Logo General Fresh
General Fresh 1 października 2019 3 min czytania
W domu

Jak zadbać o mieszkanie jesienią?

shutterstock 1087861253 6524

Jesienią przebywamy w mieszkaniu znacznie częściej niż latem. Warto więc zadbać o to, aby dobrze się w nim czuć. Oznacza to, że trzeba mieć na uwadze zarówno porządek, jak i komfort cieplny oraz związane z nim bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak zadbać o mieszkanie jesienią.

Jesień vs kurz

Kiedy słońce pada na meble, kurz jest bardziej widoczny. Wielu ludzi ulega więc złudzeniu, że jesienią i zimą jest go mniej. Tymczasem jest go tyle samo, a nawet więcej. Wynika to z dwóch faktów. Po pierwsze, jesienią mniej wietrzymy, więc kurz stoi w miejscu. Po drugie, jest on mniej widoczny, więc rzadziej sprzątamy.

W okresie grzewczym nadmiar kurzu może dawać się we znaki nie tylko alergikom. Jeśli zastanawiasz się, jak zadbać o mieszkanie jesienią, szczególną uwagę poświęć właśnie kurzowi. Kiedy wilgotność powietrza jest niska, nasze śluzówki wysuszają się. Kurz trafia do nosa i gardła. Zwiększa ryzyko podrażnień i infekcji. Może też odpowiadać za swędzenie oczu. Jak walczyć z kurzem?

Regularne sprzątanie - nie odpuszczaj sobie systematycznych porządków i sięgaj po skuteczne środki czystości, np. po płyn do pielęgnacji mebli General Fresh lub po chusteczki czyszczące.

Płyn do pielęgnacji i czyszczenia mebli pomoże w walce z kurzem

Wietrzenie pomieszczeń - staraj się wietrzyć rzadko, ale intensywnie każdego dnia.

Wymiana pościeli - pościel to siedlisko kurzu, więc należy ją regularnie wymieniać (najlepiej co 2 tygodnie, ale w domach alergików częściej).
Odkurzenie ścian - wbrew pozorom kurz osadza się także na ścianach, więc jesienią pamiętaj o ich odkurzeniu. Wystarczy 2 razy w sezonie.

Jak zadbać o mieszkanie jesienią?

Jesienią rozpoczyna się okres grzewczy. Nie każdy przykłada jednak wagę do zapewnienia sobie w tym czasie komfortu cieplnego. Niestety, okazuje się, że nieodpowiednia temperatura w mieszkaniu, suche powietrze czy przeciągi mogą odbić się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Aby zadbać o mieszkanie jesienią, trzeba mieć zatem kilka rzeczy na uwadze.

  1. Sprawdź szczelność okien - nieszczelne okna pozwalają ciepłu uciec z mieszkania. Trudno wtedy o zachowanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Ponadto straty ciepła są też stratami pieniędzy. W końcu wszyscy płacimy za ogrzewanie. Jesienią jest to dodatkowy koszt, którego nie trzeba zwiększać.
  2. Odsłoń grzejniki - zasłonięte grzejniki są domeną niewielkich mieszkań, jednak jesienią warto je odsłonić. Dzięki temu ciepło będzie lepiej rozchodzić się po pomieszczeniu.
  3. Zmieniaj temperaturę - jesienią, kiedy pogoda jest kapryśna, warto mieć temperaturę w mieszkaniu pod kontrolą. W ciągu dnia powinno być cieplej niż w nocy (o ok. 3-4 stopnie). Natomiast gdy opuszczasz mieszkanie na dłużej, zmniejsz nieco temperaturę. Dzięki temu nie wrócisz z dworu prosto do ogrzanego pomieszczenia.

Balkony i tarasy pod lupą

Jak zadbać o mieszkanie jesienią? Chociaż o tej porze roku z balkonów i tarasów korzystamy już rzadko, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej, aby były czyste i opróżnione. Jeśli masz na balkonie płytki, umyj je płynem uniwersalnym. Raz na jakiś czas zamieć liście i inne zabrudzenia, które przywieje jesienny wiatr.

 

To może Cię zainteresować

pexels olly 3768910 1
W domu
Każdy, kto przynajmniej raz przeprowadzał mycie okien wodą i ręcznikiem papierowym, to doskonale wie,...
Logo General Fresh
General Fresh
21 czerwca 2024 3 min czytania
radiator 250558 1280
W domu
Czy zdawaliście sobie sprawę, że regularne czyszczenie grzejników, szczególnie przed rozpoczęciem...
Logo General Fresh
General Fresh
19 czerwca 2024 7 min czytania
pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania