Jak zdezynfekować materac?
Dezynfekowanie przedmiotów i rąk dla wielu z nas stało się już nawykiem. Ten rodzaj dbałości o higienę i ochronę przed bakteriami w dużej mierze jest powiązany z wybuchem pandemii koronawirusa, który miał miejsce w marcu 2020 roku.
To ona wymogła pojawienie się wielu nowych zasad, które jednak bez względu na natężenie choroby, stały się ogólnie obowiązujące nie tyle w kodeksie prawnym, a w naszej świadomości.
Dezynfekujemy dłonie, ale także wiele przedmiotów codziennego użytku – tym bardziej te, które mają bezpośredni kontakt z nami. Wśród nich można wymienić materac.
Oczywiście zabieganie o to, by pozostawał on w czystości, powinno towarzyszyć nam zawsze bez względu na sytuację epidemiologiczną. Tak też w tym artykule przedstawiamy uniwersalne sposoby, na to, jak go czyścić i dezynfekować.
Dlaczego warto regularnie dezynfekować materac?
Materac ma niekiedy bezpośrednią styczność z naszym ciałem. Nawet wtedy, gdy jest okryty prześcieradłem może dotykać naszej skóry. Dlatego właśnie powinno się utrzymywać go w należytej higienie.
W przeciwnym razie mogą gromadzić się w nim chorobotwórcze patogeny i uczulające alergeny, takie jak m.in.: grzyby i roztocza. Ich obecność we włóknach materiału może wywoływać uciążliwy katar, kaszel, wysypkę, pieczenie oczu lub inną reakcję alergiczną.
Sposoby na dezynfekowanie i odświeżanie materaca
Najlepsze środowisko do rozmnażania się bakterii to takie, które jest wilgotne i ciepłe. Dlatego najłatwiejszym i pierwszym przychodzącym na myśl sposobem jest regularne odświeżanie pomieszczeń, czyli wietrzenie.
Najlepiej jest uchylić okno ranem – tuż po przebudzeniu, jak i wieczorem – przed położeniem się do łóżka. Aby świeże powietrze dotarło do włókien materaca, powinno się go odsłonić, a już na pewno należy zsunąć pościel.
O ile nie sposób wrzucić materaca do pralki, o tyle można i powinno się usuwać z niego pojedyncze plamy. Niewielkich i świeżych zabrudzeń można pozbyć się wodą z dodatkiem szarego mydła i soli.
Wystarczy nanieść mieszankę na ściereczkę i delikatnie pocierać w miejscu plamy. Jeśli zabrudzenie nie znika, to warto skorzystać ze środków do dezynfekcji materacy.
W dezynfekcji materaców pomocne mogą okazać się także specjalne olejki. Można przygotować je samodzielnie w domu. Wystarczą do tego: woda, butelka z rozpylaczem, ocet, a także mające antyseptyczne właściwości olejki takie jak:
- eukaliptusowy – stanowi skład wielu środków czystości – działa oczyszczająco i odkażająco;
- miętowy – działa przeciwzapalnie, uspokajająco i chłodząco;
- lawendowy – uspokaja, wycisza, a także działa antygrzybicznie i antybakteryjnie;
- z drzewa herbacianego – oczyszcza pory i przeciwdziała grzybom.
Sposób przygotowania olejku jest następujący: zmieszaj 125 ml wody i octu, a następnie dodaj do tego po 3 krople z trzech spośród wymienionych wyżej olejków.
Prawdziwie domowym sposobem na dezynfekcję materaca jest też zasypanie go sodą oczyszczoną.
Wystarczy nanieść ją równomiernie i niezbyt grubo na powierzchnię tkaniny i pozostawić wszystko na kilka godzin. Na końcu należy odkurzyć materac, żeby pozbyć się proszkowatej sody.
Rzecz jasna dokładnie wypranie materaca możliwe jest dzięki odkurzaczom wodnym, przystosowanym do mycia tkanin pokrywających tapicerkę samochodową, kanapę lub właśnie materac.
Pozwalają one na głębokie wniknięcie do włókien i tym samym na skuteczne pozbycie się plam i odświeżenie.
Aby po dezynfekcji nadać materacowi przyjemny zapach, warto zastosować odświeżacz do tkanin. Pozwala on szybko i skutecznie neutralizować nieprzyjemne zapachy i tym samym odświeżać tkaniny.