Logo General Fresh
General Fresh 1 października 2019 3 min czytania
W domu

Jak zadbać o mieszkanie jesienią?

shutterstock 1087861253 6524

Jesienią przebywamy w mieszkaniu znacznie częściej niż latem. Warto więc zadbać o to, aby dobrze się w nim czuć. Oznacza to, że trzeba mieć na uwadze zarówno porządek, jak i komfort cieplny oraz związane z nim bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak zadbać o mieszkanie jesienią.

Jesień vs kurz

Kiedy słońce pada na meble, kurz jest bardziej widoczny. Wielu ludzi ulega więc złudzeniu, że jesienią i zimą jest go mniej. Tymczasem jest go tyle samo, a nawet więcej. Wynika to z dwóch faktów. Po pierwsze, jesienią mniej wietrzymy, więc kurz stoi w miejscu. Po drugie, jest on mniej widoczny, więc rzadziej sprzątamy.

W okresie grzewczym nadmiar kurzu może dawać się we znaki nie tylko alergikom. Jeśli zastanawiasz się, jak zadbać o mieszkanie jesienią, szczególną uwagę poświęć właśnie kurzowi. Kiedy wilgotność powietrza jest niska, nasze śluzówki wysuszają się. Kurz trafia do nosa i gardła. Zwiększa ryzyko podrażnień i infekcji. Może też odpowiadać za swędzenie oczu. Jak walczyć z kurzem?

Regularne sprzątanie - nie odpuszczaj sobie systematycznych porządków i sięgaj po skuteczne środki czystości, np. po płyn do pielęgnacji mebli General Fresh lub po chusteczki czyszczące.

Płyn do pielęgnacji i czyszczenia mebli pomoże w walce z kurzem

Wietrzenie pomieszczeń - staraj się wietrzyć rzadko, ale intensywnie każdego dnia.

Wymiana pościeli - pościel to siedlisko kurzu, więc należy ją regularnie wymieniać (najlepiej co 2 tygodnie, ale w domach alergików częściej).
Odkurzenie ścian - wbrew pozorom kurz osadza się także na ścianach, więc jesienią pamiętaj o ich odkurzeniu. Wystarczy 2 razy w sezonie.

Jak zadbać o mieszkanie jesienią?

Jesienią rozpoczyna się okres grzewczy. Nie każdy przykłada jednak wagę do zapewnienia sobie w tym czasie komfortu cieplnego. Niestety, okazuje się, że nieodpowiednia temperatura w mieszkaniu, suche powietrze czy przeciągi mogą odbić się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Aby zadbać o mieszkanie jesienią, trzeba mieć zatem kilka rzeczy na uwadze.

  1. Sprawdź szczelność okien - nieszczelne okna pozwalają ciepłu uciec z mieszkania. Trudno wtedy o zachowanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Ponadto straty ciepła są też stratami pieniędzy. W końcu wszyscy płacimy za ogrzewanie. Jesienią jest to dodatkowy koszt, którego nie trzeba zwiększać.
  2. Odsłoń grzejniki - zasłonięte grzejniki są domeną niewielkich mieszkań, jednak jesienią warto je odsłonić. Dzięki temu ciepło będzie lepiej rozchodzić się po pomieszczeniu.
  3. Zmieniaj temperaturę - jesienią, kiedy pogoda jest kapryśna, warto mieć temperaturę w mieszkaniu pod kontrolą. W ciągu dnia powinno być cieplej niż w nocy (o ok. 3-4 stopnie). Natomiast gdy opuszczasz mieszkanie na dłużej, zmniejsz nieco temperaturę. Dzięki temu nie wrócisz z dworu prosto do ogrzanego pomieszczenia.

Balkony i tarasy pod lupą

Jak zadbać o mieszkanie jesienią? Chociaż o tej porze roku z balkonów i tarasów korzystamy już rzadko, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej, aby były czyste i opróżnione. Jeśli masz na balkonie płytki, umyj je płynem uniwersalnym. Raz na jakiś czas zamieć liście i inne zabrudzenia, które przywieje jesienny wiatr.

 

To może Cię zainteresować

balkon zima
W domu
Zima to nie tylko czas, kiedy przyroda zapada w zimowy sen. To wyzwanie dla wielu roślin balkonowych...
Logo General Fresh
General Fresh
19 grudnia 2023 3 min czytania
porzadki swiateczne201
W domu
Święta Bożego narodzenia to szczególny czas, kiedy spotykamy się z naszymi bliskimi i celebrujemy...
Logo General Fresh
General Fresh
10 listopada 2023 5 min czytania
domusprzatania
W domu
Widok bałaganu w domu przytłacza Cię? Nie wiesz, od czego zacząć? To znak, że ten artykuł jest dla...
Logo General Fresh
General Fresh
27 lipca 2023 5 min czytania
buty
W domu
Otwierasz szafkę na buty i od razu chcesz ją zamknąć? Chyba każdy z nas spotkał się z takim problem.em...
Logo General Fresh
General Fresh
17 lipca 2023 5 min czytania