Jak zmniejszyć ilość śmieci produkowanych w domu?
Czy nie masz wrażenia, że coraz częściej wynosisz śmieci? Ilość opakowań po zakupionych produktach po prostu zalewa Twój dom, a dalej wysypiska. To zjawisko jest bardzo niebezpieczne dla środowiska. A co szkodzi środowisku – szkodzi również Tobie. Dlatego dziś wypowiadamy wojnę śmieciom! Przekonaj się, jak możesz zmniejszyć ilość tych produkowanych w swoim domu.
Zakupy z własną torbą
Od 1 stycznia 2018 roku niemal wszystkie torby foliowe są płatne, a ceny reklamówek wyraźnie wzrosły. Idąc na zakupy zabierz ze sobą własną EKO torbę. Postaw na materiałowe, które nie tylko są mocne, ale i łatwe w utrzymaniu czystości, bo zawsze możesz wrzucić je do pralki.
Kupuj bez zbędnych opakowań
Podczas zakupów przyjrzyj się, jak wiele produktów ma dodatkowe, zupełnie zbędne opakowania. Problem zaczyna się już przy warzywach i owocach, a kończy na pieczywie. Jeśli tylko możesz – sięgaj po produkty sprzedawane „na sztuki” i na wagę.
Zabierz „domowe” opakowanie
Kwestia torby na zakupy jest już oczywista, ale idąc na „shopping” pomyśl, co zamierzasz kupić i przygotuj się na wygodne zapakowanie produktów jeszcze przed dokonaniem płatności. Przykład? Bawełniany woreczek na pieczywo i torebki/pojemniczki wielokrotnego użytku dla produktów „na sztuki”/na wagę czy też wytłaczanki na jajka.
Unikaj produktów pakowanych pojedynczo
Malutkie śmietanki do kawy, herbaty w saszetkach, gdzie każda ma własną kolorową folijkę, cukier w saszetkach, małe pudełeczka z dodatkami, które ledwo wystarczają „na raz”… Niby nic, a kiedy zastanowisz się, ile śmieci przez to przybywa, szybko zrozumiesz, skąd bierze się zapełniony po jednym dniu kosz.
Zrezygnuj z kapsułkowego ekspresu do kawy
Kapsułki do tego jakże modnego typu ekspresów stanowią odpad trudny w recyklingu. Jeśli już posiadasz taki ekspres, poszukaj do niego kapsułek wielokrotnego użytku. Możesz je wielokrotnie napełniać ulubioną kawą.
Zabierz na kawę swój własny kubek
Pozostając jeszcze przez chwilę w tematyce kawy. Po co za każdym razem zabierać z kawiarni kubek, który za chwilę wyląduje w koszu? Wyrób w sobie nawyk noszenia ze sobą własnego termo-kubka.
Pożegnaj naczynia jednorazowe
Zamiast plastikowych słomek kup metalowe, a podczas grilla w przydomowym ogródku sięgnij po tradycyjne talerze. Jeśli nie masz takiej możliwości, bo grillujesz w plenerze – kup naczynia biodegradowalne – na przykład otrębowe.
Postaw na opakowania zwrotne
Choć niestety, takich możliwości jest w naszym kraju coraz mniej, to jednak w kwestii szklanych butelek nadal możesz wykazać się świadomym wyborem.
Wykorzystuj ponownie opakowania
Oczywistym jest, że pewnych produktów nie sposób kupić bez opakowania. Ale kiedy już wykorzystasz zawartość, przyjrzyj się temu, co pozostało i zastanów się, w jaki sposób możesz nadać opakowaniu „drugie życie”. Szklane słoiki, plastikowe kubeczki po produktach mlecznych, tekturowe pudełeczka… Pomyśl, czy nie brakuje Ci przypadkiem kilku pojemniczków w kuchni lub organizera na kosmetyki? A zatem – wykorzystaj je!
Segreguj!
Segregacja to nie tylko obowiązek. To przejaw rozsądku. Segregując śmieci realnie zmniejszasz objętość zawartości kosza, unikasz przykrych zapachów, a przede wszystkim dbasz o nasze wspólne dobro, jakim jest Natura.