06 Września 2019

Jak zmniejszyć ilość śmieci w domu?

Nasza świadomość w kwestii produkowania odpadów ciągle wzrasta. Coraz więcej ludzi zastanawia się, jak zmniejszyć ilość śmieci w domu. Instrukcji na ten temat jest jednak niewiele. Zebraliśmy więc najważniejsze informacje, dzięki którym dowiesz się, jak ograniczyć ilość odpadów.

Idea zero waste

Zero waste, czyli zero odpadów, to idea, która zakłada zmniejszenie ilości produkowanych śmieci. Ludzie żyjący w duchu zero waste zazwyczaj skupiają się po prostu na tym, aby ograniczyć ilość śmieci, ale są też prawdziwi specjaliści, którzy nie chcą ich produkować w ogóle. Rekordziści mieszczą swoje miesięczne odpady w małym słoiczku.

Słuszność idei zero waste jest niepodważalna, jednak wielu ludzi po prostu nie wie, jak zmniejszyć ilość śmieci w domu. Przez to szybko zniechęcają się i wracają do swoich starych nawyków. Radzimy zatem, jak zmniejszyć ilość śmieci bez większego wysiłku.

Jak zmniejszyć ilość śmieci?

1. Ponowne wykorzystanie
Aby zmniejszyć ilość śmieci, trzeba zrozumieć, że nie wszystko, co przestało spełniać swoje zadanie, jest śmieciem. Większość zakupionych rzeczy, od mebli, przez środki czystości i po jedzenie, da się w jakiś sposób ponownie wykorzystać. W przypadku mebli czy ubrań można im nadać drugie życie, odnawiając je lub naprawiając.

Jeśli chodzi o środki czystości i kosmetyki, to szczególnie przydatne mogą być ich opakowania. Plastikowe pudełka po proszku można zamienić w osłonki na doniczki lub opakowania na drobiazgi. Szklane opakowania po kosmetykach są efektownymi wazonami, świecznikami, a nawet… szklankami.


2. Jakość, nie ilość
Jak zmniejszyć ilość śmieci w domu? Wystarczy śmieci po prostu nie kupować! Brzmi to bardzo dosadnie, ale prawdą jest, że często kupujemy rzeczy słabej jakości. Świadomie wybieramy tańsze produkty, chociaż doskonale wiemy, że nie posłużą nam długo i za chwilę trzeba będzie kupić kolejne. Tyczy się to zarówno mebli czy ubrań, jak i środków czystości oraz kosmetyków.

Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na wydajność każdego produktu. Im dłużej ci posłuży, tym mniej śmieci wyprodukujesz.


3. Rozsądne zakupy
Jeśli chcesz zmniejszyć ilość śmieci w domu, musisz robić rozsądne zakupy. Początkowo możesz się wprawdzie zrazić, bo zrozumiesz, że znalezienie produktów, po których zużyciu nie zostanie śmieć, jest dość trudne. Mimo to nie jest to niemożliwe. Czasami wystarczy po prostu udać się na rynek zamiast do hipermarketu lub wybrać rzecz w papierowym opakowaniu zamiast w plastiku.


4. Kompost
Organiczne śmieci stanowią duży procent generowanych odpadów. Tymczasem można je ponownie wykorzystać, umieszczając w kompostowniku. Dzięki temu śmieci nie trafią do kosza, lecz zamienią się m.in. w doskonały nawóz. Obecnie na kompostownik mogą sobie pozwolić nawet mieszkańcy bloków - wystarczy mieć do dyspozycji balkon.