08 Grudnia 2016

Niechciani lokatorzy - sposoby na odstraszenie moli spożywczych i odzieżowych

W Twoim domu ktoś jest. Nie widzisz go, ale coraz częściej zauważasz ślady jego obecności. Wygląda na to, że jest ich więcej. Skąd to wiesz? Torebki z suchymi półproduktami spożywczymi mają małe otworki, a ich zawartość jest dziwnie ponadgryzana. Twoje ubrania zaczynają wyglądać jakby chorowały na ospę – wszędzie widzisz małe dziurki. W końcu zaczynasz rozumieć, że po Twoim mieszkaniu nie latają mini-ćmy. To mole. Co zrobić, żeby się ich pozbyć i odstraszyć raz na zawsze?


Skąd się biorą i czym są mole?

Mole to jedne z najczęściej występujących insektów w domach i mieszkaniach. Rozróżniamy dwa rodzaje: mole spożywcze i mole odzieżowe. Te pierwsze niestety bardzo często przynosimy sami – razem z zakupami. Jajeczka i larwy moli świetnie czują się w takich produktach jak:

  • ziarna zbóż i nasiona motylkowe,
  • mąki i wyroby piekarnicze,
  • bakalie, orzechy,
  • suszone warzywa i owoce.


Z tego względu warto robić zakupy tylko w sprawdzonych miejscach, gdzie sprzedawcy dbają o sposób magazynowania towarów. Mole lubią, kiedy wokół nich jest ciemno i ciepło. W przypadku moli ubraniowych, te najczęściej wpraszają się do Twojego domu przez uchylone okna i niezabezpieczone kratki wentylacyjne. Dlatego moskitiery i dopasowane siatki na kratkach są pierwszym krokiem do uniknięcia niechcianych lokatorów.

Produkty sypkie warto trzymać w szczelnie zamkniętych słoikach.


Jak „wyprosić” mole?

Jeśli chcesz pozbyć się moli, musisz zacząć od gruntownych porządków. W przypadku moli spożywczych konieczne będzie wyrzucenie wszystkich podejrzanych o przetrzymywanie larw i jajeczek produktów spożywczych. Foliowe opakowania i cienkie plastikowe pudełeczka wymień na szklane słoje i metalowe puszki, czyli pojemniki, których żadna owadzia szczęka nie jest w stanie przegryźć. Mole odzieżowe najszybciej usuniesz piorąc zawartość swojej szafy i wymrażając po wysuszeniu przez 2-3 godziny. Warto pamiętać: żaden mól nie przetrwa czterech dni w lodówce, dlatego nowo zakupione ubrania z second handu czy jedzenie z pobliskiego targowiska możesz poddać lodówkowej kwarantannie. Kolejnym ważnym krokiem jest sprzątanie, które polega na wymyciu wnętrz i frontów szaf/szafek. Uwaga: to dotyczy również tylnej ściany mebli. A skoro już je odsuwasz, to nie zapomnij odkurzyć i zmyć podłogi, na której stoją. Najlepsze efekty przynosi użycie wody z octem (proporcje 1:1) z dodatkiem olejku goździkowego/cytrusowego lub przetarcie umytej powierzchni octem winnym.

Warto sięgnąć po lawendę do szafy,


Jak zniechęcić mole do powrotu?

Na pewno nie chcesz nigdy więcej powtarzać tego żmudnego procesu eksmisji moli. Dlatego podajemy listę produktów, których te insekty nie znoszą. Dzielimy je na dwie kategorie – jako odstraszacze moli spożywczych i moli odzieżowych:

 

mole spożywczemole odzieżowe
liść laurowylawenda
ziele angielskieszałwia
goździkiziele bagna
ocetmięta
miętaigły sosny
czarnuszkaszare gazety - farba drukarka
skórka cytrynowakawałki zwykłego mydła

 


Walka z domowymi insektami nigdy nie jest łatwa. Ale życie z nimi jest jeszcze trudniejsze. Pamiętaj: to Twój dom i nie musisz godzić się na żadnych niechcianych lokatorów. A jak głosi stare powiedzenie: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Dlatego już dziś skorzystaj z naszych zawieszek o pięknym, a znienawidzonym przez mole, zapachu lawendy. Odświeżacz do szafy Arola marki General Fresh pomoże Ci dać do zrozumienia tym małym podgryzaczom, że u Ciebie nie ma dla nich miejsca.