia

Wyjęcie sznurówek i wypełnienie obuwia wystarczy, aby przygotować je do wyschnięcia. Temperatura pokojowa stwarza im najbezpieczniejsze warunki. Pozostaw je w spokoju, aż przestaną być mokre. Najlepiej, aby miejsce było suche i ciepłe. Trzymaj je jednak z dala od grzejnika czy okna.

Na koniec uzbrój się w cierpliwość. Buty muszą się wysuszyć całkowicie, zanim je założysz. Dobrą radą jej skropienie ich olejem rycynowym. Sięgnij po niego zwłaszcza wtedy, kiedy suszysz skórzane obuwie. Dzięki niemu zapobiegniesz pękaniu i marszczeniu się materiału.

Jak wysuszyć obuwie na sznurku?

Kusi Cię, aby wysuszyć obuwie na sznurku tak, jak robi się to w przypadku ubrań? Wiele osób poleca ten sposób. Czy jest on jednak skuteczny? Jak się okazuje, tylko w niektórych przypadkach.

Suszenie butów na sznurku poleca się tylko dla obuwia z wysoką cholewką. W innym razie mogą pojawić się wgniecenie, a nawet kurczenie się materiału.

Podczas takiego suszenia zwróć także uwagę na klamerkę. Może ona zostawić ślady na delikatnym materiale.

Zapomnij o grzejniku i suszarce

Wiele osób niecierpliwi się podczas suszenia butów. Z tego powodu kładą je na grzejnikach lub wrzucają do suszarki. Czy to dobry sposób? Jak się okazuje, niekoniecznie. Chociaż pozwoli on na szybkie wysuszenie obuwia, może je doszczętnie zniszczyć.

Gorąca temperatura nie jest przyjacielem Twoich butów. Może ona spowodować, że zaczną one pękać, zmienią swój kształt, a nawet stracą kolor. Zamiast tego uzbrój się w cierpliwość. Lepiej jest zaczekać, aż obuwie wyschnie naturalnie, niż stracić je na zawsze.

Jak zabezpieczyć buty przed wodą?

Impregnacja to podstawa! Dzięki niej zabezpieczysz swoje ulubione obuwie przed destrukcyjnym wpływem wody. Zadbaj o nią zwłaszcza wtedy, kiedy nosisz buty ze skóry naturalnej i chcesz, aby służyły Ci jak najdłużej.

Podsumowanie

Jak wysuszyć buty? Chociaż najlepiej jest je pozostawić, aby wyschły same, są sposoby na to, aby je zabezpieczyć. Gazeta, prawidła czy ryż to domowe sposoby na suche obuwie. Jak się jednak okazuje, są one niezwykle skuteczne, a do tego bezpieczne.

To może Cię zainteresować

pexels pixabay 38325 1
W domu
Zachowanie czystości w domu to podstawa sprawnego, bezpiecznego i schludnego funkcjonowania wszystkich...
Logo General Fresh
General Fresh
12 kwietnia 2024 4 min czytania
generic 8473530 1280 1
Praktyczne rozwiązania
W czasach, gdy coraz częściej szukamy ekologicznych rozwiązań i przykładamy znacznie większą uwagę do...
Logo General Fresh
General Fresh
21 marca 2024 5 min czytania
shutterstock 528721780201
Praktyczne rozwiązania
Naturalne środki czystości są coraz bardziej popularne, a samodzielne metody czyszczenia różnych...
Logo General Fresh
General Fresh
4 września 2023 5 min czytania
carautumn
Praktyczne rozwiązania
Zmiana pór roku z letnich na zimowe wiąże się nie tylko ze zmianą krajobrazu za oknem, ale...
Logo General Fresh
General Fresh
29 sierpnia 2023 5 min czytania