Logo General Fresh
General Fresh 17 października 2018 3 min czytania
W kuchni

Jak zapobiec inwazji moli spożywczych?

salt 3200951 640 6413

Każdy, kto choć raz dzielił swoje mieszkanie z molami spożywczymi wie, jak nieprzyjemne jest to sąsiedztwo. Mole spożywcze pozbawiają nas nie tylko dobrego nastroju, ale też jedzenia! Zaatakowane przez mole produkty spożywcze nadają się wyłącznie do wyrzucenia. 

Skąd biorą się mole spożywcze? 

Mole spożywcze najczęściej przynosimy ze sklepu, gdzie bytują w suchych produktach spożywczych - kaszach, mące czy makaronach. Jeśli kupimy mąkę, w której znajdują się larwy moli lub dorosłe osobniki, prawdopodobnie wkrótce znajdziemy je również w innych produktach spożywczych w naszej kuchni, szczególnie, jeśli mąki czy kasze przechowujemy w oryginalnych i niedomkniętych opakowaniach. Jak poradzić sobie z inwazją? 

Sposoby na mole spożywcze

Jeśli w którymś z produktów w swojej kuchni znalazłeś mole, larwy lub nici i oprzędy, koniecznie wyrzuć całe opakowanie. Następnie dokładnie sprawdź wszystkie opakowania, które przechowujesz w szafkach. Jeśli w którymkolwiek natkniesz się na ślady moli - również je wyrzuć. Jeśli wszystko wskazuje na to, że mole nie zdążyły się rozprzestrzenić, opróżnij szafkę i dokładnie ją umyj, a następnie ułóż na nowo produkty. Niektórzy zalecają, by profilaktycznie wyrzucić wszystkie produkty spożywcze z szafki, w której znalazły się mole, jednak według nas, jeśli w innych opakowaniach nie ma śladu po molach - nie jest to konieczne. Jeśli podejrzewasz, że mole zagnieździły się za szafką lub w innych zakamarkach, wyszoruj dokładnie wszystkie te miejsca. Mole bardzo lubią okruszki, więc pozbywaj się ich z szafki regularnie i dbaj o czystość. 


Przechowuj w szczelnych słoikach

Jeśli przyniesiesz do domu mole, nie rozprzestrzenią się one, gdy pozostałe produkty znajdują się w szczelnie zamkniętych słoikach. Pamiętaj, by opisać każdy słoik - nazwa produkty i jego data ważności to podstawa. Przydatną informacją będzie również zalecany na opakowaniu czas gotowania. Przechowywanie w słoikach ma jeszcze jedną zaletę - kiedy przesypujesz produkt przyniesiony ze sklepu, od razu widzisz, czy znajdują się w nim larwy. 


Jak zapobiegać molom?

Aby zapobiec molom, przetrzyj szafkę roztworem wody z octem. Działanie anty molowe wykazują także ziarna czarnuszki (możesz położyć je na małym spodeczku w szafce), liście laurowe oraz skórka pomarańczowa i aromat waniliowy. Profilaktycznym sposobem jest również wstawienie zakupionych sypkich produktów do zamrażarki na około godzinę. Ewentualne larwy moli zostaną zniszczone w niskiej temperaturze. 

Pułapki na mole

W sklepach można znaleźć również pułapki na mole, którą możesz przykleić do drzwi lub ściany szafki. Mole przyklejają się do niej i w ten sposób możemy monitorować ich obecność w naszej kuchni i pozbyć się dorosłych osobników. Jeśli mole wpadają do nas przez okna, warto powiesić moskitierę. 

To może Cię zainteresować

pexels rohanmuzafar 3054690 1
W kuchni
Chrupiący kurczak z ryżem jak z Tajlandii? Większość dań kuchni azjatyckiej o wiele łatwiej przygotować,...
Logo General Fresh
General Fresh
24 czerwca 2024 3 min czytania
pexels rene asmussen 1358900 1
W kuchni
Szafki kuchenne to zdecydowanie jedne z najbardziej istotnych miejsc do przechowywania, jakie znajdują...
Logo General Fresh
General Fresh
27 marca 2024 5 min czytania
pexels klaus nielsen 6287223 1
W kuchni
Mole spożywcze to uciążliwy problem, który niestety może pojawić się w domu każdego z nas. Czasem mimo...
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 5 min czytania
triki kuchnia
W kuchni
Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, w którym spędzamy czas z bliskimi na...
Logo General Fresh
General Fresh
30 listopada 2023 5 min czytania