12 Grudnia 2019

Jak zrobić świąteczne dekoracje?

Co roku Święta pochłaniają lwią część budżetu domowego, dlatego to wiele ludzi rezygnuje z bożonarodzeniowych ozdób. Istnieje jednak tanie rozwiązanie, dzięki któremu każdy dom może być gotowy na Boże Narodzenie. Podpowiadamy, jak zrobić świąteczne dekoracje szybko, tanio i z pomysłem!

Dekoracyjne gwiazdki ze spinaczy

Marzą ci się piękne, drewniane gwiazdki w oknie lub na choince? Tę świąteczną dekorację możesz zrobić w zaledwie chwilę. Wystarczy, że weźmiesz kilka drewnianych spinaczy do ubrań i skleisz je prostymi bokami, formując w kształt gwiazdki. Aby całość wyglądała bardziej estetycznie, wyjmij ze spinaczy metalowe sprężynki lub zostaw tylko jedną, która posłuży ci za haczyk na sznureczek.

Gwiazdkę ze spinaczy możesz powiesić na oknie lub umieścić w świątecznym stroiku. Nie wahaj się też przed eksperymentowaniem z jej kształtem, bo tego typu gwiazda może być zarówno ośmioramienna, jak i pięcioramienna.

Skrzaty z szyszek

Jeśli nieopodal twojego domu rosną jakieś sosny, czym prędzej pozbieraj ich szyszki! Dlaczego? To właśnie z szyszek możesz zrobić świąteczne dekoracje, które posłużą ci przez długie lata.

Skrzaty z szyszek są bardzo proste do zrobienia. Do spodu szyszki musisz przykleić uformowaną z masy solnej kulę (możesz ją pomalować farbą w kolorze skóry. Doczep do niej drobniejszą kulkę, która będzie nosem skrzata. Następnie pod nos doklej kawałek postrzępionej waty, czyli skrzaciej brody. Na koniec załóż szkatowi czapkę ze skarpety lub z niepostrzępionego kawałka waty.

Skrzata możesz postawić przy stroiku lub powiesić na choince (wtedy do czapki musisz przyszyć kawałek nitki).

Ledowa butelka

Święta kojarzą się z nastrojowymi lampkami, ale ozdoba z samych lampek jest już nudna. Warto więc wiedzieć, jak zrobić świąteczną dekorację, która jest i oryginalna, i nastrojowa. My polecamy ledową butelkę, której zrobienie zajmie ci mniej niż minutę.

Musisz mieć jedynie niepotrzebne ci ledowe lampki i pustą butelkę po winie. Po przygotowaniu tych rzeczy włóż lampki do butelki i… to wszystko! Kiedy je zapalisz, będziesz pod wrażeniem swojej dekoracji świątecznej.

Ażurowe bombki

Jak zrobić świąteczne dekoracje, które zaangażują całą rodzinę w proces ich tworzenia? 
To proste! Wybierz ażurowe bombki. Do ich zrobienia musisz mieć: balony, nici (lub sznurek), klej.

Robienie tej dekoracji świątecznej należy zacząć od nadmuchania kilku balonów. Nie przesadzaj jednak z ich wielkością, bo dokładnie taką wielkość będą mieć bombki (chyba że chcesz bardzo duże bombki). Następnie owiń balon nicią nasączoną w kleju i zostaw balon do wyschnięcia. Gdy nić będzie już sztywna, przebij balon i delikatnie wyjmij go ze środka. W ten sposób otrzymasz piękną, ażurową bombkę.

Ozdoby z papieru

Jeśli chcesz zrobić świąteczne dekoracje, do których nie musisz absolutnie nic przygotowywać, zastanów się nad przygotowaniem ozdób z papieru. Zapewne masz nie jeden zeszyt, który możesz w tym celu wykorzystać, lub stary blok. Poza tym, nożyczkami i nitką nie potrzebujesz nic innego!

Z papieru możesz zrobić np. świąteczne gwiazdki, które zawiesisz na oknie lub choince.

  • Kwadratową kartkę złóż na pół po przekątnej (powinna stworzyć trójkąt).
  • Otrzymany trójkąt złóż kolejne 2 razy na pół.
  • Rozłóż ostatni trójkąt, a jego górną krawędź podziel na trzy tak, aby widoczne były 2 zagięcia.
  • Widoczne zagięcia obetnij po skosie (według krawędzi).
  • Otrzymany trójkąt potnij według upodobania. W ten sposób stworzysz wzór na swojej gwiazdce, który będzie widoczny po rozłożeniu trójkąta.
  • Rozłóż papier.

Z papieru możesz też stworzyć świąteczną girlandę, ale będziesz do tego potrzebować kleju.

  • Potnij papier na małe, prostokątne paski.
  • Połącz pasek w owalny kształt, wykorzystując do tego klej.
  • Każdy element girlandy łącz z kolejnym paskiem, przeplatając je ze sobą tak, aby stworzyły łańcuch.
  • Girlandę możesz urozmaicić, przyklejając do niej kokardki i inne ozdoby.

Pamiętaj, że świąteczne dekoracje robi się najlepiej w towarzystwie. Postaraj się więc zaangażować całą rodzinę, a na pewno będziecie się świetnie bawić!