Logo General Fresh
General Fresh 2 września 2019 3 min czytania
Lifestyle

Jak zmotywować dziecko do sprzątania w pokoju?

shutterstock 1038166888 6522

Chyba każdy rodzic wszedł kiedyś do pokoju dziecka i zastał tam prawdziwy armagedon. Porozrzucane zabawki, brudne ubrania na podłodze, resztki jedzenia - to tylko kropla w morzu bałaganu. Jak zmotywować dziecko do sprzątania pokoju? Czy istnieją sposoby na to, aby polubiło porządki?

Sposoby na zmotywowanie dziecka do sprzątania

1. Wspólne sprzątanie
No dobrze, trzeba powiedzieć to jasno. Dziecko nie będzie zmotywowane do sprzątania, jeśli rodzic nie daje mu dobrego przykładu. Czasami wystarczy po prostu zabrać się za to wspólnie. Dodatkowo porządki wraz z dzieckiem mogą zamienić się w zabawę połączoną z nauką. 

Dobrym pomysłem jest danie dziecku wolnej ręki. Niech korzysta ze środków i akcesoriów, z których chce i w jaki sposób chce. Daj mu wszystkiego wypróbować (oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa), a zachęcone tą możliwością posprząta szybciej, niż zda sobie sprawę z tego, że właśnie wykonuje… obowiązek.


2. Zawody w sprzątaniu na czas
Dzieci uwielbiają rywalizację z rodzicami, więc dlaczego by nie urządzić zawodów w sprzątaniu? Ustawcie stopery i ruszcie do działania! Dziecko będzie zmotywowane do sprzątania w pokoju, a ty możesz dać mu satysfakcję z tego, że robi coś dobrze i szybciej od rodzica. Dzięki temu w przyszłości będzie chciało zademonstrować swoją “siłę”, sprzątając pokój. Ty pożegnasz widok bałaganu, a dziecko będzie zadowolone ze swoich umiejętności.


3. Własny sprzęt do sprzątania
Jak zmotywować dziecko do sprzątania w pokoju? Kup mu kolorowe pudełka na zabawki, własne ściereczki (może z bajkowym motywem?), zmiotkę, mop… Możliwości jest wiele. Dziecko, które posiada własne przyrządy do sprzątania, traktuje je jak zabawki i chce ich używać.

Możesz także wybrać się z dzieckiem na wspólne zakupy, aby wybrało produkty do sprzątania, z których chce korzystać. Oczywiście na co dzień musisz trzymać je z dala od syna lub córki - środków ostrożności nigdy za wiele.


4. Nagrody za sprzątanie
Czasami najlepszym sposobem na zmotywowanie dziecka do sprzątania jest po prostu nagroda. Trzeba jednak uważać, aby nie wpaść w błędne koło. Jeśli będziesz kupować dziecku drogie zabawki za każdym razem, gdy posprząta, z czasem zacznie specjalnie bałaganić, aby tylko zrobić porządek i dostać nagrodę. To częsty i katastrofalny w skutkach błąd.

Pamiętaj, że nagrodą za sprzątanie może być też obiad wybrany przez dziecko lub po prostu pochwała.


5. Zabawa w naśladowanie
Kolejnym sposobem na zmotywowanie dziecka do sprzątania jest zabawa w naśladowanie dorosłego. Przedstaw zasady i uczyń z porządków najlepszą rozrywkę na świecie. Dziecko chętnie podejmie wyzwanie i zechce sprzątać. W końcu wszystkie dzieci chcą być dorosłe.

To może Cię zainteresować

porzadkiwdomu
Lifestyle
W codziennej pielęgnacji domu często sięgamy po gotowe środki czyszczące, które mogą zawierać...
Logo General Fresh
General Fresh
5 czerwca 2023 3 min czytania
shutterstock 1821313732011
Lifestyle
Sprzątanie bywa uciążliwe dla alergików, szczególnie tych, którzy są uczuleni na...
Logo General Fresh
General Fresh
26 maja 2023 4 min czytania
shutterstock 1722168757201
Lifestyle
Dłuższe dni często skłaniają nas do wiosennych porządków. Nadchodząca wielkimi krokami nowa...
Logo General Fresh
General Fresh
21 marca 2023 5 min czytania
generalne porzadki w domu
Lifestyle
Dlaczego generalne porządki w domu tak często się nie udają? Ponieważ wiele osób nie ma...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2022 5 min czytania