Logo General Fresh
General Fresh 25 marca 2022 5 min czytania
W domu

Jesienne porządki – inspiracje i porady

Jesienne20porzadki20 20inspiracje20i20porady

Idzie jesień, a wraz z nią jesienne porządki. Niebawem święta, dlatego nie warto odkładać obowiązków na później. Czym się zająć w tym okresie? Jak ułatwić sobie sprzątanie? O czym nie zapomnieć? Dowiedz się, jak zadbać o dom jesienią i przygotować go na świąteczny czas.

Jesienne porządki - inspiracje i porady

Zacznij od szafy

Dlaczego? Ponieważ najszybciej w niej o bałagan. Z końcem lata nie potrzebujesz części ubrań. Letnie sukienki, spódniczki czy spodenki czekają na wiosenne słońce. Wyjmij zatem na wierzch cieplejsze swetry, szaliki i płaszcze.

Czy Twoja szafa jest gotowa na nowy sezon? Bez porządków i wielkiego prania się nie obędzie! Przejrzyj zatem, czy zimowe ubrania nie wymagają odświeżenia. Szybkie pranie na pewno im nie zaszkodzi, a pozwoli uniknąć przykrej niespodzianki.

Nie zapominaj również o letnich ubraniach. Jeśli masz taką możliwość, schowaj je, aby zrobić miejsce na cieplejsze rzeczy.

Najpierw jednak upewnij się, czy nie wymagają one czyszczenia. Kiedy sam proszek do prania nie pomaga, sięgnij po odplamiacz do tkanin. Dzięki niemu usuniesz zabrudzenia i uporczywe plamy.

Umyj wnętrza szafek

Skoro jesteśmy przy szafie, możesz także o nią zadbać. Zacznij od starcia kurzu, a następnie umyj ją wewnątrz i na zewnątrz. Pomogą Ci w tym płyny, a także specjalistyczne pianki czyszczące do pielęgnacji mebli.

Dzięki nim nie tylko usuniesz zabrudzenia, ale zadbasz o ich powierzchnie. Dotyczy to zarówno szafek z drewna, jak i materiałów drewnopodobnych.

Na koniec sięgnij po odświeżacz do szafy o wybranym zapachu i ciesz się pachnącą szafą przez całą zimę.

Kuchenne porządki

Jak jesienne porządki, to czyszczenie kuchni. O tym etapie nie powinno się zapominać z kilku ważnych powodów. Przede wszystkim kuchnia to miejsce, w którym przygotowujemy i nierzadko jemy posiłki.

Tak częsty kontakt z jedzeniem wymaga tego, aby miało ono odpowiednie warunki do przechowywania.

Rozmróź lodówkę

Od czego zacząć? Dwa razy do roku warto rozmrozić lodówkę. Dzięki temu zadbasz o jej żywotność, a także sprawne działanie.

Nie przekładaj tej czynności na później. Niebawem lodówka wypełni się świątecznymi daniami. O jej rozmrożeniu wszyscy wtedy zapomną, dlatego zrób to jak najwcześniej.

Odsuń wszystkie szafki

Pod meblami i lodówką mogą kryć się skarby. Resztki jedzenia oraz różnego rodzaju nieczystości mogą powodować nieprzyjemny zapach. Do tego sprzyjają one powstawaniu bakterii i grzybów.

W miarę możliwość odsuń meble kuchenne i usuń to, co się pod nimi znajduje. Użyj nie tylko odkurzacza, ale także uniwersalnych płynów, którymi umyjesz podłogę na mokro. Ostrzegamy tylko, nie przestrasz się różnych niespodzianek, które mogą kryć się w tych zakamarkach!

Umyj płytki

Nie zawsze pamiętamy o tym, aby umyć płytki i kafelki na ścianach. Często jednak zbiera się na nich kurz i inne zabrudzenia. Długo nieczyszczone fugi mogą stać się prawdziwą zmorą.

Dotyczy to nie tylko kuchni, ale również łazienki. Kiedy nie masz pod ręką specjalistycznych środków, wypróbuj domowy roztwór. Zrobisz go, sięgając po wodę i ocet lub sodę oczyszczoną.

Nie zapomnij o łazience

Mamy nadzieję, że dbasz o łazienkę regularnie. Czyszczenie prysznica, toalety czy umywalki to rzeczy, o które trzeba dbać cały czas, a nie tylko od święta. Warto jednak robić od czasu do czasu robić generalne porządki.

Oprócz wcześniej wspomnianych kafelkach i fug na pewno znajdą się rzeczy, które były od dawna odkładane na później. Nieprana zasłonka prysznicowa, nieczyszczona pralka, przeterminowane kosmetyki?

Właśnie teraz jest na to moment, aby nadrobić zaległości. Sięgnij po żel lub płyn do czyszczenia łazienek i usuń w mig wszelkie zanieczyszczenia.

Ostatni dzwonek na umycie okien

Tak, to ostatnia chwila na umycie okien. Niedługo przyjdą mrozy, a chyba nikt nie lubi stać na zimnie ze sprayem w ręku.

Dlatego podczas jesiennych porządków zadbaj o to, aby na Twoich szybach nie było żadnych zacieków ani smug. Pomogą Ci w tym płyny do mycia szyb, a także specjalistyczne pianki.

Podsumowanie

Jesienne porządki są tak samo ważne, jak sprzątanie na wiosnę. Warto wtedy przygotować mieszkanie na zimowy sezon.

Pamiętaj, że im więcej teraz zrobisz, tym będzie mniej obowiązków w czasie świąt. Krok po kroku, a uda Ci się zadbać o mieszkanie jeszcze zanim spadnie pierwszy śnieg.

To może Cię zainteresować

pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania
pexels cottonbro 4107249 1
W domu
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie regularne odkurzanie Twojego domu? To nie...
Logo General Fresh
General Fresh
23 kwietnia 2024 9 min czytania
pexels tima miroshnichenko 6195955 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wiele czasu spędzasz na kanapie? To ona jest świadkiem wielu rodzinnych...
Logo General Fresh
General Fresh
17 kwietnia 2024 9 min czytania