Logo General Fresh
General Fresh 29 maja 2018 3 min czytania
Praktyczne rozwiązania

Jak zmniejszyć ilość śmieci produkowanych w domu?

zrzut ekranu 2018 05 29 o 124642 6380

Czy nie masz wrażenia, że coraz częściej wynosisz śmieci? Ilość opakowań po zakupionych produktach po prostu zalewa Twój dom, a dalej wysypiska. To zjawisko jest bardzo niebezpieczne dla środowiska. A co szkodzi środowisku – szkodzi również Tobie. Dlatego dziś wypowiadamy wojnę śmieciom! Przekonaj się, jak możesz zmniejszyć ilość tych produkowanych w swoim domu.

Zakupy z własną torbą

Od 1 stycznia 2018 roku niemal wszystkie torby foliowe są płatne, a ceny reklamówek wyraźnie wzrosły. Idąc na zakupy zabierz ze sobą własną EKO torbę. Postaw na materiałowe, które nie tylko są mocne, ale i łatwe w utrzymaniu czystości, bo zawsze możesz wrzucić je do pralki.

Kupuj bez zbędnych opakowań

Podczas zakupów przyjrzyj się, jak wiele produktów ma dodatkowe, zupełnie zbędne opakowania. Problem zaczyna się już przy warzywach i owocach, a kończy na pieczywie. Jeśli tylko możesz – sięgaj po produkty sprzedawane „na sztuki” i na wagę.

Zabierz „domowe” opakowanie

Kwestia torby na zakupy jest już oczywista, ale idąc na „shopping” pomyśl, co zamierzasz kupić i przygotuj się na wygodne zapakowanie produktów jeszcze przed dokonaniem płatności. Przykład? Bawełniany woreczek na pieczywo i torebki/pojemniczki wielokrotnego użytku dla produktów „na sztuki”/na wagę czy też wytłaczanki na jajka.

Unikaj produktów pakowanych pojedynczo

Malutkie śmietanki do kawy, herbaty w saszetkach, gdzie każda ma własną kolorową folijkę, cukier w saszetkach, małe pudełeczka z dodatkami, które ledwo wystarczają „na raz”... Niby nic, a kiedy zastanowisz się, ile śmieci przez to przybywa, szybko zrozumiesz, skąd bierze się zapełniony po jednym dniu kosz. 

Zrezygnuj z kapsułkowego ekspresu do kawy

Kapsułki do tego jakże modnego typu ekspresów stanowią odpad trudny w recyklingu. Jeśli już posiadasz taki ekspres, poszukaj do niego kapsułek wielokrotnego użytku. Możesz je wielokrotnie napełniać ulubioną kawą.

Zabierz na kawę swój własny kubek

Pozostając jeszcze przez chwilę w tematyce kawy. Po co za każdym razem zabierać z kawiarni kubek, który za chwilę wyląduje w koszu? Wyrób w sobie nawyk noszenia ze sobą własnego termo-kubka.

Pożegnaj naczynia jednorazowe

Zamiast plastikowych słomek kup metalowe, a podczas grilla w przydomowym ogródku sięgnij po tradycyjne talerze. Jeśli nie masz takiej możliwości, bo grillujesz w plenerze – kup naczynia biodegradowalne – na przykład otrębowe.

Postaw na opakowania zwrotne

Choć niestety, takich możliwości jest w naszym kraju coraz mniej, to jednak w kwestii szklanych butelek nadal możesz wykazać się świadomym wyborem. 

Wykorzystuj ponownie opakowania

Oczywistym jest, że pewnych produktów nie sposób kupić bez opakowania. Ale kiedy już wykorzystasz zawartość, przyjrzyj się temu, co pozostało i zastanów się, w jaki sposób możesz nadać opakowaniu „drugie życie”. Szklane słoiki, plastikowe kubeczki po produktach mlecznych, tekturowe pudełeczka... Pomyśl, czy nie brakuje Ci przypadkiem kilku pojemniczków w kuchni lub organizera na kosmetyki? A zatem – wykorzystaj je! 

Segreguj! 

Segregacja to nie tylko obowiązek. To przejaw rozsądku. Segregując śmieci realnie zmniejszasz objętość zawartości kosza, unikasz przykrych zapachów, a przede wszystkim dbasz o nasze wspólne dobro, jakim jest Natura.

To może Cię zainteresować

shutterstock 528721780201
Praktyczne rozwiązania
Naturalne środki czystości są coraz bardziej popularne, a samodzielne metody czyszczenia różnych...
Logo General Fresh
General Fresh
4 września 2023 3 min czytania
carautumn
Praktyczne rozwiązania
Zmiana pór roku z letnich na zimowe wiąże się nie tylko ze zmianą krajobrazu za oknem, ale...
Logo General Fresh
General Fresh
29 sierpnia 2023 5 min czytania
biuro
Praktyczne rozwiązania
Czystość w biurze odgrywa kluczową rolę zarówno w wydajności pracy, jak i w ogólnym...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2023 5 min czytania
wiosenne czyszczenie auta
Praktyczne rozwiązania
Wiosna to idealny moment na gruntowne czyszczenie auta. Czyszczenie samochodu gwarantuje cenne walory...
Logo General Fresh
General Fresh
17 kwietnia 2023 4 min czytania