Logo General Fresh
General Fresh 15 listopada 2021 4 min czytania
Lifestyle

Jaki płyn do odkurzacza piorącego?

Jaki20plyn20do20odkurzacza20pioracego

Dywan, tapicerka czy wykładzina – mogą odzyskać swój dawny blask dzięki odkurzaczowi piorącemu. Jednak nie tylko sprzęt jest ważny, ale także środki, jakie do niego stosujesz. Dowiedz się więcej na temat, jaki płyn do odkurzacza piorącego będzie najlepszy. Dajemy Ci cztery wskazówki, którymi możesz kierować się przed zakupem.

Jaki płyn do odkurzacza piorącego?

Czym jest odkurzacz piorący?

Odkurzacz piorący to Twój ratunek na ubrudzony dywan czy tapicerkę. Ma on bowiem nie tylko funkcję odkurzania, ale także czyszczenia na mokro. Jego moc tkwi w sposobie działania. Wytwarza on pianę, która jest następnie nanoszona na powierzchnię, a następnie zasysana wraz z zabrudzeniami.


Czytaj też: Czym umyć kabinę prysznicową plastikową

Do czego możesz wykorzystać to cudo techniki? Odkurzacz piorący z powodzeniem zastąpi Ci mopa i szczotkę piorącą. Za jego pomocą usuniesz bród z dywanów, tapicerek, paneli, wykładzin czy kafli. Koniecznym do jego działania jest jednak detergent. Sprawdź, czym się kierować przy jego wyborze.

Jaki płyn do odkurzacza piorącego? Rodzaje

Zdecydowanie najczęstszym produktem do odkurzacza piorącego są płyny. Nie zapychają one pompki ani nie osadzają się na elementach urządzenia. Są zdecydowanie bezpieczniejsze od produktów w formie stałej, które mogą uszkodzić Twój odkurzacz.

Pranie bardzo zabrudzonego dywanu lub tapicerki to nie lada wyzwanie. Dlatego musisz zdecydować się na silniejszą opcję. Jaki płyn do odkurzacza piorącego poradzi sobie najlepiej? Przede wszystkim ten o najwyższej sile.

Może być to również produkt w proszku, z którego trzeba samemu przygotować płynny roztwór. Taka struktura dłużej utrzymuje się na powierzchni. Daje tym samym lepsze rezultaty.

Zwróć uwagę także na płyny i proszki do odkurzacza piorącego, które wymagają ponownego płukania. Niedokładne umycie powierzchni może pozostawić po sobie przykrą pamiątkę w postaci białych plam.

Siła ma znaczenie

Zanim wybierzesz płyn do odkurzacza piorącego, zwróć uwagę jeszcze na to, jaką siłą (pH) się on odznacza. Pewnie Twój wzrok wybierze te najmocniejsze. Ale czy to na pewno dobry wybór? Jak się okazuje, niekoniecznie.


Czytaj też: Jak zdezynfekować materac?

Płyny do odkurzacza piorącego o bardzo dużej mocy i zastosowaniu przemysłowym mogą wręcz zaszkodzić powierzchniom, jakie chcesz wyczyścić. Przyjmuje się, że bezpieczne pH takiego detergentu wynosi 11.

Odkurzacz piorący a piana, czyli jak zapobiec katastrofie

Jeśli to dopiero początek Twojej przygody z odkurzaczami piorącymi, możesz nie zwrócić uwagi na to, czy wybrany płyn pieni się delikatnie, czy wręcz przeciwnie - silnie. W przypadku tradycyjnego mycia podłóg nie ma to za dużego znaczenia. Jest jednak inaczej, kiedy decydujesz się na sposób maszynowy.

Płyn do odkurzacza piorącego nie jest tym samym co tradycyjny płyn do podłóg. Musi on być przeznaczony do mycia maszynowego, aby nie uszkodzić turbiny, pompki i innych ważnych elementów. Dlatego sięgaj po produkty, które łatwo rozpuszczają się w wodzie. Najlepiej, aby były to płyny niskopieniące. Nie będą one pozostawać po sobie nieestetycznych zacieków i uchronią przed uszkodzeniem odkurzacza.

Przeczytaj skład

Na koniec jedna z najważniejszych kwestii – skład płynu do odkurzacza piorącego. Jest on o tyle ważny, ponieważ decyduje o tym, czy doczyścisz swój ulubiony dywan, a tym samym nie zniszczysz go.

Jeśli kupiłeś odkurzacz piorący po to, aby zapewniał Ci wygodę, a tak właśnie zakładamy, zrezygnuj z płynów o bardzo silnym składzie. Mogą one uszkodzić powierzchnię, zamiast ją wyczyścić. Ponadto tak agresywne produkty sprawiają, że bród szybciej przywiera.

Poza tym liczy się także ekologia, nieprawda? Nawet w przypadku produktów sprzątających możesz zadbać o środowisko. Wystarczy, że wybierzesz takie środki, które ulegają biodegradacji i nie wywierają negatywnego wpływu na otoczenie.

Jaki płyn do odkurzacza piorącego? Podsumowanie

Wiesz już jaki płyn do odkurzacza piorącego będzie najlepszy? Mamy nadzieję, że z naszą checklistą kolejne zakupy będą dla Ciebie prostsze. Pamiętaj, że dobry produkt to nie tylko czysty dywan w salonie czy tapicerka w samochodzie, ale także dłuższa żywotność odkurzacza piorącego. Zanim zatem wybierzesz płyn, przeczytaj, czy spełni on Twoje wymagania.

To może Cię zainteresować

porzadkiwdomu
Lifestyle
W codziennej pielęgnacji domu często sięgamy po gotowe środki czyszczące, które mogą zawierać...
Logo General Fresh
General Fresh
5 czerwca 2023 4 min czytania
shutterstock 1821313732011
Lifestyle
Sprzątanie bywa uciążliwe dla alergików, szczególnie tych, którzy są uczuleni na...
Logo General Fresh
General Fresh
26 maja 2023 4 min czytania
shutterstock 1722168757201
Lifestyle
Dłuższe dni często skłaniają nas do wiosennych porządków. Nadchodząca wielkimi krokami nowa...
Logo General Fresh
General Fresh
21 marca 2023 5 min czytania
generalne porzadki w domu
Lifestyle
Dlaczego generalne porządki w domu tak często się nie udają? Ponieważ wiele osób nie ma...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2022 5 min czytania