Logo General Fresh
General Fresh 19 grudnia 2023 4 min czytania
W domu

Jak zabezpieczyć balkon na zimę?

balkon zima

Zima to nie tylko czas, kiedy przyroda zapada w zimowy sen. To wyzwanie dla wielu roślin balkonowych oraz samej konstrukcji balkonu. Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą spowodować nieodwracalne szkody. Jak temu zapobiec? Dowiedz się, jak zabezpieczyć taras i balkon na zimę.

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego zabezpieczenie tarasu i balkonu na zimę jest istotne?

Dlaczego warto zacząć od porządków? 

Jak zabaezpieczyć rośliny balkonowe przed mrozem? 

Jak zabezpieczyć balkon na zimę?

Zabezpieczenie tarasu na zimę - dlaczego jest istotne?

Z jakiego powodu warto zabezpieczać powierzchnię tarasu? Jest na to kilka powodów - nie tylko praktycznych, ale również estetycznych.

Przede wszystkim zima wiąże się nie tylko z minusowymi temperaturami, ale również ze śniegiem i lodem. Taka kombinacja może stanowić poważne zagrożenie dla struktury i trwałości tarasu.

Nagromadzona woda, która przedostaje się do mikropęknięć w powierzchni tarasu, może zamarzać i powodować ich rozszerzanie, co z czasem prowadzi do poważniejszych uszkodzeń. Ponadto niezabezpieczony balkon jest narażony na rozwój pleśni i grzybów, które są nie tylko nieestetyczne, ale również zagrażają jego konstrukcji.

Zabezpieczenie tarasu stanowi zarazem ochronę dla znajdujących się na nim roślin. Dzięki nim mogą one przetrwać ujemne temperatury, a na wiosnę pięknie zakwitnąć.

Zacznijmy od porządków

Zanim przejdziemy do hydroizolacji balkonu, zacznijmy od generalnych porządków. Jesień to idealna pora na to, aby usunąć z tarasu wszelkie zbędne przedmioty, a także rośliny, które mogą nie przetrwać zimowych warunków.

W tym celu zaopatrz się w skuteczne środki czystości. Płyn uniwersalny Splash od General Fresh doskonale zwalcza brud, zacieki, a nawet osad i rdzę. To idealne rozwiązanie do sprzątania kuchni, łazienki, a nawet balkonu.

Uporządkowanie przestrzeni pomaga przygotować balkon na nadchodzącą zimą. Nie zapomnij zatem nie tylko o usunięciu zbędnych przedmiotów, ale również o wyczyszczeniu podłogi i powierzchni mebli. Skuteczne środki czystości, pomogą Ci to zrobić szybko oraz sprawnie.

Zabezpieczenie roślin balkonowych przed mrozem

Zima może być trudnym okresem dla roślin balkonowych. Warto zatem o nich pamiętać, zanim nadejdą pierwsze mrozy. Jak można je zabezpieczyć?

Zacznijmy od tego, że korzenie roślin są szczególnie wrażliwe na zimno. Do ochrony nadziemnych części roślin można użyć specjalnych mat izolacyjnych lub obłożyć doniczki warstwą izolacyjną.

Rośliny zimujące na balkonie, takie jak krzewy zrzucające liście, możesz okryć w całości materiałem takim jak juta czy tektura falista. Rośliny cebulowe zaś możesz przenieść do drewnianych pojemników po uprzednim okryciu ich doniczek.

Nie zapomnij również o tym, aby okryć rośliny balkonowe dodatkową warstwą ochronną. W tym celu przydadzą Ci się suche liście, kora czy gałązki roślin iglastych. Wystarczy, że włożysz je do doniczki.

Hydroizolacja balkonu i tarasu, czyli jakie materiały hydroizolacyjne na zimę?

Hydroizolacja balkonów i tarasów jest kluczowym elementem przygotowań do zimy.

Najczęściej stosowane materiały do izolacji balkonu to membrany i folie hydroizolacyjne. Są one łatwe w aplikacji i zapewniają skuteczną barierę przed wilgocią.

Aby zabezpieczyć przed wsiąkaniem wilgoci konstrukcji balkonu jeszcze na etapie budowy, warto zastosować uszczelnienie podpłytkowe ze spadkiem, które umożliwi swobodny spływ wody.

W przypadku tarasów nadziemnych, które znajdują się nad pomieszczeniem ogrzewanym, ważne jest, aby upewnić się, że warunki wewnątrz budynku nie wpływają negatywnie na skuteczność hydroizolacji. W takich sytuacjach może być potrzebna dodatkowa izolacja.

Nie zapominajmy również o środkach impregnujących. Są one dedykowane na powierzchnie drewniane lub betonowe. Mogą one znacząco poprawić ich odporność na warunki atmosferyczne. Wnikają bowiem głęboko w materiał, chroniąc go przed wilgocią, mrozem, a także przed promieniowaniem UV.

Jak zabezpieczyć balkon na zimę

Podsumowanie

Odpowiednie zabezpieczenie tarasu i balkonu na zimę pozwoli uniknąć uszkodzenia roślin oraz konstrukcji. Dokładne porządki, okrycie roślin, a także hydroizolacja to niezbędne kroki, dzięki którym rośliny będą zdrowe, a balkon przetrwa zimę i będzie gotowy na nadejście ciepłych dni.

To może Cię zainteresować

porzadki swiateczne201
W domu
Święta Bożego narodzenia to szczególny czas, kiedy spotykamy się z naszymi bliskimi i celebrujemy...
Logo General Fresh
General Fresh
10 listopada 2023 4 min czytania
domusprzatania
W domu
Widok bałaganu w domu przytłacza Cię? Nie wiesz, od czego zacząć? To znak, że ten artykuł jest dla...
Logo General Fresh
General Fresh
27 lipca 2023 5 min czytania
buty
W domu
Otwierasz szafkę na buty i od razu chcesz ją zamknąć? Chyba każdy z nas spotkał się z takim problem.em...
Logo General Fresh
General Fresh
17 lipca 2023 5 min czytania
shutterstock 1557171599202
W domu
Sprzątanie domu to nie tylko odkurzanie i czyszczenie wszelkich powierzchni oraz mebli. Chcąc kompleksowo...
Logo General Fresh
General Fresh
22 maja 2023 6 min czytania