Logo General Fresh
General Fresh 22 maja 2023 6 min czytania
W domu

Jakie są największe błędy popełniane podczas mycia okien i jak ich uniknąć?

shutterstock 1557171599202

Sprzątanie domu to nie tylko odkurzanie i czyszczenie wszelkich powierzchni oraz mebli. Chcąc kompleksowo zadbać o dom, należy także pomyśleć o oknach. Zabrudzone okna wyglądają nieestetycznie. Warto więc zadbać o to, by od czasu do czasu skupić się na nich- szczególnie w okresie wiosenno letnim. Z racji tego, że niskie temperatury nie sprzyjają myciu okien podczas zimy, pierwsze ciepłe dni to czas, kiedy należy się tym zająć.

Jednak dla wielu z nas mycie okien nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać i trudno jest umyć okna bez smug tak, aby uzyskać idealnie czystą i przejrzystą powierzchnię. Dziś skupimy się na tym dlaczego mycie okien jest istotne, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas wykonywania tej czynności oraz pokażemy wam jak ich uniknąć, by móc cieszyć się czystymi oknami bez smug przez dłuższy czas!

Dlaczego mycie okien jest tak istotne?

Mogłoby się wydawać, że mycie okien ma na celu jedynie kwestie estetyczne, dzięki którym milej spędza się nam czas w domu. Oczywiście zadbane okna dodają uroku i estetyki zarówno wewnątrz, jak i zewnętrz budynku, a brudne mogą wpływać na ogólny wygląd domu lub biura, sprawiając wrażenie zaniedbania.

Jeśli prowadzicie firmę lub przedsiębiorstwo, czyste okna mogą pozytywnie wpływać na wizerunek waszej marki. Zadbany i czysty budynek daje klientom, partnerom biznesowym i pracownikom pozytywne wrażenie, świadczące o profesjonalizmie i dbałości o szczegóły. Jednak istnieje jeszcze kilka powodów, dla których ta z pozoru błaha sprawa jest dość istotna w codziennym życiu.

Pierwszą z nich jest higiena- brudne okna mogą gromadzić kurz, alergeny, pleśń i inne zanieczyszczenia. Te czynniki mogą negatywnie wpływać na jakość powietrza wewnątrz budynku, co może prowadzić do wystąpienia alergii, astmy lub innych problemów zdrowotnych. Regularne mycie okien pozwala utrzymać czystość powietrza i zapobiegać nagromadzeniu alergenów.

Kolejną istotną kwestią jest przepuszczalność światła. Brudne okna mogą ograniczać dostające się do pomieszczenia promienie słoneczne. Zabrudzenia, kurz, plamy czy resztki deszczu mogą zmniejszać przepuszczalność światła słonecznego, co wpływa na oświetlenie wnętrza. To nie wszystko, brud i zabrudzenia negatywnie wpływają na stan okien. Zanieczyszczenia mogą uszkadzać ramy, uszczelki, a nawet powierzchnię szkła.

Regularne mycie i utrzymanie okien w czystości pozwala zachować ich jakość i zapewnia długowieczność, co przekłada się na oszczędności finansowe, gdy nie trzeba ich wymieniać zbyt często, co wiąże się ze sporymi kosztami.

Jak myć okna bez smug- czyli najczęstsze błędy popełniane podczas mycia okien

Podczas mycia okien często popełniane są pewne błędy, które mogą utrudnić i obniżyć efektywność tego zadania. Poniżej przedstawiamy wam kilka typowych błędów związanych z myciem okien, oraz sposoby na to jak ich uniknąć.

Używanie detergentów nieprzeznaczonych do mycia szyb

Mycie okien detergentem, który nie jest typowo do tego przeznaczony to największy błąd, jaki można popełnić podczas ich czyszczenia. O ile może on zmyć brud z powierzchni szyby, to prawdopodobnie zostawi po sobie nieestetyczne smugi. Dobrym rozwiązaniem jest ocet spirytusowy, z którego pomocą możemy samodzielnie wykonać miksturę, by uzyskać lśniące okna bez smug. Wystarczy zmieszać go z ciepłą wodą i przelać do buteleczki ze spryskiwaczem, a następnie myć szyby suchą ściereczką, można do tego użyć także ręczniki papierowe (ważne, żeby były dość miękkie). Jeśli jednak zapach octu przeszkadza wam, warto pomyśleć o płynie do mycia szyb, który ma go w swoim składzie.

Korzystanie z niewłaściwych narzędzi

Wycieranie okien szorstkim ręcznikiem papierowym lub gąbkami może pozostawić smugi i zarysować powierzchnię okna. Zamiast tego, warto zainwestować w profesjonalne narzędzia do mycia okien, takie jak miękkie chusteczki mikrofibrowe, magiczne ściereczki, gumowe ostrza czy mop do mycia okien. Jeśli lubisz elektroniczne gadżety sprzątające, możesz kupić np. akumulatorową myjkę, która znacznie usprawni mycie okien bez smug i usuwanie uporczywych zabrudzeń. Dobrej jakości narzędzia pomocnicze znacznie ułatwią czyszczenie okien, a wy zyskacie czyste szyby.

Mycie okien w mroźny lub słoneczny dzień

Mycie okien w pełnym słońcu może prowadzić do szybkiego wysychania płynu do mycia i powstawania smug. Aby zapewnić odpowiedni czas na dokładne wyczyszczenie okien i uniknięcie smug najlepiej wybrać późniejszą porę dnia, gdy słońce nie jest już tak mocne. Nie zapominajmy również o odpowiedniej pogodzie podczas czyszczenia okien. Jeśli zauważymy, że zbliża się deszcz, w pierwszej kolejności warto pomyśleć, czy chcemy ponownie myć okna, gdy się rozpogodzi. Mycie okien płynem do szyb w mroźny dzień również nie jest rozsądne. Niskie temperatury zamrożą płyn na powierzchni szyby, co spowoduje powstawanie smug, a wykorzystanie płynu podczas mrozu może przyczynić się do popękania uszczelek.

Pomijanie ramek okiennych

Często skupiamy się jedynie na czyszczeniu szyb, zapominając o ramach okiennych. Brud, kurz i pająki mogą gromadzić się na ramach, co wpływa na ogólny wygląd okna. Należy pamiętać, aby wyczyścić również ramy okienne, używając odpowiednich środków czyszczących oraz miękkiej szczoteczki lub gąbki. Bez względu na to, czy posiadamy ramy drewniane, czy plastikowe możemy umyć je wodą z mydłem, które rozprawią się z brudem.

Zbyt obfite użycie płynu do mycia

Nadmierne użycie płynu do mycia okien może pozostawić resztki i smugi na powierzchni. Wystarczy użyć umiarkowanej ilości płynu i rozprowadzić go równomiernie na powierzchni okna. Niewielka ilość płynu w zupełności wystarczy. Jeśli używasz gotowego płynu do mycia, warto zastosować się do instrukcji producenta odnośnie ilości używanego środka.

Praca przy brudnych narzędziach

Czyste narzędzia to podstawa skutecznego mycia okien. Korzystanie z brudnych chusteczek mikrofibrowych lub zabrudzonych gumowych ostrzy może przenosić brud z jednego okna na drugie, pozostawiając smugi i zabrudzenia. Gdy zauważymy, że ściereczka jest już brudna, należy wymienić ją na nową czystą. To samo jest z wodą, brudną wodę powinno się wymienić, gdy zauważymy, że jest zużyta. Nie zapominajmy o tym, że aby zachować czystość i skuteczność ściereczek na dłużej powinno się je prać po każdym czyszczeniu.

To może Cię zainteresować

pexels cottonbro 4107249 1
W domu
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie regularne odkurzanie Twojego domu? To nie...
Logo General Fresh
General Fresh
23 kwietnia 2024 6 min czytania
pexels tima miroshnichenko 6195955 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wiele czasu spędzasz na kanapie? To ona jest świadkiem wielu rodzinnych...
Logo General Fresh
General Fresh
17 kwietnia 2024 9 min czytania
pexels pixabay 38325 1
W domu
Zachowanie czystości w domu to podstawa sprawnego, bezpiecznego i schludnego funkcjonowania wszystkich...
Logo General Fresh
General Fresh
12 kwietnia 2024 5 min czytania
pexels kaboompics com 6256 1
W domu
Czarna armatura pełni niezwykle stylową funkcję w łazienkach, nadając wnętrzom industrialnego klimatu....
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 4 min czytania